Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"szybka" antena na pasmo 2m

SITO79 23 Lut 2007 20:51 36746 71
  • #31 23 Lut 2007 20:51
    Igor sq1fyi
    Poziom 13  

Cytat:
    Równie dobrze można ją wykonac przez rozcięcie kabla antenowego na odcinku 48 - 49 cm a nastepnie rozłożenie żyły środkowej w góre i oplotu w dół , miejsce rozdwojenia przewodu uszczelnić - efekt dokładnie ten sam - ale prościej już sie chyba nie da.
    Bez gniazd i wtyczek, bez żadnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych.
    Całośc można zawiesić lub przymocować do kija od szczotki czy kawałka sztywnego elementu (nieprzewodzącego ) i antena gotowa.

Czy tak ktoś próbował??

Całość była przyklejona do środkowej framugi dwuskrzydłowego okna, za pomocą taśmy izolacyjnej. W akademiku na 9 pietrze. Cały Szczecin i okolice były dla mnie dostępne. Najprostsza i najbardziej prymitywna antena do wykonania w 10 minut.
    Pozdrawiam Igor

• #32 23 Lut 2007 23:27
    SITO79
    Poziom 27  

sensownie zrobić GP1/4 na 2m używając gniazda UC1 do którego lutujemy promiennik (rurka miedziana np.przewód hamulcowy) i takie gniazdo przykręcamy do blachy o wymiarach 5x10cm zgiętej na pół pod kątem 90° do której mamy przyspawane 4 stalowe przeciwwagi.
    tydzień temu wystrógałem takiego GPka na potrzebę chwili.
    jutro wrzuce fotkę, tyle że mój ma promiennik z rurki aluminiowej o średnicy 18mm zapewnia to większą szerokopasmowość i sprawność tej prostej antenki

• #33 24 Lut 2007 16:35
    SQ5IRH
    Poziom 16  

Igor sq1fyi napisał:
    Cytat:
    Równie dobrze można ją wykonac przez rozcięcie kabla antenowego na odcinku 48 - 49 cm a nastepnie rozłożenie żyły środkowej w góre i oplotu w dół , miejsce rozdwojenia przewodu uszczelnić - efekt dokładnie ten sam - ale prościej już sie chyba nie da.
    Bez gniazd i wtyczek, bez żadnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych.
    Całośc można zawiesić lub przymocować do kija od szczotki czy kawałka sztywnego elementu (nieprzewodzącego ) i antena gotowa.

Czy tak ktoś próbował??

Całość była przyklejona do środkowej framugi dwuskrzydłowego okna, za pomocą taśmy izolacyjnej. W akademiku na 9 pietrze. Cały Szczecin i okolice były dla mnie dostępne. Najprostsza i najbardziej prymitywna antena do wykonania w 10 minut.
    Pozdrawiam Igor

Kiedyś zrobiłem coś takiego z ciekawości. Chciałem zobaczyć czy to na prawdę działa. Efekt był taki, że za nic nie można było tego zestroić. Impedencja tej "anteny" była gdzieś bardzo daleko od 50Ω. Odbiór był porównywalny do kawałka przypadkowego drutu. Jeśli chodzi o prostą szybką konstrukcję to osobiście jestem zwolennikiem dipola półfalowego. Jest to prosta, skuteczna i sprawdzona antena, która zawsze zadziała i co najważniejsze jest sprawniejsza od GP¼ a do tego lżejsza i mniej materiału potrzeba do jej wykonania.

• #34 24 Lut 2007 16:59
    Igor sq1fyi
    Poziom 13  

Przepraszam za stwierdzenie, że kawałek kabla obranego z izolacji i z wywiniętym oplotem nazwałem anteną. Zgadzam się z Tobą kolego SQ5IRH. To jest tylko środek zastępczy, ale działa (przynajmniej mi działało).
    Miałem w ten sam sposób zamontowaną (taśmą do framugi) J-kę. Wygiętą z jednego odcinka rurki. Mogę wstawić foto jak ktoś chce.
    Aktualnie mam mobilówke przyczepioną do parapetu. Też jest porażka, ale przemiennika można posłuchać. J-ka była zbyt widoczna i ktoś mnie do administracji podkablował, a mobilówki jeszcze nie zauważyli. W akademiku mamy zakaz wystawiania jakichkolwiek anten (podobno psuje wizerunek akademika).
    Pozdrawiam Igor

