Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie zasilaniem wzmacniacza poprzez wieze. da sie?

adi87 22 Apr 2006 00:12 1498 11
    adi87
    Level 18  
    Witam. Mam wieze na pilota podlaczona pod wzmacniacz. czesto slucham muzyki wieczorem gdy leże w łóżku i wyłączam wieże pilotem. Ale itak muszę wstać żeby wyłączyć wzmacniacz... Czy da się jakoś zrobić żeby po wyłączeniu wieży wyłączał sie takze wzmacniacz?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    oczywiscie ze idzie.wystarczy podpiac odpowiedni uklad pod sygnal mcz.uklad powinien posiadac odpowiednia zwloke np.1min.po wylaczeniu wiezy sygnal mcz zniknie i po minucie wylaczy sie wzmak.sam uklad powinien dzialac w ten sposob:sygnal mcz powinien byc wyprostowany poczym wzmozniony,mozna zastosowac prosty wzmacniacz operacyjny za ktorym bedzie uklad R\C ktory ustala zwloke nastepnie tranzystor sterujacy przekaznikiem.jesli nie jestes zielony z elektroniki to taki uklad sam zaprojektujesz.oczywiscie istnieje inny sposob ktory dziala na zasadzie przekaznika pradowego.wtedy wszystko robisz na przewodach zasilajacychpozdro
    adi87
    Level 18  
    Ja z elektroniki mocny nie jestem:D no ale jakbym miał schemat calego tego ukladu to napewno bym to zrobil... A co z tym drugim sposobem? moze bylby prostszy? wieza to Panasonic SA-AK410 a jako wzmacniacza uzywam starego poczciwego Amatora3
    Błażej
    A ja bym sie wpiął w wierzę w miejscu, gdzie zasilanie jest załączane z pilota. I wyprowadizł ten sygnał na zewnątrz. I wtedy we zwmacniaczu jeuż prosty układzik: tranzystor i przeakaźnik. I mamy sterowanie wzmacniaczem z drugiego urządzenia.
    adi87
    Level 18  
    Błażej, czytasz w moich myslach przed chwila o tym pomyślałem... wpiąć sie w wieży w miejscu gdzie jest napięcie tylko wtedy gdy wieża jest włączona i poprowadzić przewód do wzmacniacza. Tylko jaki tranzystor i przekaźnik to musi być dokładnie? i gdzie go dokładnie wpiąć w wzmacniaczu? do włącznika czy na zasilanie zaraz za transformatorem?
    kriss51
    tak byloby najprosciej,ale co jak gosc nie chce rozbierac wiezy i wyprowadzac dodatkowe przewody.pozatym ona jest wylaczana z pilota wiec musi poszukac z procka sygnalu standby.dodam jeszcze ze w tej wiezy nie ma przekaznika zalaczajacego.wszystko robi elektronika.pozdro
    adi87
    Level 18  
    mi nie przeszkadza ze bede musial rozebrac wieze. a musi to byc z proca? nie da sie jakos z takiego miejsca gdzie jest napiecie kiedy wieza jest wlaczona a jak sie ja wylaczy to napiecie w tym miejscu znika
    Błażej
    Dobra panie kriss51 ale proc nie załącza całej wieży tylko wysterowuje tranzystor, który to robi. Czasem jeszcze załącza sie jakieś podświetlenie, czy cos w tym stylu. I ztego można brać spokojnie. Wpinanie sie do proca to tylko NIEPOTRZEBNE komplikowanie roboty.
    Zależy jak masz wyłaczany ten wzmacniacz. Jak wyłącznikiem sieciowym, który odcina dopływ prądu do całego wzmaka, to załóż przekaźnik przed transformatorem sieciowym. Najlepiej dwuzłączowy. A jak masz wieżę z jakimś stand by, to można popróbować się wpiąć tak, by tylko usypiać wzmacniacz.
  • Helpful post
    kriss51
    to oczywiste ze nie zalacza calej wiezy,bo procek ma stale zasilanie 5V.reszte niestety zalacza poprzez tranzystory wiec tam spokojnie moze pobrac napiecie sterujace.miejsc zapewne jest sporo,ale nie wiem w jakim stopniu jest zaawansowany w elektronice zeby wyciagnac to napiecie.dodam ze najprosciej moze to zrobic podpinajac sie pod diode PWR i spr.zalatwiona.pozdro
    adi87
    Level 18  
    kriss51, ale dioda PWR pali takze w stand-by. wzmacniacz ma wyłącznik sieciowy. czyli musialbym przekaznik wpiąć przed transformatorem. moze ktos by zamiescił schemacik jak to podłączyć? a napiecie z wieży musi mieć konkretną wartość? czy obojetnie jakie napiecie mozna dac na przekaźnik? I jeszcze cos... Czy jesli wezme napiecie z podswietlania to czy nie bedzie mi to podswietlanie slabiej swiecic?
    julek
    Level 11  
    Jeżeli to Panasonic SA-AK410 to w zasilaczu są 2 transformatory mały do trybu stand-by i durzy załączany przekaźnikiem. Przekaźnik załącza się po włączeniu wieży i wyłącza się po wejściu w tryb stand-by. Przekaźnik ten podaje napięcie (230 V) do uzwojenia pierwotnego transormatora.
    adi87
    Level 18  
    problem już w zasadzie rozwiązany. niedawno kupilem przekaznik za jedyne 2,50 i podlaczylem go bez tranzystora tylko napiecie 9V (przekaznik jest na 12V ale trzyma spoko przy 9V) nie pamietam dokladnie jaki e oznaczenie mial ten przekaznik ale mial taka przezroczysta obudowe, 12V, 10A. Z tego względu że problem został rozwiązany temat zamykam. Dziękuję za wszystkie porady i podpowiedzi. pozdrawiam