Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizator włączonych świateł

22 Kwi 2006 18:19 4161 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Zamontowałem w swoim fordzie buzzer który sygnalizuje, w momencie otwarcia drzwi, że światła nie zostały wyłączone. Podłączony jest do czujnika przy drzwiach i do manetki włącznika świateł. Tyle że jest pewien problem, w czasie gdy światła są włączone i drzwi zamknięte na buzzer z obydwu stron(obydwu przewodów) biegnie prąd dodatni i wtedy buzzerek delikatnie piszczy, jest to dość uciążliwe. Może ktoś spotkał sie z takim przypadkiem, albo ktoś wie jak temu zaradzić.
    Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 20  
    Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie buzzera typowego z samochodów.
    Podejżewam, że masz jakiś buzzerek piezoelektryczny albo coś w tym stylu.

Taki buzzer "samochodowy" ma konstrukcję podobną do przekaźnika. Elektromagnes, układ elektroniczny modulujący napięcie.
    Gdy ma "buczeć" to elektromagnes przyciąga blaszkę i puszcza tak, że ta udeża w obudowę (w postaci małego pudełka rezonansowego).

Taki buzzer aby był słyszalny musi być zasilany wystarczająco dużym napięciem koniecznym do wywołania odpowiedniej amplitudy dragń blaszki.

Z drugiej strony, nie powinieneś mieć takiego objawu - być może masz gdzieś jakiś upływ prądu w obwodzie włączników masy przy drzwiach...
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 22  
    Cicho brzęczy by masz na nim spadebk napięcia (wina instalacji samochodowej). Sprawdź miernikiem i zrób dzielnik napięcia lub klucz na tranzystorze.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Buzzer spełnia swoje zadanie w chwili otwarcia drzwi, gdy światła są włączone daje dosyć głośny dzwięk, ale gdy drzwi się zamknie na czujniku przy drzwiach, do którego jest (międzyinnymi) podłączony, pojawia sie PLUS i buzzer jest "atakowany" prądem przez oba przewody i wtedy właśnie zamiast ucichnąć wydaje cichy pisk
  • Poziom 11  
    Może dioda na zasilaniu buzzera
  • Poziom 11  
    Mam podobne rozwiązanie z tym wyjątkiem iż na oba przewody buzera pojawia się plus w momencie włączenia świateł. Nie wiem czy buzzer piszczy ponieważ na przewód na którym pojawia się plus podłączyłem po prostu najzyklejszą diodę i wszystko funkcjonuje bez zarzutów. POZDRAWIAM
  • Poziom 25  
    Tylko dioda zalatwi sprawe.
  • Poziom 10  
    Spoko dioda załatwiła sprawę, dzięki trzymajcie sie!