• #35 24 Lut 2007 20:15
    wttkbari
    Poziom 15  

Chetnie zobacze wasze konstrukcje. zamieszczamlinki do zdjęc mojej konstrukcji. z tym że jej elementem nośnym jest "beczka". moje przeciwwagi sa nagwintowane dzięki czemu mozna szybko antenke zdemontować, i w transporcie nie zajmuje dużo miejsca.

http://img411.imageshack.us/my.php?image=pic00299cn1.jpg

• #36 24 Lut 2007 20:48
    3po3
    Poziom 10  

to chyba proste GP na 2m: GP-2m
    oraz: J 2m/70cm zasilane jednym kablem.
    Oczywiście niezbędne narzędzia to narzynka, wiertarka z wiertłami.
    Pozostałe elementy sa w sprzedaży.
    DX raczej nie mozna spodziewać sie ale na local są ok.

• #37 24 Lut 2007 20:52
    Igor sq1fyi
    Poziom 13  

J-ka z jednego odcinka rurki aluminiowej Φ4mm.
    Na ostatnim zdjęciu jest pokazana "lamelka", która po poluzowaniu śrubki można było zmieniać punkt zasilania.
    Kabel zasilający był dodatkowo zwinięty 4 zwoje na średnicy 12,7 cm.
    Wymiary anteny są podane na http://www.sq1ftb.com/
    Pozdrawiam Igor

• #39 25 Lut 2007 21:59
    wttkbari
    Poziom 15  

twoje wykonanie lepsze, i antena napewno bardziej szeroko pasmowa. Ja swoją robiłem na szybko, z tym, żę moja ma odkręcane przeciwwagi więc jest lepsza do trasportu na wakacje. Jak Mi przyjdzie z warszawy licencja i dostane znak w UKE, to będziemy testować antenke w praktyce. No i nurtuje mnie jeszcze pytanie co do faktycznej długości promiennika, jaki powniene być ,jeżeli planuje pracować w okolicy przemienników (145MHz)? wiem jak wyliczyc długość, ale chodzi mi o takie informacje praktyczne, zaczerpniete z waszych doświadczeń...

73!

• #41 26 Lut 2007 20:16
    wttkbari
    Poziom 15  

No to to juz jak profesional ;) a jakie macie dokładne wymiary promiennika i przeciwwag:>? chodiz mi o takei praktyczne zastosowanie, bo nie mam miernika SWR powyżej 30MHz ;( a w oczekiwaniu na znak bawie się z antenkami...

73!

• #42 26 Lut 2007 20:43
    SQ5IRH
    Poziom 16  

wttkbari napisał:
    (...)a jakie macie dokładne wymiary promiennika i przeciwwag:>? chodiz mi o takei praktyczne zastosowanie, bo nie mam miernika SWR powyżej 30MHz (...)

Wszystkie elementy w moim egzemplarzu mają 49cm. SWR jest tak mały że (na odbitej) wskazówka nawet nie drgnie. Tak już było od momentu wykonania (ku mojemu zaskoczeniu) więc nie było potrzeby strojenia. Promiennik wykonałem z pręta mosiężnego Φ3mm a przeciwwagi z prętów aluminiowych Φ8mm. Nie dobierałem szczególnie materiału po prostu taki miałem pod ręką. Promiennik dodatkowo pomalowałem farbką, żeby brzydko nie zaśniedział.

• #43 03 Wrz 2007 22:32
    tom_ts
    Poziom 9  

Witam

czy taki prosty dipol jak w pierwszym poście powinien być zasilany przez balun 1:1 ?
    W książce "Poradnik antenowy dla krótkofalowców amatorów i służb profesjonalnych" Jacka Matuszczyka, autor pisze, że dipol powinien byc zasilany przez balun.

Jeżeli tak jest to jak taki balun powinien wyglądać ?
    Czy balun na 80 m można zastosować też na 2 m ?

Pozdrawiam
    Tomek

• #44 03 Wrz 2007 23:26
    SQ5IRH
    Poziom 16  

tom_ts napisał:
    Witam

czy taki prosty dipol jak w pierwszym poście powinien być zasilany przez balun 1:1 ?
    W książce "Poradnik antenowy dla krótkofalowców amatorów i służb profesjonalnych" Jacka Matuszczyka, autor pisze, że dipol powinien byc zasilany przez balun.

Jeżeli tak jest to jak taki balun powinien wyglądać ?
    Czy balun na 80 m można zastosować też na 2 m ?

Pozdrawiam
    Tomek

Oto teoria:
    Dipol półfalowy to antena symetryczna. Jeśli zasila się ją kablem koncentrycznym powinno się zastosować symetryzator. Eliminuje to między innymi efekt promieniowania fidera (lini zasilającej).

