Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie ilosci danych pobieranych z Internetu

21 Kwi 2006 11:01 2735 18
  • Poziom 28  
    Witam serdecznie!

Poszukuje programu którym mogę ograniczyć transfer "do i z" Internetu. Mogło by to być coś w rodzaju netlimiter-a, ale żeby jego konfiguracja była chroniona hasłem.

Mam w sieci kilka komputerów podłączonych przez router (brak możliwości sterowania transferem) i użytkownicy po prostu skaczą sobie do gardeł, że jeden ściąga torrentem, a drugi nie może się połączyć z siecią gadu-gadu. Dodatkowym atutem mogłaby być możliwość zdalnego monitoringu prędkości transferu na każdym komputerze w sieci.

Postawienie routera na linuxie w obecnej chwili nie wchodzi w grę.

Dzięki i czekam na odpowiedź
  • Poziom 28  
    Ograniczanie transferu to jest idiotyczna moda ,która w zasadzie nic nie daje oprócz straty czasu.Uzytkownicy powinni sie sami dogadać kto i kiedy ciągnie .Są programy umożliwiające sciąganie w określonym czasie.A na końcu pozostaje zawsze mozliwośc wyjęcia wtyczki i odłączenie krnąbrnego użytkownika.W profesjonalnej sieci każdy powinien miec gwarantowany download i upload i w swoim "ogródku" robic co mu żywnie podoba!!!
  • Poziom 28  
    ale ta siec nie jest profesionalna, a ja juz nie moge ich sluchac... panienka 15 lat, jej swiat to gg ;]

do tego ziomek prawie 17 lat, nic tylko gry, gry, gry... a na torencie otwartych ponad 600 polaczen ;]

potrzebny programik, bo sie pozabijaja, a ja zwariuje :p
  • Poziom 22  
    Za pomoca windowsowskiego softu raczej nic nie zdziałasz, pozostaje Ci router z QoS albo jakis serwerek ze starego kompa na linuxie
  • Poziom 28  
    netlimiter - radzi sobie doskonale... tylko, ze jesli nie zaloze mu hasla, to kazdy moze zmienic parametry :( dlatego szukam podobnego + haslo ;]

a jak sie bardzo zdenerwuje, to zablokuje im wszystkie porty i zostawie tylko na www, gg, tleny i inne komunikatory do teog sll i skonczy sie ;]
  • Poziom 22  
    Takie rozwiazanie nie pomoze a wręcz zaszkodzi bo mozesz zaczac tracic userów. Netlimiter dobry ale dostepu do niego nie zablokujesz hasłem. Sprubój moze jeszcze z programem winroute.

Dodano po 48 [sekundy]:

mozesz jeszcze sprobowac przyblokowac porty od gier i p2p w godzinach szczytu
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zmien router zeby choc jakis QOS mial, lub jednak zdecyduj sie na kompik i linuxik, inaczej to cienko to widze, ewentualnie zarzadzalny switch.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Nieposłusznych userów proponuje przyciąc:) Najlepszą rzeczą jest postawienie routera, najlepiej kupic starego laptopa(cichy, mało prądu bierze) stawiasz LINUXa i robisz z nimi co chcesz... :)
  • Poziom 24  
    netpeeker da sobie rade ( ale musisz to zainstalować u ludków na komputerze )

PS masz dwa rozwiązania jesli boisz się - nie chcesz linuxa.

1 - urządzenie z QoS - np PLANET BM-500 kupisz na allegro już za 300zł.
    Zlimitujesz ludzi jak tylko chcesz. Mozesz dać im wiekszą predkość na www, sciąc p2p ( po portach ) dać jednemu ludkowi w pewnych godzinach mniej lub wiecej transferu. Mozesz podzielić łącze dynamicznie z priorytetowaniem usług, to oznacza ze pierw ludki dostaną www ( porty i usługi priorytetowane ) a dopiero poźniej p2p.... Miesięczny koszt pradu 3-4zł :)

2 - kerio winroute - podobno od najnowszej wersji ma mozliwosc limitowania łącza! Ale tego nie wiem nie testowalem... Jednak tu miesięczny koszt pradu to od 20 do 40zł zalezy jaki komputer chcesz z tym zostawić ( moze to być twoj domowy ). Licz się z awariami i restartami kompa - a ludki będą krzyczeć....
  • Poziom 17  
    co do przycinania pasma to jak wielu poprzedników napisze linux debest :)

jeśli idzie o routerki z QOS to miałem asmaxa i niepolecam, choć możliwe że polecany często na elektrodzie planet jest ok

a na winzgroze XP jest jeszcze jeden programik (moim zdaniem najlepszy pod win XP)

http://www.bandwidthcontroller.com/

to stronka oficjalna - niestety program jest płatny ale jak się można domyślić wielu z niego kożysta bez płacenia :) wystarczy poszukać .......

