Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator 3 fazowy...

20 Kwi 2006 22:20 1211 4
 • Poziom 25  
  Co się pojawi na uzwojeniu wtórnym(tylko jedna cewka) jeśli na pierwotnym damy 3 cewki i podłączymy 3 fazy w sinusie (odwrócone o 120 oczywiście) i co pojawi się na jednej cewce z strony wtórnej?
 • Poziom 32  
  Witam!
  Jak wyobrażasz sobie taki transformator? 3 uzwojenia fazowe muszą być nawinięte na 3 kolumnach rdzenia EI. A gdzie w takim razie będzie uzwojenie wtórne? Praktycznie - uzwojenia wtórne są także 3 nawinięte na tych samych kolumnach, o jednakowych parametrach, a więc otrzymasz trzy napięcia sinus przesunięte w fazie o 120° i napięciu zależnym od przekladni transformatora.
  Resztę znajdź sobie w literaturze.
  Cześć!
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Witam !!

  Koledze chodziło pewnie o transformator dwukolumnowy, na jednej kolumnie trzy cewki - pierwotne, na drugiej jedna - wtórne (mam jednego znajomego z takimi nawiedzonymi pomysłami stąd wniosek że o to chodzi :D ). Na wyjściu było by 0V. Oczywiście chwilkę po włączeniu takiego trafa do sieci zjarały by się bezpieczniki.

  Pozdrawiam - DANThE
 • Poziom 25  
  Danthe dokładnie o takie trafo mi chodziło. Nie jestem przekonany dlaczego 0V. Bo tak naprawde jaśli nawiniemy tylko 3 cewki pierwotne i je podlączymy bez strony wtórnej nic się nie stanie i trafo się nie powinno spalic - bezpieczniki wywalic. Strumień magnetyczny będzie tak czy inaczej płynął przez obwód a czemu miało by być 0V? Jakieś wytłumaczenie jeśli tak jest...
  pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Witam!
  O ile pamiętam, to zagadnienie to można rozwiązać tylko na płaszczyźnie elektrotechniki teoretycznej. Wpisz w google hasło: transformator trójfazowy.
  Cześć!