A to praktyka:
    Praktyka jednak pokazuje, że wielu nadawców zasila dipol bezpośrednio kablem koncentrycznym. Są tacy co twierdzą, że zauważają poprawę po zastosowaniu baluna, ale są też tacy którzy różnicy nie spostrzegli.

Osobiście myślę że przy pracy lokalnej w paśmie 2m można pominąć symetryzator (oczywiście wybór należy do Ciebie). Być może przy pracy DX na UKF i bardzo słabych sygnałach docierających do wejścia odbiornika oraz przy dużych mocach wychodzących z nadajnika kwestia stosowania baluna miała by już dużo większe znaczenie.

To moje osobiste zdanie na ten temat.

Pozdrawiam.

• #45 05 Maj 2008 21:12
    ar2r2481
    Poziom 9  

Witam.
    Wiem ze ta dyskusja zakonczyła sie 8 miesiecy temu ale mam odnośnie niej małe pytanko.
    Mam dostęp do prętów gwintowanych 4/6/8/10 mm i w związku z tym mam pytanie czy promiennik i przeciwwagi w antenie GP pokazanej przez SQ5IRH mogą być zrobione z takich prętów. Jeśli tak to byłbym bardzo wdzięczny za podanie optymalnych wymiarów promiennika i przeciwwag dla 173 Mhz lub ewentualnie podpowiedź jak obliczyć parametry. Interesuje mnie tylko i wyłącznie nasłuch.
    Z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

• #46 05 Maj 2008 22:25
    SQ5IRH
    Poziom 16  

Elementy ćwierćfalowe dla GP:
    71,25 ÷ f(MHz) = L(m)
    f - częstotliwość w MHz
    L - długość w metrach

Wzór (pochodzi z jakiejś "mądrej książki" nie pamiętam tytułu) stosowałem przy budowie GP na 145MHz. SWR był od razu 1:1 więc wzór ok.
    W tym przypadku pręt promiennika ma średnicę 4mm a przeciwwag 6mm.

• #47 06 Maj 2008 07:25
    ar2r2481
    Poziom 9  

Bardzo dziekuje za odpowiedz. Prosze jeszcze o napisanie kilku słów na temat materiału z jakiego mają byc wykonane elementy. Czy moze to być pręt stalowy? Czy koniecznie miedź lub aluminium?
    Jeszcze jak by mi ktoś podał kąty nachylenia przeciwwag względem promiennika i napisał czy mozna polakierowac elementy w celu ich zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi to bedzie fajnie.
    Dzieki i pozdrawiam.

• #48 06 Maj 2008 16:07
    sp8gsc
    Poziom 26  

ar2r2481 napisał:
    Czy moze to być pręt stalowy? Czy koniecznie miedź lub aluminium?
    Jeszcze jak by mi ktoś podał kąty nachylenia przeciwwag względem promiennika i napisał czy mozna polakierowac elementy ...

1. Nie może być pręt stalowy
    2. Najlepiej miedź, ale może być aluminium
    3. Kąt nachylenia przeciwwag 135 stopni
    4. Można polakierować

• #49 06 Maj 2008 18:42
    guliweros
    Poziom 18  

ar2r2481 - a po co Ci antena na takie czestotliwości ??
    To jest daleko poza pasmem 2 m.
    Przy budowie anten na 145 MHz i wyżej należy uwzględniać współczynnik skrócenia zależny od smukłości, bo jest on w tym przypadku znaczący.
    Skrócenia moga sięgac nawet 10 procent a to oznacza zestrojenie środka pasma pracy anteny daleko poza pasmem na które była budowana.

SQ5IRH - Współczynnnik odbicia 1:1 - to niestety... tylko w encyklopedii sie spotyka.
    Sama antenka bardzo ładnie sie prezentuje, a wzór uwzględnia współczynnik skrócenia przy grubości pręta około 3-4 mm dla 145 MHz.

• #50 06 Maj 2008 20:27
    SQ5IRH
    Poziom 16  

guliweros napisał:

SQ5IRH - Współczynnnik odbicia 1:1 - to niestety... tylko w encyklopedii sie spotyka.

Powiem inaczej: na częstotliwości 145MHz wskazówka w reflektometrze z przełącznikiem ustawionym w pozycji "odbita" nie wychylała się wcale.

ar2r2481 napisał:
    czy mozna polakierowac elementy w celu ich zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi

Niech to będzie lakier bezbarwny. Kolorowy może zawierać metale.

