Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz z regulacja pradu po stronie pierwotnej... ?

29 Apr 2006 03:56 9179 14
 • User removed account  
 • TespolTespol
 • Level 42  
  Nie stosuje się sterowania fazowego po stronie pierwotnej z wielu powodów. Przede wszystkim regulatory mają duże problemy z zachowaniem symetrii i na wyjściu pojawia się składowa stała. Dla transformatorów składowa stała to zabójstwo.

  Ale w swoim rozumowaniu popełniasz dość zasadniczy błąd - przy dużych mocach stosuje się zasilacze i stabilizatory impulsowe - i już nie potrzeba wielkich radiatorów.
 • User removed account  
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Quote:
  tylko że czasem potrzeba prostego ukladu
  - i nie widzę problemu w zastosowaniu np regulatora oświetlenia po stronie pierwotnej trafa do regulacji mocy wyjściowej ale:
  musisz sobie zdać sprawą z tego jak transformator będzie sie zachowywał przy napięciu niesinoidalnym. Pozorna "oszczędność" na grzaniu stabilizacji liniowej w obwodzie wtórnym może się rozpłynąć na grzaniu trafa harmonicznymi z ciętego przez triak napięcia (na pierwotnym). Kiedyś w ramach "pomysła" wpiąłem niewielki transformatorek (20-30W) w szereg z diodą (500V 1A). Nie wiedzieć czemu diody leciały w kosmos :D. Dopiero 3A dała radę. Pytanie dlaczego? I dlaczego "jałowa" praca tegoż trafa grzała go jak ..... (wyżej napisane jest).
  Da się to "w pewnym zakresie" zrobić, ale efekty (w sumie) mizerne i dla naszego trafa niestety niekorzystne.
 • TespolTespol
 • Level 39  
  @forestx
  Włączanie diody prostowniczej w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora sieciowego to ekstremalnie głupi pomysł, czy pomyślałeś choć chwilę zanim to zrobiłeś?
 • User removed account  
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Quote:
  @forestx
  Włączanie diody prostowniczej w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora sieciowego to ekstremalnie głupi pomysł, czy pomyślałeś choć chwilę zanim to zrobiłeś?
  - eksperyment przeżyłem :D. Sądzę że właściwe wnioski wyciągnąłem.

  P.S.
  Tego typu wynalazki robiłem w czasach kiedy nie bardzo wiedziałem którą stroną prąd płynie :D. Rodziców widocznie zdenerwowały ciągłe przerwy w dostawie prądu (wymiany bezpieczników) więc mnie do szkół posłali i teraz juz wiem że prąd od minusa do plusa płynie (i dlaczego nasz trafo się grzeje). Ale dziwne eksperymenta nadal robie :D.
 • User removed account  
 • Level 39  
  Jest dobry sposób na edukację, czyli doświadczenia empiryczne. W czasch kiedy trudniej było zdobyć informację niż obecnie wykonałem takie doświadczenia. Spaliłem dwa transformatory i przy trzecim zacząłem badać co się dzieje. Okazało się, że absolwent wydziału elektroenergetyki też nie wiedział dlaczego tak się dzieje. Ale ja już chyba na zawsze zrezygnowałem z pomysłu regulacji triakiem na zasilaniu trafo. Dla ciekawych polecam oscyloskop i sprawa się wyjaśni.
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  AtheiOverlord - nie widzę przeszkód abyś wypróbował regulować moc w ten sposób. Zapnij ściemniacz i zobacz jak się zachowa napięcie wtórne przy tej "regulacji". (chętnie zobacze wyniki wklejone tutaj :D)
  Sugerowana tematyka do przejrzenia: prądy wirowe i straty w transformatorze w funkcji częstotliwości.
  Transformator na pewno będzie się bardziej grzał, więc musisz po prostu kontrolować jego temperaturę. Dowcip polega na tym żebyś go nie przegrzał.
 • Level 24  
  Z tego co pamiętam można trafo 50Hz puścić na 60Hz, ale trzeba odpowiednio moc ograniczyć. Ja swojego toroida z generatora zasilałem, grał jak orkiestra, ale nawet nei przyszło mi do głowy, żeby go obciążać.
  Składowa stała może przesunąć punkt pracy transformatora powyżej kolana charakterystyki, a w nasyceniu rdzeń nie pracuje najlepiej, stąd prądy duże.
 • Level 21  
  Może taki patent: wpinanie dławików w szereg z uzwojeniem pierwotnym? Problemem może być ich budowa i rozmiary.
 • Level 35  
  witam

  silnik komutatorowy a transformator to 2 inne bajki .........

  silnik komutatorowy szczotkowy (mikser odkurzacz)można zasilać prądem stałym i nic mu nie będzie .........ten silnik czym sie nie zasili i tak działa :D (tak jest np w wiertarce norma jest reg mocy wiertarek na tyrystorach)

  natomiast transformator sieciowy nie trawi jakiej kolwiek składowej stałej !! Roman pisał już ludzie weżcie to do serca ..........

  już przy zasilaniu zwykłego transformatora przebiegiem prostokątnym są problemy (buczenie zwiększony pobór mocy) a co dopierio śmieciokształtem ??

  transformator jest w zasadzie nieregulowalny elektronicznie jedyny sposób to patent z radzieckich prostowników .......odczepy na pierwotyn jednak to zmniejsza nap na wtórnym a sjkoro tam masz żarzenie to ten sposób odpada ...........

  ten układ sie nie nada na 100%
 • User removed account  
 • Level 34  
  wydaje mi sie ,ze jest jakis uklad SAXXXXX-cos tam -do sterowania oswietleniem
  halogenow -po trafie -INFO byla 5067 -cos takiego . wg info mialo to mozliwosc pracy z transf.

  WG ros . schematow ladowarek akumulatorow -po stronie pierwotnej
  dawali jakies tyrystory,mostki diodowe -ale na duzych przestrzeniach -
  i zasilaniu liniami napowietrznymi pelno bylo zaklocen .