Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USART - będzie działać? Czy na mniejszych prędkościach zadziała?

29 Kwi 2006 00:45 819 2
  • Poziom 15  
    W swoim urządzeniu które projektuję planuję główny układ - czyli Atmega32 - mieć na kwarcu 3,6864 MHz. Ma on mieć możliwość podłączania urządzeń zewnętrznych, które będą się komunikowały z układem głównym przez USART.

Urządzenia zewnętrzne powinny jednak pobierać bardzo mało prądu, dlatego zdecydowałem, że jeśli będą to jakieś atmegi, to będę je taktował wewnętrznym oscylatorem 1 MHz (kwarce < 3 MHz są drogie).

I teraz pytanie. Wyliczyłem sobie, że sensowna prędkość BAUD przy której oba układy powinny się w miarę komunikować to 20945 (3686400/(16*11)=20945,455 oraz 1000000/(16*3)=20833,33; błąd: 0,5%). Zastanawiam się tylko, czy transmisja taka będzie przebiegała bez błędów? Najbardziej mnie właśnie martwi to że jeden układ będzie taktowany wewnętrznym oscylatorem, czyli niezbyt dokładnie.

Czy to ma szansę działać? Próbował już ktoś czegoś takiego? Albo, czy działałoby to na mniejszych prędkościach?

A może jest jakiś inny tani (< 2zł) niż kwarc sposób dokładnego taktowania układu z częstotliwością z przedziału 0,1-2 MHz?
  • Poziom 19  
    Bedzie dzialac. Rekomendowany blad nie powinien byc wiekszy od 1,5% - 3% (w zaleznosci od ilosci bitow danych i stopu). Robilem proby z transmisja z bledem przekraczajacym 5% i tez dzialalo, niemniej radze zwrocic uwage na dwie rzeczy: czestotliwosc wewnetrznego generatora RC zalezy bardzo od napiecia i troche mniej od temperatury. Policz czestotliwosci (i blad) w najbardziej niekorzystnych warunkach (uwzgledniajac temp i napiecie zasilania). Po drugie, 'UART friendly' kwarc 3,6864 jest potrzebny przy transmisji do standardowych urzadzen (pecet,drukarka...), w twoim przypadku lepiej by bylo uzyc kwarcu, z ktorych jeden bylby wielokrotnoscia drugiego - w tym przypadku np 4Mhz i wewn RC 1Mhz. Zaleznosc czestotliwosci RC od napiecia i temperatury jest w nocie serwisowej, jezeli nie bedzie w nocie dla ATmega32 to zobacz w serwisowce dla innego ukladu atmela (usart jest w wiekszosci ten sam)
  • Poziom 15  
    Wiem że ten kwarc jest 'uart friendly' bo używam go do komunikacji po USART z PC-tem i specjalnie taki wybrałem. Ale przy okazji będzie z innymi urządzeniami, które niestety będą chodzić raczej na wewnętrznym RC.

Dzięki za odpowiedź. Poczytam jeszcze datasheeta.