• #52 07 Maj 2008 09:01
    SP3xxx
    Poziom 12  

Witam kolegów "antenowców". Zdaje sie, że temat o prostych antenach juz był, ale to temat z gatunku "never ending story"...:-) Najprostsza w ogóle jakiej uzywałem wyjazdowo to był SlimJim zrobiny z symetrycznego kabla TV - 300 om. Zrobienie go zajęło około 10 min. Najprostsza stacjonarna jak znakomicie spisywała się z historycznym TRX-em na 2 m - FM302/IV to był dipol otwarty zasilany gamma match-em Zrobiony z tego co wpadło w rękę w ciągu około pół godziny przetrwał jak każda prowizorka przez 2 lata zamocowany pionowo na wysięgniku za oknem na 3 piętrze. Wysięgnik to był kawałek kija od szczotki długosci ok. 1,5 m. Wszystkie połączenia obficie "okapane" stearyną ze świeczki. W dobrych warunkach propagacyjnych robiłem na nim łączności nawet powyżej 300 km. Z pamięci podam: dipol - pręt (kątowniczek AL 10x10 mm) długości 1030 mm, gamma match około 180 mm w odległości 25 mm od dipola, kondensator "czekoladka" pomiędzy g.m. a żyłą gorącą 12 pF/ 630V. jako izolator a jednocześnie element mocujacy do wysięgnika użyty został przypadkowy kawałek pleksy 4mm a strojone na minimalny SWR przesuwne połączenie wykonane byłą paskiem z miedzi o szer. 10 mm mocowanym wkrętem po dostrojeniu. Może sa prostsze anteny, ale ta moja spisywała sie świetnie...:-)

• #53 07 Maj 2008 15:17
    ar2r2481
    Poziom 9  

Jedni piszą ze elementy mogą być wykonane z czegokolwiek co przewodzi prąd (czytałem gdzieś nawet o szprychach) inni ze tyko miedź lub aluminium. Sam już nie wiem.

"ar2r2481 - a po co Ci antena na takie czestotliwości ?? "

Antena na te częstotliwości potrzebna mi jest do odbioru instytucji pracującej w okolicach 173Mhz.
    Jak już pisałem, tylko i wyłącznie nasłuch. Wiec bez obaw.

"Skrócenia moga sięgac nawet 10 procent a to oznacza zestrojenie środka pasma pracy anteny daleko poza pasmem na które była budowana. "

"Sama antenka bardzo ładnie sie prezentuje, a wzór uwzględnia współczynnik skrócenia przy grubości pręta około 3-4 mm dla 145 MHz. "

Więc napisz mi proszę jak to wyliczyć lub jaki jest wzór uwzględniający współczynnik skrócenia oraz grubość elementów dla innych częstotliwości.

• #54 07 Maj 2008 19:49
    SP3xxx
    Poziom 12  

ar2r2481 napisał:
    Jedni piszą ze elementy mogą być wykonane z czegokolwiek co przewodzi prąd (czytałem gdzieś nawet o szprychach) inni ze tyko miedź lub aluminium. Sam już nie wiem.

Opisując moją "prowizorkę" nie chciałem wyrazić przekonania, że tak można traktować solidną konstrukcję. Moje "porządne" anteny - takie jak moja ulubiona HB9CV w różnych odmianach, wykonuję bardzo starannie i wyłącznie z miedzianych rurek. Niektóre elementy wykonywane są z grubej srebrzanki. Wszystkie elementy są lutowane a połączenia i cała antena jest zabezpieczana przed wpływami atmosferycznymi. Takie podzespoły jak np. kondensatory strojeniowe, są chowane w szczelnych "puszkach", a miejsca połączenia gniazda i wtyku kabla zasilającego również zabezpieczone. Najprościej robię to przez szczelne owinięcie taśmą izolacyjną i nałożenie warstwy żywicy silikonowej. W razie potrzeby, po rozcięciu takiego zabezpieczenia wszystko wygląda jak nowe i można używać nadal. Przez lata doszedłem do wniosku, że nie ma nic bardziej denerwującego, niż antena bardzo zmieniająca swoje parametry w zależności od temperatur czy wilgotności powietrza. Opis moich prowizortycznych anten, to był przykład na tzw. sudden antenna, ale jesli chce się mieć efekty to nigdy nie można stosować metody na skróty według zasady "jakoś to będzie.

