Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem z rezonatorem kwarcowym

25 Apr 2006 19:22 4163 18
  • Level 10  
    Witam,
    mam problem z rezonatorem kwarcowym do mikrokontrolera AT89S52. Problem jest taki, iż gdy podłącze rezonator 12Mhz to wszystko jest ok, natomiast przy 100kHz procesor jest "zimny". Podejrzewam że może to być związane z pojemnościami kondensatorów dołączonymi do rezonatora, ale pewności nie mam. Atmel podaj iż procek może pracować od 0 do 33Mhz. Odnośnie kondensatorów jest tylko informacja że powinny wynieść 20-40 pF, jednak nie precyzuje jakiej czestotliwosci odpowiada dana wartość kondensatora.
    Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to byłbym wdzieczny.
    Z góry dzięki.
  • Level 15  
    Kwarce o niskiej czestotliwosci maja duza
    impedancje i moga byc "leniwe" .
    Jestem krotkofalowcem i czesto mialem
    klopot z uruchomieniem kwarcu o malej
    czestotliwosci w tzw. kalibratorach .
    Probuj z wiekszymi pojemnosciami .
    Pozdrawiam
  • Level 32  
    jak uzyjesz kondensatora na wejsciu x1 wiekszego a na x2 mniejszego to powodujesz latwiejsze wzbudzenie , sprobuj tez bez kondensatorow powinien wystartowac bez problemu , kwarce uzywane w krotkofalarstwie -przynajmniejte na wyzsze cestotliwosci sie nie nadaja , czesto pracuja na innej czestotliwosci niz jest podana na rezonatorze.
  • Level 33  
    Moze to być kwarc do pracy w układzie szeregowym który wymaga np. oscylatora bez zmiany fazy (nie negowana linearyzowana bramka) tak jak przy kwarcach zegarkowych 32kHz.
    Być może jakiś układ z cewką do dodatkowego przesuniecia fazy w rezonansie by tu pomógł.
    Pozdr. N.
  • Level 15  
    Submariner - polecam lekture katalogu firmy Omig .
    Niema kwarcow "krotkofalarskich" i "normalnych".
    Czestotliwosc generacji zawsze zalezy od kondensatorow
    dolaczonych do kwarcu . Ale to trzeba wiedziec co to jest
    czestotliwosc rezonansu szeregowego i rownoleglego .
    Czestotliwosc podana na oprawce kwarcu jest osiagana
    w generatorze o pojemnosciach podanych w katalogu .
    W zaleznosci od ukladu kwarc (KAZDY !!!) oscyluje
    pomiedzy czestotliwoscia tzw. modu szeregowego
    i rownoleglego . Odleglosc tych modow moze dochodzic
    nawet do kilkunastu kHz !
  • Level 10  
    Dzięki za odpowiedzi,
    próbowałem dawać większe kondensatory, ale nic z tego.
    Do Nawigatora:
    mógłbyś przybliżyć mi sposób podłączenia rezonatora zegarkowego, mój ma podobną czestotliwość i może takie podłączenie poskutkuje.
    pozdrawiam
  • Level 32  
    Dionizy widze ze nigdy nie probowales wpiac kwarcow overtonowych do systemow mikroprocesorowych a szkoda polecam troche doswiadczen to bedziesz wiedzial o czym napisalem.
  • Level 15  
    Submariner - w 40 letniej praktyce elektronicznej
    spotkalem juz wielu "guru" tego pokroju .
    Poczytaj ksiazki "Poczatki elektroniki "
    to dowiesz sie ze kwarc 100 kHz nie moze
    byc overtonowy .
    Wiecej polemiki nie bedzie - szkoda czasu .
  • Level 32  
    cenie twoje 40 letnie doswiadczenie , poczytam :) przy najblizszej okazji ale caly czas nie rozumiesz co napisalem nigdzie nie napisalem ze moze byc w tym wypadku sie z Toba zgadzam.
    Pozdrawiam
  • Level 33  
    Diabas, procesory nowsze jak AVR mają przełączalny fusebitami obwód oscylatora do współpracy z szeregowym kwarcem zegarkowym. W twoim nie wiem dokładnie ale chyba układ oscylatora jest stały i odwraca faze o 180 st. Spróbuj dodać jeden inwertor w szereg, bramkę lub tranzystor który dodatkowo obróci fazę. Wtedy na pewno układ sie wzbudzi, kondensatory do masy przy kwarcu powinny byc małej pojemnosci.
    Lub w ogóle zastosuj oscylator na tranzystorze zewnetrzny, w sieci na pewno znajdziesz jakiś układ.
    Dołączam znaną notę aplikacyjną Intela o kwarcach dla mikroprocesorów, moze się przyda, innych not poszukaj jest ich dużo.
    Pozdr. N.
    Attachments:
  • Level 20  
    Panowie jeżeli generator na tym kwarcu nie chce się wzbudzić to proponuę inne rozwiązanie. Za jakieś 5 zł można kupić generarorek kwarcowy ( tylko trochę większy jest wymiarami od kwarcu) na 100kHz i podłączyć do procesora, sam tak robiłem z różnymi generatorkami i działa bez problemowo.
  • Level 2  
    Ja mam podobny problem być może z rezonatorem w ICD2 CLONE (programator PICów) a mianowicie wykonałem sobie taki ze strony http://www.icd2clone.com/wiki/Main_Page (Rev. C) i jak zbliżam rękę do programatora to działa a jak drugi raz zbliżę to przestaje świecić dioda USB i MPLAB nie widzi programatora. Wcale nie dotykam układu tylko zbliżam rękę. Zmieniłem kondensatory z 22pF (wg schematu powinny być 27pF ale ich nie mam) i zmieniłem na 33pF i nic się nie poprawiło. Czy programator wymaga ekranowania? styki podstawek wykluczam że nie kontaktują bo uderzam nawet w stół i chodzi ok :) tylko po zbliżeniu ręki gaśnie lub zapala się dioda USB i Win XP programatora nie widzi.
    Co może być przyczyną?
  • Level 21  
    Hej!

