Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki licznik? Zliczanie impulsów od 0 do 1000.

Banditos 28 Kwi 2006 18:59 2269 5
  • #1 28 Kwi 2006 18:59
    Banditos
    Poziom 14  

Witam!
    Mam taki problem. Potrzebuję zliczać impulsy od 0 do 1000 w zależności ile ich będzie z wejścia i wyświetlić na 4 wyświetlaczach 7 -segmentowych. Zrealizowałem to na 4 licznikach 74390 wszystko w ukłądzie asynchronicznymale do tego potrzebuje dodatkowo 3 bramki by w razie przepełnienia jednego z liczników (wystąpienia na jego wyjściach Qa i Qb - '1' co oznacza 9 na nim) i przejscia jego na 0 wraz z kolejnym impulsem wejściowym to kolejny licznik zwiększał sie o 1. A podobno istnieją liczniki dekadowe w których niepotrzebuje juz bramek bo jest on już w 1 scalaczku i sam w sobie liczy od 0 do 9999. Niestety niemoge rzadnego takiego znaleźć. Jeśli mógłby mi ktoś pomóc to byłbym wdzięczny.

0 5
  • #3 28 Kwi 2006 22:53
    Banditos
    Poziom 14  

Używam bramek ponieważ gdy na Qd i na Qa pojawi się '1' i jednocześnie nadejdzie kolejny zliczany impuls to wtedy dopiero ma prawo kolejny licznik zwiększyć się o jeden. Jeżeli połączyłbym Qd z wejściem A następnego licznika wtedy zmieniałby mi się na nim stan podczas gdy na liczniku wcześniejszym występuje 8 lub 9 - dla nich wyjście Qd przyjmuje '1'. Stąd potrzeba sprawdzenia Qa które dla 8 wynosi '0' a dla 9 wynosi '1'. Dodatkowo ważne jest by sprawdzić czy nadchodzi kolejny kolejny impuls bo przy wystąpieniu 9 na pierwszym liczniku i braku kolejnych zliczanych impulsów na liczniku drugim pojawi się 1 mimo że na pierwszym jest jeszcze 9 i nastąpił koniec zliczania. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie.

0
  • #4 28 Kwi 2006 23:10
    Banditos
    Poziom 14  

Dzięki za informację. Apropo tego licznika ZN1040E to wydaje mi się że będzie trudno dostępny skoro jest to dość stary scalak i jest tylko w archiwum datasheet. Ciekawe czy są jakieś nowsze o podobnym działaniu...

0
  • Pomocny post
    #5 28 Kwi 2006 23:38
    rasty
    Poziom 27  

To nie jest tak jak piszesz.
    Zmiana stanu licznika następuje na opadającym zboczu impulsu zegarowego, czyli tylko wtedy, jak poprzedni zmienia stan z 9 > 0.
    Tak przynajmniej wynika ze schematu logicznego. :D
    Możesz to łatwo sprawdzić na swoim układzie.
    Odessij nóżkę 8 AND-a i połacz nóżkę 9 licznika z 1-szą drutem. Powinien liczyć tak. jak przedtem.

A ZN1040 ma chyba firma:
    http://www.eles.pl/

pozdr.

0
  • #6 29 Kwi 2006 21:54
    Banditos
    Poziom 14  

Już rozumiem. Dzięki za pomoc :)

0
  Szukaj w 5mln produktów