Pytasz też jak obliczyć skrócenia wynikające z różnic w średnicach wykorzystanych elementów. Nie do mnie to pytanie, ale też odpowiem, że liczenie teoretczne takie bardzo na serio, jest ogromnie skomplikowane i zazwyczaj obliczenia według spotykanych wzorów dają w zasadzie przybliżony wynik. Liczy się ostatecznie doświadczenie oraz umiejętność i możliwość końcowego dostrojenia. Z tego właśnie wynika częsty brak powtarzalności konstrukcji antenowych. Próby wykorzystywania do obliczeń przeszło 1000 stronicowej ANTENNA HANDBOOK autorstwa Y.T. Lo / S.W. Lee, czy dokładne przestudiowanie książki FALE i ANTENY Jarosława Szóstki mogą posłużyć tylko wyjątkowo zaciętemu "hobbyście antenowemu" w zrozumieniu pewnych niuansów, na pewno jednak nie w dokładnym ustaleniu wymiarów. Najlepiej więc wykorzystywać gotowe opisy konstrukcji anten, których jest ogromna ilość, a inwencję skierować na staranność wykonania konstrukcji i zapewnienie jej prawidłowego zestrojenia. Może ktoś mieć inny pogląd, ale ja się takim właśnie z powodzeniem kieruję.
    Jeśli chce się otrzymać antenę na nietypową częstotliwość, to nigdy nie zawiodło mnie takie postępowanie: wyszukuję jedną ze skuteczniejszych a prostych anten - np SlimJim lub Jotkę, przeliczam wymiary według stosunku częstotliwości i buduję zapewniając znaczny zakres dostrojenia. Pozostaje potem tylko popracować nad dostrojeniem i antena na pewno spełni oczekiwania.
    Życzę powodzenia w konstruowaniu:D

• #55 07 Maj 2008 22:03
    guliweros
    Poziom 18  

ar2r2481
    Jeśli zrobisz ze wzoru jaki jest wyżej podany przez SQ5IRH - będzie z gubsza OK przy grubości elementów około 3-4 mm.

Jesli chodzi o materiał to najczęściej aluminium bo jest lekkie i wytrzymałe mechanicznie.
    Przy wyższych częstotliwościach mozna dać elementy miedziane bo same wymiary anten sa odpowiednio mniejsze.
    Czy stal ??? jak nie ma innego wyjścia to też będzie działać ale chodzi o przewodnoścć materiału i tu antena będzie pracowała nieco "gorzej " ale będzie pracowała i najprawdopodobniej nie zauważymy tej różnicy bez dokładnych pomiarów.
    Prosze zauważyc że większość anten do mobilnych zastosowań profesjonalnych ma właśnie promienniki stalowe.

• #56 08 Maj 2008 20:19
    ar2r2481
    Poziom 9  

Wiem ze Wam marudze, ale nie mogłem nigdzie znalesc odpowiedzi na moje pytania, mam ich jeszcze kilka.

Dlaczego wynik obliczen przeprowadzonych za pomocą wzoru podanego przez SQ5IRH jest inny dla tej samej czestotliwosci niz wynik podawany przez: http://www.csgnetwork.com/antennagpcalc.html ?
    Pytanie czerwoną czcionką nie aktualne. Pomyłka w obliczeniach . Przepraszam.

Mam problem ze znalezieniem rurek aluminiowych lub miedzianych o wskazanych przekrojach (3-4mm).
    Jedyne co znalazłem to drut miedziany 3,5mm i drut aluminiowy 2mm.
    Pomyślałem zeby zrobić skrętkę z 2 kawałków drutu al 2mm i wsadzić go w koszulke termokurczliwą.
    Czytałem gdzieś ze promienniki w antenach osłania sie w rurach PCV, stąd pomysł z koszulką termokurczliwą.
    Czy promiennik moze byc ze skretki osłoniętej koszulką termokurczliwą?
    Zdaje sobie sprawe z tego ze wiekszosc z Was smieje sie czytając moje pytania, ale ja naprawde nie mam pojecia a jak coś robie to staram sie robic to najlepiej jak to jest mozliwe w warunkach które posiadam.

• #58 08 Maj 2008 21:03
    guliweros
    Poziom 18  

Przy 3,5 mm miedzi bedzie ok.
    Chyba że wrony zechcą siadać.

Jaką widziśz różnice w wymiarach .... niecałe 0,2 mm ?? o to chodzi ??
    odpuść sobie i tak nie zachowasz takiej dokładności.

• #59 09 Maj 2008 09:21
    audi99
    Poziom 15  

ar2r2481 napisał:

Mam problem ze znalezieniem rurek aluminiowych lub miedzianych o wskazanych przekrojach (3-4mm).
    Takie rurki i pręty al można kupić w Obi i Leroy Marlin

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME