Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik położenia przepustnicy - omega b 2.0 16V

23 Apr 2006 09:22 9110 5
  • Level 16  
    Od jakiegoś czasu męcze się z obrotami w mojej omedze.. Omega ma instalację gazową, oryginalną OPLA (Koltek-Necam) a problem z obrotami jest i na benzynie i na gazie..
    POlega to na tym, że zaraz po odpaleniu (na benzynie) obroty wskakują na ok. 900 i po chwili spadają do 500 i po chwili podnoszą się znowu.. W trakcie jazdy auto potrafi zgasnąć, ale obroty potrafią też utrzymywać się na poziomie 1500..
    Zawsze przed zgaśnięciem auta jest spadek obrotów do 300 (np. po wrzuceniu na luz przy małej prędkości) i nieraz po chiwli się podniosą do 800 a nieraz auto zgaśnie... Przy dużych prędkościach wszystko jest ok..

Silniczek krokowy wyjąłem - wyczyściłem, przeczyściłem przepustnicę, rurę kolektora dolotowego..
    Krokowy chyba jest ok, ponieważ po odłączeniu wtyczki obroty spadają do 400 lub auto gaśnie (jeśli dopchnę przepustnicę do pozycji zamkniętej to auto gaśnie)..

I moje pytanie..
    Czujnik położenia przepustnicy ma za zadanie w odpowiednim momencie uruchomić sterowanie silnikiem krokowym tak ? Czyli jaki zakres napięc powinien wychodzić z tego czujnika i przy jakim napięciu powinno się załączać uruchomienie krokowego ?
    Pozostaje jeszcze przepływomierz powietrza i czujnik temperatury powietrza dolotowego w kolektorze - czy jest jakaś możliwość sprawdzenia tych elementów ?
  • Level 11  
    Witam,

Omega to specyficzne autko :) Podłączałes je pod komputer zeby zobaczyc jakie ma błędy? Mialem też problem z obrotami wyjmowałem silniczek krokowy i czyscilem niby wygladal ze jest dobry ale dopiero wymiana na nowy pomogla i tez mialem gaz ale nie orginalny. Z przepływomierzem powietrza to jak bedziesz go wymontowywal w celu sprawdzenia lub wyczyszczenia to proponuje delikatnie sie obchodzic bo latwo go uszkodzic...

Pozdrawiam,
    Artek
  • Level 16  
    Byłem na podłączeniu pod komputer i nie pokazało żadnych błędów poza błędami wtryskiwaczy przy pracy na gazie (normalne).
    Jak w takim razie wyczyścić przepływomierz powietrza? Jakimś specjalnym środkiem ? A co z zakresem napięć w czujniku otwarcia przepustnicy ?
  • Level 11  
    Przepływomierza raczej sie nie czysci mozna go lekko obdmuchac powietrzem, ale jak padl czujnik to tzreba bedzie kupic nowy albo uzywany w dobrym stanie, co do napiec to tego akurat nie wiem jak powinno byc...
  • Level 15  
    posprawdzaj takze przewody podcisnieniowe przy kolektorze
  • Level 1  
    kolego miałem podobny problem z gaśnięciem i tymi obrotami i okazało się że łapał lewe powietrze z pod kolektora ssącego także zobacz czy przy kolektorze nie syczy przy dodawaniu gazu jak tak to uszczelka jest gdzieś wydmuchana no i do wymiany.