Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kontrolka ładowania (jak to zrobić...)

19 Kwi 2006 21:24 3868 4
 • Poziom 13  
  Chciałem zwrócić się do Was z prośbą o pomoc , mój znajomy ma jakiś tam motocykl i chciałby zamontować do niego kontrolkę, która sygnalizowałaby ładowanie akumulatora przez alternator lub jego brak. Na podobnej zasadzie jak w samochodach, alternator nie ładuje – kontrolka świeci, alternator ładuje – kontrolka gaśnie i tutaj moje pytanie: co poza kontrolką będzie do tego potrzebne i jak to wszystko podłączyć?
 • Poziom 24  
  A co tam w tym moto jest alternator czy pradnica ?
  Zrób, skombinuj albo kup regulator do malucha podłacz + i - do akumulatora a zamiast podłaczać uzwojenie wzbudzenia daj tam zarówke 12 V, dobierz rezystor tak zeby sie zapalała jak napiecie bedzie spadać do np 13V
 • Poziom 13  
  Cytat:
  A co tam w tym moto jest alternator czy pradnica ?


  alternator

  p.s.
  (nie moge otworzyć załącznika, który zamieściłeś)
 • Poziom 10  
  Prosty układ kontroli ładowania, podpięty pod akumulator na stałe. Przy napięciu od 13 do 14 V , czyli w czasie ładowania dioda led świeci , (musi być zwykła czerwona , nie super jasna ). Przy braku ładowania i w czasie postoju Led nie świeci. i nie pobiera żadnego prądu z akumulatora . A dioda druga podpięta w szereg to Zenera 12 V 0,5 W. Od wielu lat mam ten układ w swoim pojeździe .