Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Orion N300E - V martwy

antares 24 Apr 2006 19:30 2897 6
 • #1
  antares
  Level 17  
  Witam.
  Dostałem od kolegi na części ten odtwarzacz, nie zaciagał taśmy za dobrze, ale wymieniłem paski i było ok, no w miare. Ciężko mu to szło, ale jakos dawał rade, myśle, że trzeba by było poczyścić jeszcze co nieco.
  Ale nie w tym rzecz. Widziałem, że taśma łącząca przedni panel do płyty była juz lutowana, chciałem poprawić i poucinac koncówki i teraz nie wiem za bardzo, czy zrobiłem gdzies zwarcie w tej okolicy, ponieważ objaw na początku po włączeniu był taki, że dioda Standby tak lekko pulsowała, potem juz wogóle nie włączał się.
  Ma ktoś może schemat do niego, bo nie wiem nawet co sprawdzić, jakie napięcia powinny być. Chociaz zasilacza, albo fragmentu połaczeń tej taśmy przedniego panela z płyta.  Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

  Jest w zasilaczu tranzystor D1825, grzeje się, nie wiem jaki dac zamiennik. Niedaleko jest stabilizator napiecia LM7805, ale na wejściu nie ma napięcia, chyba cos w zasilaczu, ale nie wiem jakie diody, na jakie napiecie. Sprawdzałem diody, ale wskazuje na to, że sa dobre. Wymieniłem elki.
 • Helpful post
  #2
  maryann
  Level 37  
  Lepsze jest wrogiem dobrego...
  Gdzieś sobie zrobiłeś zwarcie i sądząc po objawach po wtórnej stronie procesora(patrzac od zasilacza). ale tyle pewnie się domyślasz. Poszukam Ci schematu, a Ty sprawdź co zrobiłeś. VH300RC to nie to...
 • #3
  antares
  Level 17  
  Tzn, tak, były przylutowane te kabelki od taśmy do płyty, ale było to zrobione dośc niechlujnie, końcówki dośc mocno wystawały, no to postanowiłem obciąć, głupote zrobiłem, że ciałem je nożykiem i na płycie i mogłem naruszyć ścieżki, ale po przeczyszczeniu z farby udało mi sie połaczyć, z tym, że nie wiem, czy czasem gdzieś nie powinno byc jeszcze połączenie, dlatego też niezbedny by był mi chociaż schemat zasilacza i fragment połaczen tej taśmy, bym mógł dojść, który pin z czym się łączy. Nie jest to zbyt skomplikowany model, więc mysle, że z naprawa nie było by tak źle, ale na czymś musze sie opierać, a bez schematu ani rusz. Jak byś znalazł, to bym był badzo wdzięczny, bo w necie szukałem i nie znalazłem jedynie jakaś strona była zagraniczna i to odpłatnie.
 • Helpful post
  #4
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Odpowiedni fragment schematu wysyłam na PW.
 • #5
  maryann
  Level 37  
  D1825 to darlington, raczej dobry- skoro sie(jeszcze) grzeje.
  Skoro przed 7805 nie ma napiecia, to padł bezpiecznik(opór zabezpieczający) z powodu zwarcia, które podejrzewam. Idź po ścieżkach w stronę trafa i znajdziesz co dostalo przerwy.
 • #6
  antares
  Level 17  
  Dzięki, a mógłbym prosić jeszcze fragment z zasilaczem?
  Jest w zasilaczu tranzystor D1825, grzeje się, nie wiem jaki dać zamiennik. Na wejściu i wyjściu stabilizatora 5V w zasilaczu, nie ma napięcia, tzn, jest jakieś 0,45V na wejściu, to wszystko. Diody zenera sprawdzałem miernikiem no i niby są ok. Tak jakby wszystko zatrzymywało się na zasilaczu.
  Tak się zastanawiam, co by mogło pójść przez to zwarcie.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jeszcze tak patrzę na ten schemat i w sumie, jak bym taśmę połączeniową odłączył całkowicie, to w zasadzie nie miało by to wpływu na działanie odtwarzacza, jedynie na sterowanie nim, czy dobrze myslę?

