Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Halogeny podłączone szeregowo - o połowe mniej mocy?

20 Apr 2006 12:46 1516 15
  • Level 15  
    Witajcie!

Mam dwie lampy halogenowe po 500WATT, jednak musze zmniejszyć ich moc o połowe czyli 2 x 250watt.

Czy jeśli podłącze dwie lampy 500watt szeregowo to otrzymam 250watt na jedną lampe?
  • Level 38  
    TAK! Ale nie po 250W/lampę tylko obie razem będą miały 250W. Czyli na lampę przypadnie ok. 125W.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Nie do końca tak. Żarówka nie jest elementem liniowym i nie będzie to dokładnie 1/4. Inna sprawa to temperatura takiego światła (widmo)
    Aby uzyskać w przybliżeniu połowę mocy na każdej, można wstawić w szereg diodę prostowniczą (min 500V, 3A). Lampa bedzie zasilana jedną "połówką" sinusoidy czyli moc/2. Wystąpi migotanie, więc w drugiej wstaw diodę w przeciwnym kierunku. Jeśli oswietlają ten sam obszer, migotanie się zniweluje (jest to męcząca dla oczu). Tak chodza u mnie dwie zwykłe żarówki.
  • Level 36  
    Witam.
    Zawsze moc wyliczam korzystając z prawa Ohma. A Koledzy Preskaler oraz forestx na jakiej podstawie podają swoje wyliczenia??.
    Pozdrawiam.
    Ja osobiście też na na podstawie prawa Ohma.
    Napisz gdzie tkwi błąd :D.
  • Level 36  
    Witam.
    Ze wzoru P= U*I.
    Pozdrawiam.
  • Level 24  
    I dokladnie.
    2 zarowki szeregowo to zalozmy 2*wieksza rezystancja niz jednej zarowki. Do tego zespolu przykladamy napiecie - takie samo jak poprzednio do jednej zarowki. A wiec z prawa Ohma R=U/I -> prad plynie 2*mniejszy. Skoro wiec napiecie sie nie zmienia, a prad zmniejsza dwokrotnie, to jak widac, moc tracona w tych dwoch zarowkach spada dwukrotnie w stosunku do pojedynczej zarowki, a ze w kazdej wydziela sie polowa tej mocy, daje to 1/4 mocy przy jednej zarowce.
    Weźmy rezystor 1Ω i U=1V. I=1A P=1W
    Dla połączenia szeregowego dwóch rezystorów 1Ω . I=0,5A Napięcie na każdym 0,5V moc P=0,25W-na jednym rezystorze. Hmmm gdzie ja się tu pomyliłem. Aha żarówka jest elementem nielinowym – rezystancja rośnie wraz z temperaturą czyli mocą, więc przy połączeniu szeregowym moc każdej będzie trochę większa niż ¼ nominalnej. To tyle jeśli chodzi o układ proponowany przez autora.

Mój przypadek: Napięcie bez zmian, ale prąd zmniejszy się o połowę czyli moc = ½nominalnej (trochę więcej przez nieliniowość). Nie wiem co tu jeszcze mogłem sp.... :D
  • Level 19  
    Witam,

prawo Ohma stosuje sie do elementów liniowych, żarówka (jak któryś z poprzedników to zauwazył) jest elementem nieliniowym ! Trzeba znać ch-tyke takiej zarówki aby jednoznacznie określić jej moc przy innym napieciu zasilania. Nieliniowść wynika z tego, ze rezystancja włókna zmienia się wraz z temperaturą (im wieksze napięcie tym wiekszy prąd i wieksza temp).

pozdrawiam
  • Level 19  
    Specyfika działania lampy halogenowej powoduje, że powinna ona pracować przy nominalnym napięciu oddając nominalną moc. Odstępstwo od nominalnego napięcia zasilania spowoduje zmianę barwy światła i zmniejszenie trwałości i sprawności lampy. Jedynym rozsądnym sposobem jest pozbycie się posiadanych halogenów i zakup elementów o pożądanej mocy.
    Pozdrawiam
    Autor zapytał:
    Quote:
    Czy jeśli podłącze dwie lampy 500watt szeregowo to otrzymam 250watt na jedną lampe?
    Dostał odpowiedź:
    Quote:
    Jedynym rozsądnym sposobem jest pozbycie się posiadanych halogenów i zakup elementów o pożądanej mocy.
    Nie spotkałem sie jeszcze z elementem któremu obniżanie mocy, skracałoby "żywotność" :D.
  • Level 24  
    Zgadzam sie w pelni ze zarowka nie jest liniowa i te rozwazania nie sa dokladne. Tak jak pisalem, bylo to przy pewnych zalozeniach i baaaaardzo zgrubne. Zreszta nawet w przypadku rezystora zapewne moznaby sie dopatrzyc nieliniowosci, bo wiecej wydzielanej mocy->wyzsza temperatura. W przypadku zarowki bedzie to zapewne duzo silniejszy efekt. Chodzilo bardziej o pewna zasade, a nie o dokladne wyliczenia.
    A ze lepiej dopasowac zarowke do zrodla zasilania - tu sie takze zgadzam.
    Połączenie dwóch żarówek w szereg nie jest chiba tak skomplikowane. Może autor połączy to w szereg i sprawdzi jak to świeci. Byleby sobie krzywdy nie zrobił napięciem ≈230V :D.
  • Level 19  
    forestx, poszukaj trochę na temat żywotności i sprawności halogenów a dowiesz się, że ich sprawność i żywotność jest maksymalna przy nominalnym napięciu zasilającym.
  • Level 15  
    To może do jednego halogena dołącze zarowke np. 45watt czy 60watt i halogen z 500watt spadnie, tylko o ile? Chciałbym by halogen świecił z moca niemniejszą jak 250 i niewiekszą niz 320... help please:)

Niewiem czy halogen 250watt jest tej samej wielkosci co 500watt dlatego niewiem czy na spokojnie moge kupic mniejszy... Chodzi mi tu o zarowke oczywiscie...
  • Level 17  
    Jeżeli chodzi o halogen o długości żarnika 128mm to może zadowoliła by cię moc 200W bo takie są normalnie w sprzedaży.