Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

znów kolektor słoneczny plus zasobnik

d.grzes 26 Apr 2006 12:58 28463 35
Automation24
  • #31
    d.grzes
    Level 11  
    Zbiornik ciśnieniowy pełni też funkcję bufora. W instalacji bezciśnieniowej też musisz użyć zbiorniczka w którym będzie się gromadził płyn zwiększający objętość po podgrzaniu. Taki zbiornik musiałby być w najwyższym punkcie instalacji. Ja musiałbym dać takie naczynie w łazience co by było mało estetyczne (rury mogę znieść), dlatego decyzja o instalacji ciśnieniowej i zbiorniku pod kolektorem. Przed naczyniem mam zawór bezpieczeństwa. Instalacja zalana jest Petrygo Alu. Weźmy teraz czysto hipotetyczny przypadek: nieszczelność wężownicy, w układzie otwartym cały płyn z układu zostałby wyparty do łazienki a tak śmignie zaworkiem na zewnątrz. Wiem że nie często się to zdarza i szybciej pewnie wysiądzie beczka ale nie wiem jak płyn niezamarzający działa na wężownicę w długim okresie czasu. Wracając do izolacji to odradzam piankę montażową ponieważ się utlenia z czasem. Pozostawiona na powietrzu porowacieje i kruszy się. Najlepsza w takim przypadku będzie wełna mineralna stosowana w budownictwie. Jeśli rezygnujesz z miedzi to polecam na absorber grzejnik panelowy i jakąś dobrą wysoce matową czarną farbę. Poczytaj o tych grzejnikach bo przewijają się tutaj na forum.
    Jeśli chodzi o zimno i słonecznie :) to kolektor się sprawdza nawet w mroźne ale słoneczne dni.
  • Automation24
  • #32
    rafyn
    Level 2  
    jest jeszcze jedna sprawa która mnie zastanawia, moze prozaiczna.
    co sie dzieje jeśli do absorbera napada deszcz. całośc przecież nie jest uszczelniona( jest tylko uszczelnienie termiczne), pomiędzy szybą a resztą konstrukcji jest styropian czy też wełna mineralna. jeśli spadnie deszcz i wełna nasiąknie albo woda zostanie w środku i zacznie rdzewiec to długo taki kolektor nie pociągnie. chyba ze jest jakieś odprowadzenie o czym nie wiem jeszcze :?::D:D:?:
  • Automation24
  • #33
    d.grzes
    Level 11  
    kolektor jest szczelny, nie ma opcji zamoknięcia bo jest uszczelniony silikonem odpornym na wysokie temperatury
  • #34
    rafyn
    Level 2  
    chyba do konca nie rozumiem.jeśli całość jest uszczelniona silikonem (szyba ze stalową ramą), to po co w takim razie styrpian czy tez wena mineralna.
    jeśli całośc jest szczelna przed wilgocią to jest również szczelna termicznie( tak mi sie wydaje :D ,ale pewności nie mam), więc jaki jest sens montowania wełny i steropianu.do tej pory myślałem ze kolektor nie moze być za szczelny zeby podczas duzego nagrzania nie zrobilo sie za duze ciśnienie w środku.

    pozdrawiam
  • #35
    d.grzes
    Level 11  
    To dwie różne kwestie. Uszczelnienie przed wilgocią to jedno a izolacja termiczna to drugie. Silikon zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci a przez co chroni przed parowaniem szyby od wewnątrz. Wełna mineralna jest izolatorem chroniącym przed oddawaniem ciepła do otoczenia. Prawidłowa konstrukcja kolektora to absorber odizolowany od otoczenia, małe straty energii = większa sprawność. Co do ciśnienia w środku to nie ma problemu bo kolektor nie jest hermetyczny, "plecy" to przynitowana blacha a że jest od dołu i na zakładkę to nie ma potrzeby jej uszczelniać silikonem.
    Jeśli masz jakieś niejasności co do izolacji to poszukaj w necie schematów kolektorów a zrozumiesz zasadę.
  • #36
    herminator
    Level 14  
    Bez powłoki selektywnej mimo wełny mineralnej 50mm straty kolektora i tak wynoszą w graniach 6-7 W/m*K gdzie dla powłok selektywnych 3-4 W/m*K