Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wyjściami Atmegi 8

Roki.pl 28 Kwi 2006 01:42 1168 11
  • #1 28 Kwi 2006 01:42
    Roki.pl
    Poziom 9  

Mam dziwny problem. Na Atmedze 8, 6 wyjść portu d wykorzystywanych jest do sterowania dzielników rezystancyjnych, w ten sposób, że napięcie z dolnego rezystora jest podawane na wejście komparatora ( również port d). Na drugie wejście komparatora przychodzi sygnał z ukł. zewnętrznego. Porty są ustawiane poleceniem np. " Set Portd.4 " a obciążone są rezystorami ok. 5 kohm. I tu jest wszystko OK. ale stosując to samo polecenie do portu b lub portu c dzieją się " cuda". Przy obciążeniu tych drugich wyjść rezystorami ok 3 kohm napięcie na wyjściach portów b i c spada do 500 mV. Na porcie D jest 5 V a na pozostałych jest 10 X mniej. Nie mam pojęcia skąd to się bierze. Oczekuję sugestii. Może ktoś miał również takie problemy.

0 11
  • #2 28 Kwi 2006 08:27
    submariner
    Poziom 32  

rozumiem ze odpowiednio modyfikujesz polecenie "set..." , nie wiem dlaczego b ale c wymaga podania odrebnego zasilania , przeslij schemat polaczen atmegi

0
  • #3 28 Kwi 2006 08:31
    GienekS
    Poziom 32  

A masz podpięte zasilanie do "całego" procka ??
    pin:
    8 i 22 - GND
    7 i 20 - VCC

0
  • #4 28 Kwi 2006 10:47
    Roki.pl
    Poziom 9  

Dla GienkaS:
    Mam wszystko podpięte, ale muszę powiedzieć, że zrobiłem próby podpinając tyko obie masy a nie zasilając ani wej ref, ani wejścia przetwornika a/c. Przy braku tych napięć sytuacja była taka sama jak w ich obecności.
    Dla Submarinera
    Oczywiście polecenie " Set....." odpowiednio modyfikuję . Jeszcze dodatkowo, próby tego układu robiłem na Atmedze 16 i wszystko chodziło jak w zegarku. Nie było żadnych problemów z napięciami na wyjściach. Teraz już chciałem skończyć prototyp, w którym współpracują 3 kontrolery i pierwszy raz korzystam z Atmegi 8 i powiem szczerze, że sytuacja mnie zaskoczyła i strasznie zdegustowała. Siedziałem nad tym 3 dni i przeprowadziłem wszystkie możliwe próby. Dlatego zwróciłem się z zapytaniem czy na forum ktoś nie miał takich problemów gdyż zaistniałej sytuacji w żaden sposób nie jestem w stanie wyjaśnić

0
  • #5 28 Kwi 2006 12:54
    jacobsek
    Poziom 22  

Nie wiem jak to zrobiłeś z tymi portami,jeśli nawet masz załączone programowo rezystory podciągające na wyjścia tych portów to biorąc pod uwagę ich produkcyjny rozrzut rezystor 3K do masy może to napięcie na nich zbić do małych wartości, zwykle porty sterują stanem niskim i wtedy mają wymaganą obciążalność prądową,gdy je wykorzystujesz w ten sposób mogą siadać napięcia,brałeś to pod uwagę?

0
  • #6 28 Kwi 2006 13:41
    plp
    Poziom 15  

Rezystory podciągające można załączyć w przypadku konfiguracji portu jako wejście, a nie wyjście.

W ATmega 8 obciążalność proądowa pojedyńczego pinu jako wyjścia jest taka sama w obie strony i wynosi 20 mA. Nie jest prawda, że nie można sterować jedynką.

Pozdrawiam !

PL

0
  • #7 28 Kwi 2006 14:07
    Roki.pl
    Poziom 9  

Zgadzam się ze stanowiskiem kolegi "plp". Można sterować " wysokim " jak i " niskim " poziomem. Przykładem jest stosowanie tej zasady w pocie d. Tam jest wszystko w najlepszym porządku. Na wysokim poziomie jest 5 V i stabilne napięcie jest podawane na wejście AIN 1 czyli nóżkę 13 procesora. Tak samo można załączyć przekażnik wysokim napięciem ( oczywiście poprzez tranzystor).

0
  • #8 28 Kwi 2006 14:17
    plp
    Poziom 15  

Jest to na stronie 242 Datasheet.

PL

0
  • #9 28 Kwi 2006 14:18
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Nie pamietam dokładnie, wydaje mi sie ze trzeba poprzestawiać fiusebits tzn. ustawić je tak aby wyłączyć
    alternatywne funkcje portów.
    Jeśli nie uzywasz ADC i tym podobnych funkcji.
    Ostatnio miałem taki problem z portem C w ATMEGA32.

Pozdrawiam

0
  • #10 28 Kwi 2006 14:41
    plp
    Poziom 15  

Miałeś zapene problem JTAG'iem, który jest aktywny w nowych procesorach.

ADC wymaga włączenia i nie powinien stwarzać problemów.

PL

0
  • #11 28 Kwi 2006 19:02
    jacobsek
    Poziom 22  

Święta racja z tymi wyjściami,zasugerowałem się sterowaniem wejść stanem wysokim i nadałem głupotę.... Sory.
    Pozdrawiam

0
  • #12 29 Kwi 2006 08:30
    GienekS
    Poziom 32  

Z tego co pamiętam to ATmega 8 nie ma JTAGA.

0
  Szukaj w 5mln produktów