Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panda + gaz. Czy bezpieczne jest wyłączenie pompy przy pracy na gazie?

mirekw1 24 Kwi 2006 15:29 4232 15
  • #1 24 Kwi 2006 15:29
    mirekw1
    Poziom 13  

Witam gaz wstawiony w serwisie tartarini pompa paliwa poległa po 30 000 km czy bezpiecznie jest wyłączania pompy przy pracy na gazie zakładają ludzie takie ,,cuda'' na samym przekazniku czy może jest bezpieczniejszy sposób zabezpieczenia pompy paliwowej z góry dzięki za sugestie i pozdrawiam

0 15
  • #2 24 Kwi 2006 15:52
    Albercik 321
    Poziom 25  

Witam.Po pierwsze gaz nie ma nic wspolnego z zuzyciem pompy paliwa.Niektorzy zakladaja przekaznik,ze po przesterowanbiu na gaz wylacza sie pomka paliwa.Ale w pewnym sensie nie jest to dobra rzecz,poniewaz z kolei gaz wysusza wtryskiwacze,ktore sa smarowane wlasnie benzyna.A zeby nie spalila sie pompka paliwa wystarczy dbac o to,zeby w baku bylo zawsze okolo 15 litrow benzyny.Ale na temat odciecia pomki sa rozne sugestie i polowa forumowiczow powie ze warto odciac pompke a polowa powie ze lepiej nie odcinac.Decyzja nalezy do ciebie.Ja osobiscie mam w Poldku gaz,przejechalem na nim juz ponad 75000 i jeszcze pompka mi nie nawalila.Ale tak jak pisalem powyzej w baku mam zawsze okolo 15 litrow benzyny.

0
  • #4 24 Kwi 2006 16:06
    mirekw1
    Poziom 13  

paliwo zawsze było w baku dla pewności połowa a pompa i tak poległa wstawiłem zamiennik i po przeczytaniu kilku artykułów wydaje się że te pompy są g.. warte

0
  • #5 24 Kwi 2006 16:51
    adjar
    Poziom 24  

Nie wiem, moze sie myle (bo osobiscie mam gaznik, moze we wtryskowych jest inaczej), ale zdaje mi sie, ze jak autko jest wlaczone na gaz, to i tak zaworek paliwowy jest zamkniety, a co za tym idzie, paliwo niczego nie smaruje poza przewodami paliwowymi:) A w takim przypadku wylaczenie pompki to czysta oszczednosc, bo po co ma chodzic.

0
  • #6 24 Kwi 2006 20:27
    ultragraf
    Poziom 16  

W moim Punto 1,2 16V pompa paliwa wyłącza się po przełączeniu na LPG. Pewnie do dzisiaj dzięki temu jest sprawna. Nie ma to żadnego wpływu na wtryskiwacze, gdyż są one wyłączone. Twierdzenie, że pracująca pompa je czyści jest nieprawdą.Aby uchronić pompę przed zatarciem należy mieć jednak w baku odpowiednią ilość paliwa. Który z kierowców jeżdżący na LPG ma taką ilość, ja nie mam.
    Pozdrawiam

0
  • #7 25 Kwi 2006 09:54
    Slawek J
    Poziom 30  

Nie pierwsza usterka pompy paliwa przy zasilaniu LPG fabrycznym w tym modelu fiata. Jakies slabe te pompy montuja a twoja to i tak troche chodzila bo znam egzemplarze ktore o wiele mniej kilometrow zrobily.

0
  • #8 27 Cze 2006 10:22
    starszy
    Poziom 10  

W Pandach szczególnie z początków produkcji do 2005r pompa paliwa, a właściwie jej komutator miał wadliwa konstrukcję i zużywał się dużo szybciej niż szczotki, szczególnie przy jeżdżeniu z niewielką ilością benzyny na LPG.
    Do odcięcia pompy wystarczy zainstalować przekaźnik w obwodzie pompy (np. przy wyłączniku bezwładnościowym - pod siedzeniem kierowcy lub szeregowo z bezpiecznikiem F22 - w komorze silnika) sygnał odłączenia można pobrać na przykład z elektrozaworu LPG. W praktyce, wiąże się to tylko z lekkim szarpnięciem przy powrocie na zasilenie benzyną podczas jazdy.

0
  • #9 16 Lis 2006 10:38
    grzejab
    Poziom 23  

Zrobiłem odcinanie zasilania pomyy wg schematu na bezpieczniku F22 działa OK.
    Mam pytanie ile prądu pobiera prawidłowo pracująca pompa w Pandzie moja pobiera 7,5A to wg mnie jest strasznie duży prąd do daje moc 90W!!
    Pierwsza pompa już poszła po 25 000 km teraz mam 40 000 i już zaczynała piszczeć, zawsze przestrzegałem 1/2 baku benzyny ale to i tak nie pomaga.

