Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energooszczędne lampy xenonowe do hali :: Jareen ::

Jareen 29 Kwi 2006 17:27 4475 16
  • Witam. To jedna z moich konstrukcji wspomagających pracę mojego taty :D

ZAŁOŻENIA:
    Lampy miały sporo obniżyć rachunki za prąd i być w miarę bezobsługowe. Przeglądałem kiedys allegro i natrafiłem na xenonowe wkłady do reflektorów samochodowych. Zainteresowałem się tematem, poczytałem i zdecydowałem

MATERIAŁY I KOSZTY:
    Wkłady: przetwornice Hella + żarówki Osram - 550zł,
    2 obudowy po reflektorach halogenowych 500w marki TopCraft :) - 40zł, trafo Indel 2x12v/140w - coś w granichac 50zł,
    2 mostki, 4x kondensator 1000 mikro/63v
    plastikowe stelaże do naściennego montowania liczników / bezpieczników. - 15zł

Prace trwały ok. 6h, natrafiłem na pewne trudnosci: przy samym mostku reflektory wogóle nie odpalały, pomysł dopięcia kondensatorów po 2 równolegle za mostkiem. Zapaliły :) pozniej po zamontowaniu na scianie: po zastosowaniu zwykłych przewodów 2x0,5 mm lampy nie były w stanie odpalic z powodu nadmiernego spadku napiecia (błyskały jak stroboskop). Po zastosowaniu solidnych przewodów miedzianych 2x1,5mm lampy palą bez problemu :)

Efekt widoczny na zdjeciach: dotychczas używane w hali lampy halogenowe 500w wymiękają. Swiatło jest jasne, równomierne. Lampy wyładowcze bez problemu przeszły już testy, chodziły 24h bez najmniejszego problemu. Kolejna zaleta: napięcie 12v pozwala zasilac je z akumulatora samochodowego, których w firmie mamy kilka.

A teraz ogólny bilans: jedna lampa daje wyraźnie mocniejsze światło niż halogen 500w w tej samej obudowie przy wspaniałych 35w poboru prądu. W nocy pracuje się swobodnie, nie męczy oczu. Pomieszczenie 40m2 jest wspaniale doświetlone. Na fotkach widać jeden z nich na stałe przykrecony do sciany, drugi wisi na drucie :) rozwiązanie tymczasowe z powodu remontu:) fotki zasilacza chyba niepotrzebne: czarna plastikowa obudowa za 7zł, 3 przyciski i 3 diody led :)

O energooszczędności swiadczy fakt że na 2 lampy bez problemu wystarcza trafo 140w a odpalanie jednej lampy wyładowczej nie powoduje przygasania juz świecącej. Zasilacz bez problemu przeszedł próby zasilania 3 lamp.

Bedzie jakas pozytywna ocena?? :) pozdrawiam :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Kwi 2006 20:47
    Blackchart
    Poziom 15  

pomysl dobry dla firmy ale tak do nic nadzwyczajnego

• #3 29 Kwi 2006 21:34
    sq8ju
    Poziom 24  

Ocena za co ? Za zdjęcia zamontowanych palników w oprawach halogenowych ?

• #4 29 Kwi 2006 22:15
    Jareen
    Poziom 21  

zniechecacie do tworzenia czegokolwiek :) ale ja sie nie przejmuje.

• Sklep HeluKabel
  • #5 29 Kwi 2006 22:48
    Cyborg_3D
    Poziom 21  

Moim zdaniem elektronika powinna byc zamknięta w jakiejs obudowie.]

No ale w skali szkolnej daje 5 za przydatność dużą :)

• #6 30 Kwi 2006 03:19
    Rocky Horror
    Poziom 31  

Jareen napisał:
    zniechecacie do tworzenia czegokolwiek :) ale ja sie nie przejmuje.

Nikt nikogo nie zniechęca, ale równie dobrze można chwalić się samodzielnym złożeniem komputera, albo założeniem instalacji gazowej do samochodu.
    Nic odkrywczego.

• #7 30 Kwi 2006 14:32
    witt
    Poziom 10  

witam

bardzo pomysłowe w tym jest przyszłość
    sam się zastanawiałem nad czymś takim ale diodowym zasilanym z akunulatora i z ogniwa fotogalwanicznego tylko te koszty choć przemnożyc to przez lata uzytkowania
    zastanawiałem się jeszcze nad elektrownia wiatrową.
    pozdrawiam
    wit

• #8 30 Kwi 2006 15:32
    Szokolo
    Poziom 19  

Witam! Dla mnie świetny pomysł, nie wpadł bym na to :-). Ile wynosi żywotność palnika ksenonowego ??? Pozdrawiam!

• #9 30 Kwi 2006 23:29
    Jareen
    Poziom 21  

witam. z artykułów czytałem róznie, jedni mowia ze 3000h, moj wujek uzywa 2,5 roku citroena c5 z tymi samymi palnikami i jest ok, w auto swiecie czytalem ze puki sie ich nie stłucze to swieca. Nie mam pojecia, jedna zarowka Osram kosztuje 90zł

Pozdrawiam :)

• #10 01 Maj 2006 20:53
    robball
    Poziom 21  

Pomysł całkiem ciekawy, ale wydaje się, że świetlówki wychodzą duużo taniej.

• #11 02 Maj 2006 19:29
    Szokolo
    Poziom 19  

Witam ponownie. Czy wiecie może jak zrobić przetwornicę do xenonów (nie chodzi mi o taką z wyrafinowana elektroniką sterującą, nie chcę mieć tego w samochodzie), tylko taką aby jedynie palnik świecił światłem ciągłym a nie jak stroboskop... Pozdrawiam!

• #12 03 Maj 2006 14:01
    Jareen
    Poziom 21  

Roball: nie moglem zastosowac swietlowek ze wzgledu na drzwi suwane na sufit, musiało być swiatlo punktowe ze sciany. Pozatym mam w domu instalacje ze swietlowek i sie zrazilem, bo co chwile jakas pada :/

Szokolo: gotowe przetwprnice sa po 99zł na allegro, nie wiem czy jest sens sie bawic :) pozdrawiam

• #13 03 Maj 2006 15:28
    Szokolo
    Poziom 19  

Jak możeż to podaj link, bo nie widziałem takich tanich :-).

• #14 03 Maj 2006 23:10
    Jareen
    Poziom 21  

mozna umieszczac linki z allegro tutaj ?? moderator nie ma nic przeciw ??

• #15 03 Maj 2006 23:12
    Szokolo
    Poziom 19  

Moim zdaniem można. Przecież forum to zostało stworzone właśnie do celów edukacyjnych/informacyjnych :-). A jak nie chcesz to daj na PW. Pozdrawiam!

• #16 04 Maj 2006 09:50
    Szokolo
    Poziom 19  

Do tej przetwornicy to trzeba mieć jeszcze zapłonnik :-(.

• #17 15 Gru 2006 08:06
    sq3dwe
    Poziom 15  

Czy ktoś posiada schemat pretwornicy lamp xenonowych stosowanych samochodach?Dzięki za pomoc Ryszard.