Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

thomson 21mt15cl przetwornica

piotro120 23 Apr 2006 20:55 1242 5
    piotro120
    Level 10  
    Witam
    Mam problem z przetwornicą w Thomsonie 21mt15cl.Otóż po włączeniu telewizora do sieci zapala się czerwona dioda a następnie na chwile włacza sie wysokie i zaraz wyłącza(próbkowanie).Odłaczyłem zasilanie linii i podłączyłem żarówkę.Napięcie na żarówce skacze od 80 do106 V przy czym słychać głośną pracę trafa("ćwierkanie").Wyminiłem mosfeta P3NA80FI,tl431,transoptor,omierzyłem pozostałe elementy i są ok.Czyżby padło trafo? Proszę w tej sprawie o pomoc.

Pozdrawiam
    maciuś
    Level 17  
    witam
    oczywiście nie zapominaj o wymianie el po stronie pierwotnej, niektóre też można po stronie wtórnej
    sprawdź stabilizację napięcia - jak się nie mylę jest na jakimś wzm różnicowym - porównanie napięcia linii z +5V
    oglądnij też (jeśli masz możliwość) przebiegi po stronie wtórnej trafo - powinny być "czyste"
    bardzo jednak możliwe że transformator
    pozdrawiam
    flashh
    Level 25  
    Nie tak prędko , Thomsony to troszkę mądrzejsze konstrukcje.
    Przetwornica w stanie czuwania powinna mieć ok.75 volt i dopiero gdy wejdzie trafopowielacz to podnosi to napiecie do właściwego ok.140 volt.
    Reasumując to jeśli nie wejdzie trafopowielacz to napiecie też się nie podniesie.
    Myśle że przetwornice masz dobrą , ale te elka po pierwotnej sronie przetwornicy to wymień .A skup się dlaczego Ci trafo nie wchodzi.
    Jeśli jest tam taki scalak od pionu jak TDA 1771 to wymień łobuza ( one są bardzo zawodne), często właśnie z powodu uszkodzonego pionu własnie tak sie zachowuje telewizor jak u Ciebie.\Pozdrawiam
    piotro120
    Level 10  
    Elki wymieniłem na samym początku.Niestety nie mogę obejrzeć przebiegów bo ruski oscyloskop odmówił posłuszństwa.

Dodano po 20 [minuty]:

Dzięki za pomoc.
    Jutro skoczę do sklepu i zakupię tego 'łobuza' oraz poinformuje o rezultatach

Pozdrawiam
    piotro120
    Level 10  
    Witam
    Wymieniłem scalaka pionu i niema żadnych zmian
    piotro120
    Level 10  
    Witam ponownie.
    Po wymianie trafa tv ruszył. Dziękuje wszystkim za sugestie.
    Pozdrawiam