Pada tu wiele mądrych zdań, a nikt nie zapytał kolegi autora czy ma pewność że sam kwarc jest w 100% sprawny i czy nie ma drugiej sztuki żeby sprawdzić czy z nią układ ruszy.

Pozdrawiam :)
  • Level 11  
    Sprawny kwarc to podstawa, ale nie gwarantuje sukcesu.
    Bywają układu generatorów na małe częstotliwości z jedną tylko pojemnością (zwykle od strony wejścia) albo z dwiema. Bywają takie z szeregowym rezystorem na wyjściu invertera na którym zbudowany jest generator. Bywa, że proponowany jest dodatkowy-zewnętrzny rezystor linearyzujący inverter (np. ~3M) dla poprawienia tejże liniowości a tym samym pracy z b.małym sygnałem na wejściu co ułatwia start.
    P.
  • Level 2  
    Czy ktoś ma dla mnie jakąś radę? ( Pytałem wyżej) Kwarc jest nowy, próbowałem na innym i to samo.
  • Level 11  
    takie małe pytanko a mierzyłeś oscyloskopem i wiesz na pewno że kwarc nie pracuje ?
    a po drugie może przy tych 100khz prędkośc jest tak mała ( w porównaniu do 12mhz) że poprostu procek chodzi tylko potrzebuje duuuużo więcej czasu na wykonanie jakiejkolwiekt operacji
  • Level 2  
    ICD2 CLONE pracuje na kwarcu 20 MHz. I nie wiem czy to wina obwodu rezonatora, bo jak przykładam rękę w dowolne miejsce na prockach PIC16LF877A i PIC18LF4550 to albo działa albo nie. Nawet nie dotykam tylko zbliżam rękę i układ wariuje. Nie wiem właśnie czy to nie wina wersji LF powyższych uP bo katalogowo działają do 10 MHz ???
  • Level 23  
    Kwarc to kwarc, ale 100 kHz to dość niska częstotliwość pracy.

Proponowałbym wogóle sprawdzić jakich warunków wzbudzenia potrzebuje ten egzemplarz.

Możesz dać w szereg z kwarcem mały dławik 50-100 nH
    oraz rezystor równolegle do tego układu rzędu 1 MOhma.

Dwa kondesatory po 100 pF na wejściu i wyjściu do masy też nie zaszkodzą :)

W takim układzie , najbardziej nawet leniwy kwarc musi zaskoczyć.

Chyba, że .....

Nie jest to rezonator kwarcowy tylko ceramiczny :) :) :)
    Tak są i takie, zapakowane w obudowę podobną do kondesatora ceramicznego :) Te to naprawdę trudno wzbudzić nawet w układach tranzystorowych :).

Ale one nie potrzbują żadnych elementów dodatkowych. mają najczęściej trzy nóżki, środkowa do masy.

Po za tym najprostszy test generacji kwarcu do podłączyć multimetr na wyjściu powinno być około 2,5 V napięcia przy 5 V zasilającego. Jeśli masz 0 lub 5V to prawdopodobnie kwarc zwiera, lub generator stoi.
    Generalnie z punktu widzenia prądu stałego pomiędzy wszystkimi nóżkami powinna być nieskończoność.
  • Level 11  
    Co do tego 0 lub 5V to gdyby obudowa kwarcu była umasiona i nastąpiłoby zwarcie jednego z wyprowadzeń do obudowy.
    W przeciwnym wypadku(przy pewności braku innych zwarć) to świadczy o uszkodzeniu układu scalonego!
    Jeżeli inverter jest "symetryczny" (zwykły CMOS) od stromy masy i zasilania oraz jest dobrze zlinearyzowany to wejście i wyjście mają prawie identyczne napięcia zbliżone do połowy zasilania.
    Jeśli będzie to np HCT to napięcia będą też w przybliżeniu równe ale niższe niż Vcc/2.
    P.
pcbway logo