Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

witam szybka odpowiedz potrzebna radio president johny

23 Kwi 2006 20:29 1517 15
  • Poziom 9  
    czy jak kupie go z zagranicy bede mogl go uzywac w polsce? co sadzicie o tym radyjku? jestem kompletnie zielony w tym temacie.

z gory dzie za szyba odpowiedz
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Czeka Cie to samo co mnie w tej chwili, musisz przerobic z piatki na zera i bedzie spoko. Radyjko jest wystarczajace dla niezbyt wymagajacych ale tez nie jest to amatorka. W polsce bedziesz mogl uzywac bez problemu po przerobce.
  • Poziom 9  
    moglbys dokladnie co musialbym przerobic? bo ja nie mam o tym pojecia i ile to kosztuje?
  • Poziom 14  
    Sam szukam dokladnych namiarow na elce teraz co i jak. Po 1 musialbys miec miernik czestotliwosci zeby dokladnie zertroic a pozniej znalezc kwarc w CB i kolo niego bedzie trymer. Jak nim nie da sie ustawic to trzeba na kwarc rownolegle lub szeregowo <sam dokladnie nie wiem> dolutowac kondensator i znow trymerem. Jezeli nie czujesz sie na silacz oddaj do serwisu, za 20zl powinni zrobic.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Ale czy przypadkiem nie jest to johnny II bo wtedy przestrajanie mamy z głowy.
  • Poziom 14  
    podejrzewam ze gdyby to byl II to by nie bylo tej dyskusji ;) Ale nie wiadomo. Wiec II czy I ??
  • Poziom 9  
    jedynka na 100%.

a powiedzcie mi teraz ogolnie, mam radio od naszych zachodnich sasiadów(niemcy). co musze miec zeby je legalnie w polsce uzywac? w jakich radiach bede cos musial przerabiac, a w jakich nie?
  • Moderator
    Cześć .

twigel napisał:
    ... co musze miec zeby je legalnie w polsce uzywac?

"W dniu 26 lipca 2004 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U. Nr 169, poz. 1774) zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo – odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Rozporządzenie to zwalnia użytkowników CB-radio pracującego w paśmie 26,96 – 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO – PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB.
    W przypadku posiadania radia spełniającego ww. wymagania, w trakcie kontroli drogowej, użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik musi posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikała jedna, dwie lub trzy informacje, a mianowicie:
    - o zakresie częstotliwości (26,96 – 27,41 MHz),
    - o mocy wyjściowej ( do 4 W),
    - o zgodności z normą PN-ETS 300 135
    Okazanie jednego z ww. dokumentów zwalnia (zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem) użytkownika z obowiązku posiadania zezwolenia."

http://www.szczecin.kwp.gov.pl/load.php?d=024&id=4
  • Poziom 9  
    c2h5oh napisał:
    Cześć .

twigel napisał:
    ... co musze miec zeby je legalnie w polsce uzywac?

"W dniu 26 lipca 2004 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U. Nr 169, poz. 1774) zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo – odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Rozporządzenie to zwalnia użytkowników CB-radio pracującego w paśmie 26,96 – 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO – PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB.
    W przypadku posiadania radia spełniającego ww. wymagania, w trakcie kontroli drogowej, użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik musi posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikała jedna, dwie lub trzy informacje, a mianowicie:
    - o zakresie częstotliwości (26,96 – 27,41 MHz),
    - o mocy wyjściowej ( do 4 W),
    - o zgodności z normą PN-ETS 300 135
    Okazanie jednego z ww. dokumentów zwalnia (zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem) użytkownika z obowiązku posiadania zezwolenia."

http://www.szczecin.kwp.gov.pl/load.php?d=024&id=4

witam

czyli jak dobrze rozumiem moge sobie kupic radio z zagranicy i uzywac je legalnie w Polsce pod warukniem posiadania homolgacji lub jednego z w/w dokumentów. jak je załatwić i ile to kosztuje?

prosiłbym jeszcze o odpowiedz jak to wyglada od kwestii technicznej, z jakim radyjkmi trzeba cos kombinowac a z jakimi nie?
  • Moderator
    Cześć.

Wykaz większości urządzeń homologowanych znajdziesz tutaj :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic164349.html

Natomiast nie wiem , czy opłacalne by było przeprowadzenie całej procedury homologacyjnej dla radia z poza listy . To są spore pieniądze . Jak duże , nie wiem , ale pewnie wielokrotnie przewyższające wartość Twojego radyjka .
  • Poziom 13  
    Jezeli radio dostalo Deklaracje Zgodnosci w Polsce, to wystarczy pobrac z netu i wydrukowac.

Co do przestrojenia wystarczy dolaczyc kondensator 27pF pomiedzy jedna z nozek kwarcu (sprawdz doswiadczalnie ktora), a mase. Nie jest to najdokladniejszy sposob, ale jedyny rozsadny jezeli nie masz miernika czestotliwosci. Przestroilem w ten sposob Unidena 510 i nie bylo wiekszej roznicy niz 100 Hz odstrojenia od srodka kanalu. Przepisy dopuszczaja 600Hz.
  • Poziom 9  
    to wszystko rozumiem, chodzi mi o radia z tej listy czyli posiadajace homologacje. chce uzywac tego radia w samochodzie i musze posiadac homologacje skad ja wziasc?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Radiotechnika - CB, KF, UKF, TV
  • Poziom 14  
    W sumie to nie wiem czemu zostal przeniesiony post skoro temat dotyczy CB. A z "co gdzie kupic?" to ja nie widze zwiazku, chyba ze chodzi o kupno homologacji:P
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Na prośbę "c2h5oh" przenoszę z powrotem.