Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawność transformatora toroidalnego

Roburr 22 Apr 2006 10:06 11342 8
 • #1
  Roburr
  Level 21  
  Czy ktość może orientuje się jaką sprawność mają typowe transformatory toroidalne o mocy kilkuset watów??
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  elektronik_tk
  Level 26  
  no wydaje mi się że kolo 90 kilku % ;)
 • #3
  redeck
  Level 15  
  Poczytaj tutaj
  http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=4731&p=59
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic234188.html
  http://www.kener.polsl.gliwice.pl/materialy/autoreferat_ms.pdf
  i jeszcze to moze nie wiem do czego ci to potrzebne ale mysle ze wystarczy

  Transformatory toroidalne o szerokim zakresie mocy znamionowych

  Firma Bridgeport Magnetics wprowadziła na rynek nową serię transformatorów toroidalnych o szerokim zakresie mocy znamionowych, od 20VA do 1000VA, o oznaczeniu CUSTARD (CUSTom/standARD). Są wykonywane wersje o znamionowych napięciach wejściowych 117V i 230V (50/60Hz). Konfiguracja uzwojeń wtórnych zależy od specyfikacji klienta. Transformatory CUSTARD są oznaczone symbolami UL, CSA, IEC i CE. Mogą być stosowane w robotyce, zasilaczach, instalacjach przemysłowych, niskonapięciowych systemach oświetleniowych i innych aplikacjach wymagających transformatorów niskoprofilowych, lekkich i charakteryzujących się niską temperaturą pracy. Czas wykonania transformatorów na zamówienie klienta nie przekracza 72 godzin. Przykładowa cena wersji 500VA z dwoma uzwojeniami wtórnymi wynosi 57,75 USD dla 100 sztuk.

  http://www.bridgeportmagnetics.com

  Wiem ze sa wydajne i lepsze od zwyklych ;-)
 • #4
  Roburr
  Level 21  
  Chodzi mi o to czy taki układ z prostownikiem dwupołówkowym i transformatorem toroidalnym bedzie badziej sprawny od przetwornicy impulsowej.
 • #5
  redeck
  Level 15  
  Moje zdanie nie ufam przetwornicom ale tez zalezy do czego chcesz tego uzyc :|
 • #6
  Moon voyager
  Level 21  
  Ja też nie ufam. (I wiem, że nie mm racji). Jednak wszystko zależy do czego chcesz użyć takiego transformatora. Inne są bowiem wymagania do zasilania niskowoltowej lampki nocnej. Inne dla 35 amperowego zasilacza dla drogiego sprzętu np. krótkofalarskiego, gdzie tra-fo toroidalne jest często sercem urzadzenia zasilajacego.
 • #7
  Roburr
  Level 21  
  Do zasilania wzmacniacza w klasie D :). Kilkaa przetwornic już zrobiłem i sprawuą sie całiem nieżle. Jeśli okazałoby się że Trafo + Mostek przy 5A ma sprawność poniżej 85% to śmiało można by wstawić przetwornice.
 • #8
  fotonn
  Level 28  
  Sprawność samego trafo jest duża jeśli nie przekroczysz za bardzo prądu znamionowego.
  Sprawność całego zasilacza zależy też od napięcia wyjściowego.
  Niskie napięcie wyjściowe, to procentowo duży spadek na diodach prostownika i mniejsza sprawność, niż przy wysokim napięciu.

  Sprawność zasilaczy liniowych zmniejszają znacznie wszelkiego rodzaju stabilizatory. Stabilizator włączony w szereg, jest elementem, na którym w ciepło zamienia się nadmiar energii. Wady tej nie mają stabilizatory impulsowe. Jeśli ten Twój wzmacniacz potrzebuje stabilizowanego napięcia zasilającego, przetwornicy (dobrze wykonanej) pod względem sprawności, zasilaczem liniowym "nie przeskoczysz". Jeśli natomiast nie i dodatkowo dobrze wyfiltrujesz tętnienia, to trafo + prostownik są o wiele bardziej niezawodne.
 • #9
  Roburr
  Level 21  
  No właśnie nie potrzebuje stabilizowanego... Hmm faktycznie jeśli trafo ma tak dużą sprawność to stosowanie zasilacza impulsowego mija się z celem. Założe że toroid ma sprawność 90%, przelicze jeszcze raz wszystkie straty i zobaczymy co będzie bardziej opłacalne. Dzięki za wskazówki.