Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Halogeny podłączone szeregowo - o połowe mniej mocy?

20 Apr 2006 12:46 1516 15
 • Level 15  
  Witajcie!

  Mam dwie lampy halogenowe po 500WATT, jednak musze zmniejszyć ich moc o połowe czyli 2 x 250watt.

  Czy jeśli podłącze dwie lampy 500watt szeregowo to otrzymam 250watt na jedną lampe?
 • Level 38  
  TAK! Ale nie po 250W/lampę tylko obie razem będą miały 250W. Czyli na lampę przypadnie ok. 125W.
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Nie do końca tak. Żarówka nie jest elementem liniowym i nie będzie to dokładnie 1/4. Inna sprawa to temperatura takiego światła (widmo)
  Aby uzyskać w przybliżeniu połowę mocy na każdej, można wstawić w szereg diodę prostowniczą (min 500V, 3A). Lampa bedzie zasilana jedną "połówką" sinusoidy czyli moc/2. Wystąpi migotanie, więc w drugiej wstaw diodę w przeciwnym kierunku. Jeśli oswietlają ten sam obszer, migotanie się zniweluje (jest to męcząca dla oczu). Tak chodza u mnie dwie zwykłe żarówki.
 • Level 36  
  Witam.
  Zawsze moc wyliczam korzystając z prawa Ohma. A Koledzy Preskaler oraz forestx na jakiej podstawie podają swoje wyliczenia??.
  Pozdrawiam.
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Ja osobiście też na na podstawie prawa Ohma.
  Napisz gdzie tkwi błąd :D.
 • Level 36  
  Witam.
  Ze wzoru P= U*I.
  Pozdrawiam.
 • Level 24  
  I dokladnie.
  2 zarowki szeregowo to zalozmy 2*wieksza rezystancja niz jednej zarowki. Do tego zespolu przykladamy napiecie - takie samo jak poprzednio do jednej zarowki. A wiec z prawa Ohma R=U/I -> prad plynie 2*mniejszy. Skoro wiec napiecie sie nie zmienia, a prad zmniejsza dwokrotnie, to jak widac, moc tracona w tych dwoch zarowkach spada dwukrotnie w stosunku do pojedynczej zarowki, a ze w kazdej wydziela sie polowa tej mocy, daje to 1/4 mocy przy jednej zarowce.
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Weźmy rezystor 1Ω i U=1V. I=1A P=1W
  Dla połączenia szeregowego dwóch rezystorów 1Ω . I=0,5A Napięcie na każdym 0,5V moc P=0,25W-na jednym rezystorze. Hmmm gdzie ja się tu pomyliłem. Aha żarówka jest elementem nielinowym – rezystancja rośnie wraz z temperaturą czyli mocą, więc przy połączeniu szeregowym moc każdej będzie trochę większa niż ¼ nominalnej. To tyle jeśli chodzi o układ proponowany przez autora.

  Mój przypadek: Napięcie bez zmian, ale prąd zmniejszy się o połowę czyli moc = ½nominalnej (trochę więcej przez nieliniowość). Nie wiem co tu jeszcze mogłem sp.... :D
 • Level 19  
  Witam,

  prawo Ohma stosuje sie do elementów liniowych, żarówka (jak któryś z poprzedników to zauwazył) jest elementem nieliniowym ! Trzeba znać ch-tyke takiej zarówki aby jednoznacznie określić jej moc przy innym napieciu zasilania. Nieliniowść wynika z tego, ze rezystancja włókna zmienia się wraz z temperaturą (im wieksze napięcie tym wiekszy prąd i wieksza temp).

  pozdrawiam
 • Level 19  
  Specyfika działania lampy halogenowej powoduje, że powinna ona pracować przy nominalnym napięciu oddając nominalną moc. Odstępstwo od nominalnego napięcia zasilania spowoduje zmianę barwy światła i zmniejszenie trwałości i sprawności lampy. Jedynym rozsądnym sposobem jest pozbycie się posiadanych halogenów i zakup elementów o pożądanej mocy.
  Pozdrawiam
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Autor zapytał:
  Quote:
  Czy jeśli podłącze dwie lampy 500watt szeregowo to otrzymam 250watt na jedną lampe?
  Dostał odpowiedź:
  Quote:
  Jedynym rozsądnym sposobem jest pozbycie się posiadanych halogenów i zakup elementów o pożądanej mocy.
  Nie spotkałem sie jeszcze z elementem któremu obniżanie mocy, skracałoby "żywotność" :D.
 • Level 24  
  Zgadzam sie w pelni ze zarowka nie jest liniowa i te rozwazania nie sa dokladne. Tak jak pisalem, bylo to przy pewnych zalozeniach i baaaaardzo zgrubne. Zreszta nawet w przypadku rezystora zapewne moznaby sie dopatrzyc nieliniowosci, bo wiecej wydzielanej mocy->wyzsza temperatura. W przypadku zarowki bedzie to zapewne duzo silniejszy efekt. Chodzilo bardziej o pewna zasade, a nie o dokladne wyliczenia.
  A ze lepiej dopasowac zarowke do zrodla zasilania - tu sie takze zgadzam.
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Połączenie dwóch żarówek w szereg nie jest chiba tak skomplikowane. Może autor połączy to w szereg i sprawdzi jak to świeci. Byleby sobie krzywdy nie zrobił napięciem ≈230V :D.
 • Level 19  
  forestx, poszukaj trochę na temat żywotności i sprawności halogenów a dowiesz się, że ich sprawność i żywotność jest maksymalna przy nominalnym napięciu zasilającym.
 • Level 15  
  To może do jednego halogena dołącze zarowke np. 45watt czy 60watt i halogen z 500watt spadnie, tylko o ile? Chciałbym by halogen świecił z moca niemniejszą jak 250 i niewiekszą niz 320... help please:)

  Niewiem czy halogen 250watt jest tej samej wielkosci co 500watt dlatego niewiem czy na spokojnie moge kupic mniejszy... Chodzi mi tu o zarowke oczywiscie...
 • Level 17  
  Jeżeli chodzi o halogen o długości żarnika 128mm to może zadowoliła by cię moc 200W bo takie są normalnie w sprzedaży.