jeśli natomiast jesteś osobą potrafiącą czytać ze zrozumieniem i nieboisz się wyzwań to skręć stary komp z 2 sieciówkami i zapoznaj się z

http://www.nnd.freesco.pl/

pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Ale wszyscy jesteście super. Linux załatwia wszysto ciekawe. Nie namawiajcie kogoś zielonego do instalowania tego czegoś bo można na inne sposoby np:
    bandwith controler na kompie udostępniajacym net
    netlimiter bardzo fajnie się edytuje w restoratorze kiedyś ograniczyłem na kompach klienckich łącze za pomocą netlimitera a póżniej zablokowałem możliwość zmian.
    inne routery o których tu wspomniano
    od dziś na pytanie jak zrobić to i tamto w linuxie będę odpowiadał "zainstaluj windows" i ciekawe czy będzie to na temat??? kolega wspomniał że LINUX NIE WCHODZI W GRĘ więc po co pisać linux załatwi sprawę??
  • Poziom 24  
    Linux ma swoje ogromne zalety. Ale jako ograniczenie programowe ma też swoje olbrzymie wady. Dokladnie kolega powiedzial że nie chce linuxa wiec po co mu truć o tym....

Nie raz pisałem o wadach i zaletach i nie będę opisywał tego milionowy raz. Napisze wszystkim osobom tak chwalącym linuxa ze serwery SPRZETOWE takze pracują na nim. Jednak jest to zrobione na interfejsie www a uzytkownik konfiguruje sobie wlatwy i przyjemny sposob wszystkie opcje. Urządzenie takie jest kongigurowalne z kazdego systemu ktory ma przeglądarke internetową ( ma ją nawet windows 95 ) ....
  • Poziom 17  
    dj_pielgrzym
    oczywiście że działają min na linuxie, oczywiście że można je konfigurować z poziomu www i ............ oczywiście są bardzo dobrym rozwiązaniem na początek do małej sieci

a po jakimś czasie koledzy z bloku mając do dyspozycji publiczne ip chcą mieć wlasny serwer www, ftp, dc itp. a tego już te pudełka nie oferują, więc koledzy stają przed prostą alternatywą - stawiamy dodatkowy komp i robimy przekierowania portów (tylko na jakim sofcie :?: - nowy komp z orginalnym win.... - miń 1000zł :D czy chamsko okradamy bila g, że nie wspomne że winda XP ma swoje minimalne wymagania na których wcale jakoś super nie śmiga)

piochuxl
    może inni są super, ja się nie poczuwam, kiedyś też stawiałem udostępnianie na XP dla sąsiadów i linuxa bałem się jak ognia - dopuki nie sprubowałem - pomiędzi win XP a linuxem miałem routerek asmaxa z Qos ale się nie sprawdził bo oferował podział na zasadzie przydzielania prędkości nie ip tylko portom we własnym swichu :idea: ale być może jak napisałem kilka postów wyżej polecany planet jest super - niemam więc nie zniechęcam do niego

PS
    linuxy też są konfigurowalne przez www np: ipcop
  • Poziom 24  
    Drogi kolego te pudełka są wykorzystywane nie przez małe sieci a przez największych dostawców internetu na swiecie. Fakt cena tych najbardziej wydajnych jest kosmiczna ale niezawodność stabilność i wydajność sprawia ze to właśnie linux ( a raczej programy do zarządzania pasmem i siecią DOINSTALOWANE do linuxa ) spada do małych sieci.

Te jak to nazwałeś "pudełka" mają zarządzać netem a nie być serwerem ftp www pop3 itp... Jednakże jeśli chcesz coś takiego mieć w swojej sieci te urządzenia Ci na to pozwolą. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie ( takze pod windowsa ) zainstalować na swoim komputerze. Przecież na linuxie też musisz doinstalować dodatkowe oprogramowanie...
    Nie wiem do czego pijesz... Więc bezpodstawne jest stwierdzenie "chcą mieć wlasny serwer www, ftp, dc itp. a tego już te pudełka nie oferują" Prawda jest calkiem inna i przeciagasz ją na swoją strone.

A co do dalszej częsci tematu przecież ja Ci nie bronie postawić za tym pudełkiem linuxa (czy tam windowsa, maca itp ) . To że mam manager sprzetowy to oznacza ze za nim musze mieć windowsa? Moge sobie tak jak Ty postawić linuxa i mieć na nim wszystko to samo co i TY ( bez okradania bila i innych )

Obecne managery pasma sprzętowe oferują Ci DOKŁADNIE TO SAMO co linux. Przecież jest to mały komputer z linuxem który ma na celu tylko jedno - zarządzać pasmem a cała reszta została wywalona - sprawia to, że te cholerstwa są niesamowicie wydajne i stabilne. Wykazują sie zdecydowanie mniejszą awaryjnością od komputerów PC i znacznie mniejszym poboru energii...

Ja cenie sobie spokój i bezawaryjność dlatego postawiłem na sprzętowy podział pasma i uwierz mi jade ze spokojną głową na 14 dni w polske wiedząc że po braku prądu nie bedzie napisu KERNEL PANIC!
    ( moze i mialem pecha co do podzialu na linuxie - bo poleciał mi pierw dysk - i szukaj pan na gwalt nowego, poźniej co kilka godzin pracy zwalniał sobie wiatrak na procku i komp się restarcil. Po restarcie wiatrak smigał ok - kupa czasu na zlokalizowanie co jest nie tak, a na sam koniec strzelila zasiłka paląc plyte. Powiedziałem DOŚĆ! Jak mam kupić kompa za 600zł ktory mi bedzie sprawnie chodzil - wiadomo stare kompy sie sypią, ale bedzie mi zarł 30zl pradu i co jakiś czas wymiana wiatraków - oby nic innego nie polecial, oraz KERNEL PANIC! postawiłem na router z managerem pasma sprzętowy. Jak go podłączylem i skonfigurowałem tak nie musze do niego zaglądać.... )
  • Poziom 17  
    Kolego dj_pielgrzym

chyba mocno się nie rozumiemy - moimi postami chciałem pokazać osobie zaczynającej temat że po zainstalowaniu takiego urządzenia z Qos nie ucieknie od stawiania dodatkowego kompa – co w swoim poście potwierdziłeś

wielkie firmy dzielące niekiedy i gigabity kozystają z TROSZKE jakto Napisałes wyższaj klasy sprzętu, one w przeciwieństwie do małych sieci (często niekomercyjnych) nie muszą oszczedzać na drogim paśmie,
    a niestety smutna prawda jest taka że w naszym zacofanym kraju oferta dostępu do sieci pomimo stałego spakdu cen ciągle jest droga. I jeszcze wiele wody upłynie zanim małe sąsiedzkie sieci będą miały łącza symetryczne- choćby i 1megowe

z autopsji jednak wiem że jeden maniac P2P potrafi zabić całą sieć jeśli sie go odpowiednio nie utęperuje. i jak napisał ktoś wyżej ciecie wszystkim po statycznym uploadzie na windzie jest totalną pomyłka,
    w przypadku np dsl 512 z uploadem 128 - oraz 6 userami przy takim cieciu pruba wysłania zdjęć z cyfraka do wywołania ..............
    :cry:

co do serwerów dodaktowych jak ftp, www itp to uważam że mam racje i napisałem dokładnie to samo ci i Ty : stawiamy to na innym kompie za routerkiem z QOS - a dalsza część wyliczanki o okradaniu miała jedynie zaznaczyć że w moim pojmowaniu sprawy POWINNIŚMY wszyscy kożystać z LEGALNEGO softu - a nie w jakiś sposób zniechęcać do tych programów

w mojej ocenie linux z kilkoma doinstalowanymi programami jest najlepszym rozwiazaniem dla małych sieci w których userzy i admin mają już określone zapotrzebowanie na usługi online (najlepszym zarówno pod względem ceny zakupu (kompa i oprogramowania) jak i eksploatacji oraz nakładów pracy włozonej a także osiągniętych wyników)

kończąc troche długi pościk napisze

nasza rozbieżność zdań wynika chyba z faktu iż Ty spażyłeś się na felernych podzespołach w kompie a ja na felernym firmwerze w asmaxie
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Kolego maniacs mi chodzi o to że jako uniwersalne antidotum podaje się linuxa a on naprawde nie jest ideałem i nie jest do wszystkiego jak tu się uważa więc.... a pozatym kolega napisał wyraźnie linux nie wchodzi w grę więc wszyscy piszący o linuxie byli nie na temat nie uważasz?
  • Poziom 17  
    ja wcale nie twierdze że linux to ideał - i zgadzam się ze ma swoje wady (dla każdego z nas inne)

i chyba nie jestem nienamiejscu skoro w pierwszej swojej wypowiedzi podałem najlepszy W/G mie program pod XP
  • Poziom 19  
    Co do tak zwanych "pudełek" to zazwyczaj one pracują na linuksie. Zarządzanie mają przez strony, ale trudno wymagać aby klient uczył się wpisywania konfigów. Ma to zalety, ale też i wady gdyż każde nowe urządzenie trzeba na nowo poznawać, w odróżnieniu od linuksa gdzie róźne wersje są podobne. Pewnie gdyby postawić linuksa na flashu, odpowiednio go skonfigurować to działałby bardzo niezawodnie. Znam rrejestrator mający linuksa właśnie na flashu i jedyny problem to czyszczenie wiatraków co jakiś czas.