Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips chassis FL zasilacz pali BUT12

19 Kwi 2006 21:40 1469 9
  • Poziom 21  
    Mam problem z Philipsem chassis FL .W zasilaczu pali mi sie BUT 12 .Pisząc zasilacz myślę o głównej przetwornicy. Uszkadza sie BUT12 i rezystor 1,5Ω/5W. Wymieniłem cztery BYTy i moduł w zasilaczu i,a także dwa pozystory. Tranzystor pali się ale nie za każdym włączenie.Czasem włączam kilka razy i nic się nie dzieje(oczywiście włączam włącznikiem sieciowym).Przeczytałem w różych postach ,że przyczyną jest moduł.W moim przypadku problem leży w czymś innym.Proszę o pomoc. Pierwszy raz mam problem w tym chassis.:cry:
  • Spec od TV
    Witam!
    Miałem kiedyś taki sam problem, podejrzewałem trafo przetwornicy, niestety nie miałem na podmiane.
  • Poziom 21  
    Gdyby było uszkodzone trafo przetwornicy to według mnie tranzystor pali byłby się cały czas po włączeniu czyli za każdym razem. Moim zdaniem przyczyna jest w sterowaniu tranzystora .W tym chassis sterowanie jest zrobione na elementach SMD .Układ ten jest dość mocno rozbudowny i wymiana wszystkich elemetów w ciemno jest kłopotliwa i bezsensowna.Może ktoś już walczył z taką usterką . Jak znam Philipsy to jest usterka powtarzalna.W dalszym ciągu czekam na pomocne podpowiedzi.
  • Poziom 21  
    Tak jak napisałem w pierwszym poście ,wymieniłem dwa pozystory .Dziś się dowiedziałem ,ze jeden z tych pozystorów musi być mieć takie same oznaczenie jak orginał. Ma on znaczenie ponieważ jest on odpowiedzialny za "mięki start". Ja wstawiłem dwa nie zwracając uwagi na to co jest napisane na ich obudowach (stare niestety wyrzuciłem) .Może ktoś wie jakie mają te pozystory oznaczenia .Dodam jeszcze ,że jest to chassis FL2.26.
  • Poziom 21  
    Teoria z pozystorami była błędna .Podpowiedział mi ją kumpel ,ale po sprawdzeniu okazło się ,że dwa pozytory są połączone i nie biorą udziału w rozruchu. Temat jest cały czas aktualny .Czekam na podpowiedzi kolegów.
  • Spec od TV
    Witam!
    segal1 napisał:
    Moim zdaniem przyczyna jest w sterowaniu tranzystora .W tym chassis sterowanie jest zrobione na elementach SMD .Układ ten jest dość mocno rozbudowny i wymiana wszystkich elemetów w ciemno jest kłopotliwa i bezsensowna

segal1 napisał:
    Wymieniłem ........ i moduł w zasilaczu

Tak jak wcześniej pisałem walczyłem z taką usterką, podejrzewałem trafo przetwornicy lub moduł zasilacza. Resztę elementów smd podmieniłem(wszystkie diody i tranzystory w układach protect, standby i okolicy zasilacza).
    Napisałeś, że podejrzewasz sterowanie tranzystora, przecież sterowanie jest na module zasilacza, który wymieniłeś. Czy moduł jest na 100% pewny?.
    Ja stawiałbym na moduł.
  • Poziom 21  
    Zapętliłem się w tej naprawie .Wróciłem do pierwotnego modułu wymieniłem w nim tylko kondensator 150nF (był popękany) na płycie wymieniłem mostek i kodensator główny .Sam już nie wiem tak do końca co naprawdę było przyczyną . Wydaje mi się że to właśnie mostek były uszkodzony.Na omach diody były ok ,ale wiadomo jak to bywa z diodami.Czasem puszczają pod napięciem.Temat zakończny.Dziękuje wszyskim za pomoc.
  • Poziom 21  
    Telewizor niestety wrócił po tygodniu całkowicie prawidlowej pracy. Znowu jest to samo. Ręce mi opadły. Brak pomysłów .:(
  • Poziom 21  
    Wymieniłem trafo przetwornicy . Na razie wygrzewam go od dwuch dni .Zobaczymy czy to przyczyna moich problemów z tym gratem.Jak pochodzi tydzień to myślę ,że w końcu zakończe temat .
  • Poziom 21  
    Przyczyną był trafo w przetwornicy . Temat zamkniety.