Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste radio, pokazówka do szkoły

wbokszeroki 23 Apr 2006 15:40 1963 8
    wbokszeroki
    Level 12  
    Mam pytanie :?:
    Czy jest wstanie ktoś przesłać mi schemat i przykład płytki do zbudowania najprostszego radia.
    Tylko sęk jest w tym, iż muszę opisać każdy zbiór elementów np. opisać że jakieś tam elementy to na przykład demodulator AM...
    Jeśli może mi ktoś pomóc to był bym bardzo wdzięczny.
    Muszę to zrobić jako pracę do szkoły .:idea:
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    wbokszeroki
    Level 12  
    :idea: Ma to być odbiornik , radiowy w którym musze wszyczegulnić najwarzniejsze bloki funkcyjne np: demodulator itp.

I dzięki za podpowiedź :D

Jeśli macie coś takiego to odpieszcie lub podjacie choć linka . Z góry dziękuje
    Dykus
    Level 27  
    Weź stary odbiornik radiowy (stare Diory, Unitry, itp.), otwórz go, wyczyść i znajdź do niego oryginalny schemat (ewentualnie dorób schemat blokowy na podstawie ideowego). Odbiornik ten ma wiele bloków, których być może sam ze względu na uproszczenia nie zbudujesz, a które mogą być istotne. Część bloków jest jeszcze na elementach dyskretnych, przez co można więcej pokazać i opowiedzieć (obecnie cały odbiornik mieści się w jednym układzie scalonym - pozostaje tylko schemat blokowy tego układu z dokumentacji), a stare układy scalone były często rozrysowane (struktura wewnętrzna), przez co można nawet dokładnie opowiedzieć co jest wewnątrz układu i jak zostało zrobione.
    Zrozum na podstawie schematu ideowego działanie tego odbiornika i w ten sposób będziesz mógł omówić działanie odbiornika AM i FM (radia zwykle miał zakresy fal długich, średnich, krótkich oraz ultrakrótkich (odbiór stereofoniczny)).

Wg mnie to będzie rozwiązanie najlepsze i dla Ciebie i dla słuchających.
    Zbudowanie własnego odbiornika może zrobi wrażenie, ale wg mnie ze względu na Twój stan wiedzy nie będzie tak edukacyjne (przynajmniej dla słuchających).
    dipol
    Level 34  
    odbiornik detektorowy polecam i wszscy w klasie gały wywalili że z mydelniczki slychać muzykę , a było to 40 lat temu tak się zaczeło moje spotkanie z elektroniką ,jest w intrnecie masę prostych układów, życzę sukcesów!
    Dykus
    Level 27  
    dipol wrote:
    odbiornik detektorowy polecam i wszscy w klasie gały wywalili że z mydelniczki slychać muzykę , a było to 40 lat temu

Jesteś pewien, że w południe, oprócz warkotu coś będzie słychać, gdy za ścianą będzie laboratorium komputerowe? :)
    I tak jak pisałem, poza zrobieniem wrażenia nie ma to żadnych walorów edukacyjnych. Ale może zachęcić kogoś do własnego grzebania w (radio)elektronice... :)
    Preskaler
    Level 39  
    Przeglądnij tematy do tej pory poruszane na tym "Forum" i wybierz coś dla siebie! Jak się zdecydujesz i zbudujesz to pomożemy w opisie!
    Zobacz może dla przykładu tutaj! [https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic116068.html]
    sq3
    Level 17  
    Był kiedyś chyba w Młodym Techniku o ile pamiętam dobrze odbiornik programu 1 na UL1321.Był też całkiem niedawno jako prosty KIT w AVT ale numeru w tej chwili nie zgadnę chyba,że jak zajadę do domu wieczorem.Odbiornik super prosty i działa bez dyskusji,co prawda na scalaczku ale jego schemat wewnętrzny blokowy jest bardzo przejżysty.[/tex]