  Dodano po 3 [minuty]:

  bezpieczniki są dobre, natomiast w okolicy znajduje się reystor (tu by się przydał schemat zasilacza), mam miernik tylko do 2000K i nie wskazuje żadnej wartości, więc albo będzie miał większą oporność, albo jest uwalony

  Dodano po 4 [godziny] 10 [minuty]:

  Dzięki, teraz już to powinno mi wystarczyć. Chyba będzie chodziło o ten rezystor w pierwszej kolejności, bo nie widzę, tu by któryś miał wiecej niż 2M, a ten co mierzyłem nie wskazywał żadnej wartości. Wrócę do domku, to zabiorę się za niego :D

  Dodano po 3 [godziny] 25 [minuty]:

  Dzięki Panowie !, działa ! :D, spalony był ten rezystor R502 18Ω, który bezpośrednio z mostka, poprzez diode, podaje napiecie 11,8V na stabilizator IC501 L7805. Nie mogłem z niego odczytać wcześniej kodu, bo paski miał takie niejednoznaczne, brązowy niby czerwony, szary niby brązowy, ale dzięki temu fragmentowi zasilacza, mogłem podstawić właściwą wartość. Pozostało mi tylko doprowadzić do porządku sprawę z tą taśmą połączeniową, bo coś mi nie styka i nie mam sterowania, ale taśmę pięknie zaciąga i wchodzi w tryb PLAY.
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  Dodano po 16 [minuty]:

  PS: oldboy, pamietasz, kiedys udzielałeś się w moim poście odnośnie magnetowidu JVC HR-D522A(DK) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic239818.html
  Jak znajdę troszke czasu, to chciałbym jeszcze wrócić do niego, bo biedaczek sobie leży a mam sentyment do niego, wszystko kręci się wokół tego kwarca, bo jak dotknę jego nóżki końcówką śrubokręta, to zaskakuje, z tym, że zegar zlicza jak głupi i po odłaczeniu zasilania wszystko się dzieje od nowa i znów trzeba dotknąć tej nóżki.
 • #7
  antares
  Level 17  
  Mojej Przygody z tym odtwarzaczem ciąg dalszy :|

  Przyciski sterujące były orginalnie połaczone dwoma taśmami równoległymi. Ponieważ punkty lutownicze były już dość naruszone od strony płyty, postanowiłem znaleźć jakieś gniazdo, by je tem wlutować, by przewody można było swobodnie w przyszłości wyciagać na wtyczce. znalazłem takie gniazdo z wtyczką, ale przewody były luźne( w sensie, że nie w postaci tasmy, tylko każdy kabelek osobno) i skręcone(skrętka) na dodatek, ale wlutowałem je wegług kolejności do płytki z przyciskami.

  I tak od strony płyty mam gniazdko a od strony przycisków mam przewody z wtyczką. Niby wszystko ok, przejścia posprawdzane, ale po podłaczeniu, poruszając ręką z niewielkiej odległości od przwodów połączeniowych, dioda od Standby i Power naprzemniennie się zapalały, mechanizm zaciagał taśmę i na głowicę i zwijał spowrotem i tak w kółko. Zamieniłem te przewody na te taśmy orginalne zaprawiając je we wtyczce, ale to nic nie zmieniło, gdy poruszam ręka wokół przewodów coś jak by samoczynnie się załączało.

  Przez to nie mam normalnego sterowania. Czesem udaje sie włączyć i z pilota mogę właczyć PLAY, przewijanie, ale jak wcisne przycisk na panelu od wyciagania kasety, to wszystko jakby sie zawiesza i nie ma sterowania.

  Potrafi to ktoś racjonalnie wytłumaczyć i podać przyczynę tego stanu rzeczy?
  Kondensatory w zasilaczu wymieniłem, jeden z nich był 100µ/6,3V, nie miałem takiego, to wstawiłem 100µ/10V, ale to chyba nie ma znaczenia, tak mi sie zdaje.