Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz CB -> Zasilacz symetryczny stabilizowany regulow

darkone 21 Apr 2006 13:16 2732 0
  • Witam. Fotek narazie nie mam bo aprat bede mial pod wieczor dopiero. Znalazlem zasilacz do CB radia, gdy go rozebralem i pomierzylem trafo okazalo sie ze ma napiecie symetryczne 2x18V - nie wiem po co bo wychodzi z zasilacza napiecie tylko pojedyncze.przy 14V zasilacz osiągal od 8 do 10 A wiec przypuszczam ze trafo ma moc okolo 100W moze troche wiecej. po stronie pierwotnej jest bezpiecznik 2A. Od trafa wychodzie jeszcze napiecie pojedyncze 4,5V. Postanowilem zrobic z niego zasilacz laboratoryjny (symetryczny, stabilizowany regulowany i zabezpieczony). Wymontowalem cala elektronike. zostawilem trafo, bezpiecznik i włącznik. Z tylu zasilacza byl radiator ktory postanowilem wykozystac, byly tam 2x 2N3055 ktore wymontowalem i w ich miejsce wsadzilem 2 tranzystory i 2 LMy:
    BD911 i LM337 - dla napięcia ujemnego
    BD912 i LM317 - dla napięcia dodatniego
    ładnie weszly w dziury po 2N3055
    i uwaga teraz najlepsze. Obudowa ma wymiary 15x17x8 cm3 trafo zajmuje 2/5 miejsca a ja wsadzilem tam kondensatory 10000uF na 40V produkcji ELWA :D kondy maja 10cm wysokosci i 5cm srednicy. weszlo na styk - potem bardzo trudno bylo mi je lutowac ale to juz szczegol :D
    wyglad samego zasilacza sie nie zmielil zabardzo pozatym ze na przednim panelu pojawily sie 2 potencjometry i 3 złącza laboratoryjne po wyprostowaniu i kondensatorach o dziwo nie było +/-25V tak jak sie spodziewalem a +/-29V. Z tylu zasilacza byly juz 2 złącza laboratoryjne i postanowilem cos z nimi zrobic. podlaczylem pod nie niewyprostowane napiecie z trafa czyli 4,5V. zabezpieczenie polega na diodach i tym bezpieczniku, takze przy zwarciu POWINNO - nie wiem czy tak jest ale powinno nie spalic LMow ani BDków. schemat załączam ponizej. (LM nie ma zabezpieczenia przeciwzwarciowego tylko termiczne)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    darkone
    Level 23  
    darkone wrote 795 posts with rating 7, helped 39 times. Been with us since 2006 year.