0
  • #10 16 Lis 2006 12:32
    starszy
    Poziom 10  

Prąd znamionowy tej pompy wynosi 7,5A, więc wszystko jest OK.

0
  • #11 16 Lis 2006 13:03
    miniu1
    Poziom 21  

Niedwano Fiat wprowadził nowe pompy paliwa, które mają inny numer katalogowy i podobno są lepsze.
    Dotychczasowe wysiadały czasem w prawie nowych Pandach i to bez instalacji LPG.

0
  • #12 16 Lis 2006 20:59
    sarluk
    Poziom 10  

odnośnie pomp w pandach faktycznie wytrzymują 20tyś i padają ale nie jest to regółą ! padają na gazie i na benzynie taki ich urok serwis fiata umywa ręce i nie reklamuje. Osobiście zrobiłem całą flotę samochodów fiata dla pewnej wielkiej firmy montująć lpg.Część z nich uparła się na odłączenie pompy co i tak nie uchroniło ich przed wymianą pompy która się zacierała a do tego problemy z lejącymi wtryskami! Nie odłączać nigdy pompy!!!jest ona przewidziana na ciągłą pracę i nie słuchajcie innych że odłączenie pompy nie powoduje usterek w układzie wtryskowym ! Po odłączeniu pompy paliwo nie przepływa przez wtryskiwacz co powoduje wzrost temperatury do tego stopnia że barwniki zawarte w paliwie odkładają się na gładzi i po ponownym załączeniu wtrysku powodują jego szybsze zużycie nie jest to regułą ale jakość paliw jest krytyczna w naszym kraju pozdrawiam

0
  • #13 18 Lis 2006 18:26
    vvaldek
    Poziom 28  

male sprostowanie paliwo w pandzie nie przeplywa przez wtryskiwacze poniewaz nie ma przewodu , powrotnego . i do wtryskow dociera tylko tyle ile w danej chwili sie zuzywa . na wyjsciu z pompy jest zaworek zwrotnty ktory utrzymoje cisnienie w listwie nawet przy wylaczonej pompie . , moja rada dla jezdrzacych na gazie jest taka zeby nie lac do zbiornika jednorazowo wiecej jak okolo 5L za to czesciej dolewac swiezego paliwa . bowiem paliwo niejednokrotnie chrzczone starzeje sie w zbiorniku i powoduje zapychanie osadami wtryskow wystarczy spuscic troche paliwa ze zbiornika auta ktore jezdzi na gazie do czystego naczynia i bedzie widac jaka jest roznica ,. i zapalac na benzynie niech te wtryski pracuja troche ,,! potwierdzam niska jakosc pomp paliwa w pandach . ktore siadaja nawet jesli nie ma lpg

0
  • #14 20 Lut 2008 09:07
    zsunaj
    Poziom 2  

90tyś na gazie (105 na liczniku) niestety 2 pompy juz wymieniłem. Mechanicy jednak nie zalecają odcięcie pompy przy jeździe na gazie. Taki urok samochodu. Zaoszczędzamy jeźdząc na gazie ale czytając co ludziska piszą Ci co jeźdżą tylko na paliwie tez wymieniają pompy. Jaki naprawę ma wpływ wyłączenia pompy na wtryski bo opinie są różne

0
  • #15 20 Lut 2008 09:25
    bartek_j
    Poziom 35  

Wpływ wyłączania pompki na wtryski to jakieś bajdurzenie. Zwłaszcza w Pandzie i niektórych innych autach, gdzie nie ma przewodu powrotnego z wtrysków. Benzyna wcale więc nie przypływa przez wtryskiwacze.
    Rzekome chłodzenie wtryskiwaczy to kolejny mit. Owszem, ma to znaczenie ale w autach typu GDI / FSI z bezpośrednim wtryskiem benzyny do cylindra.
    Jest jeszcze jeden aspek pozytywny odłączania pompy: mniejsze zuzycie benzyny przy jeździe na gazie. Pompa paliwa ma około 100W i ta moc idzie w ciepło benzynki w zbiorniku, co wydatnie przyspiesza proces parowania.

Oczywiście trzeba raz na jakiś czas przegonić autko na na benzynce

0
  • #16 20 Lut 2008 11:38
    vvaldek
    Poziom 28  

byla seria pomp ktore siadaly po okoo 20000 km nawet gdy nie bylo gazu, kiedys nawet taka pompe rozebtalem z ciekawosci po rozebraniu pompy okazywalo sie ze komutator sie calkowicie wytarl mimo ze szczotki byly dobre ja mam odlaczona i na gazie przejechalem okolo12000o km i jest ok

0