Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Climatronic w Passacie B5 zamarza

zygmunt dziuk 29 Apr 2006 19:00 6442 22
 • #1
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  Witam. Mam problem z moją klimą w passacie z 97 1.9 TDI. Po jej włączeniu wszystko jest ok ale po pewnym czasie przestaje działać...okazuje sie że zamarza parownik. Klima nadal pracuje ale do kabiny nie jest tłoczone zimne powietrze. Po wyłączeniu klimy i odczekaniu minuty wszystko wraca do normy...do czasu kiedy parownik znów pokrywa się lodem. Jaki element climatronica odpowiedzialny jest za nie-zamarzanie parownika? Układ jest świeżonabity, wymieniono również zawór rozprężny i odwadniacz. O co tu chodzi?
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  A drożność oprowadzania skroplonej wilgoci ( wody) do środowiska ( pod samochód) ?
  Pozdr.J.
 • #3
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  ...tak sprawdzałem drożność. Jest ok...niestety...
 • #4
  bandi21
  Level 30  
  w okolicy parownika powinien być czujnik temperatury który wyłącza kompresor klimy przy ok.+4 stopni ,moze to on padł lub coś w okolicy.Klima nie powinna schładzać niżej niż punkt rosy ponieważ pojawią się takie problemy
 • #5
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  też mi się tak wydawało, że powinien być termostat lub jakiś czujnik, który regulowałby temp. parownika i nie dopuszczał do jego zamrożenia. Ale gdzie on jest? Rozebrałem schowek wymonowałem dmuchawę no z przodu go nie widać ani żadnych kabelków z czujnika. Za parownikiem...ale tam sie dostać to trzeba całą deskę zdemontować! Wcześniej więc chciałbym mieć pewność że to tam jest.
 • #6
  grzestv
  Level 28  
  hmm...
  niema żadnego czujnika temp. przy parowniku
  podłącz pod tester zdiagnozuj climatronik a uzyskasz odpowiedz
 • #7
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  wcześniej byłem już mechanika. Podpięliśmy climatronica pod komputer i...wszystko w porządku. Może ktoś wcześniej spotkał się z takim przypadkiem?
 • #8
  szogun0
  VAG group specialist
  Ja spotkałem przypadek, że po spawaniu chłodnicy klimy rozprężał się gaz i zamrażał ją podczas pracy układu. Spawanie spowodowało przewężenie przewodu i w konsekwencji za przewężeniem następowało rozprężenie gazu i efekt taki jak opisałem.
  Nie wiem czy w twoim przypadku ci to pomoże, ale warto czasem zwrócić uwagę na takie szczegóły.
 • #9
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  Chłodnica klimy nie wydaje się żeby była spawana chociaż auto było po wypadku-układ był jednak zamknięty bez wycieków. U mnie zamrożenie następuje od zaworu rozprężnego poprzez parownik aż po sprężarkę. Na przewodach tworzy się półcentymetrowa warstwa lodu a parownik jest tak zlodowacony ze nie przepływa przez niego powietrze...
 • #10
  Sławek62
  Level 17  
  Sądzę, że nie działa czujnik ciśnienia i nie wyłącza sprężarki.
 • #11
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  Slawek62: a gdzie się ten czujnik znajduje? CZy mogę go samodzielnie wymienić?
 • #12
  Sławek62
  Level 17  
  Zazwyczaj w okolicach sprężarki przy zaw. rozprężnym.Co do sprawdzenia i ewentualnej wymiany to jedź tam gdzie Tobie nabijali.[może za mocno nabita i nie wyłącza?]
 • #13
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  Sławek62: klima jest dobrze nabita bo sprawdzałem to w dwóch miejscach. A z tym zaworem to sprawdzę bo narazie nie mam innego pomysłu. Dzięki za zainteresowanie.
 • #14
  bandi21
  Level 30  
  klimatyzacja po załączeniu powinna sie wyłączać i włączać(sprężarka) .Za te funkcje odpowiadają czujniki ciśnienia(za niskiego i za wysokiego,często to jeden czujnik)oraz czujnik temperatury który jest bezpośrednio przy parowniku i jak już pisałem nie dopuszcza do spadku temp. poniżej +4 stopni.Ja nigdy w swojej praktyce nie spotkałem się z tym że go nie ma (chyba że za krótko żyję).W japończykach to jest termistor na kabelku a w VW była to zawsze spora kostka z rurką taka jak w lodówce.Nie twierdzę że to jest przyczyna usterki ale należy to sprawdzić.VW ma regulację temp. w tym pudełeczku więc może ktoś to pokręcił i dlatego teraz mrozi.
 • #15
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  bandi21: jak pisałem wcześniej dostałem się do parownika od strony kabiny (po wymontowaniu wentylatora) ale żadnych kabelków ani czujników tam nie znalazłem. Z drugiej strony?...ale dojscia nie ma żeby to sprawdzić. Trzeba by rozmontować pół deski. Oczywiście można to zrobić...ale gdy będzie pewność że to tam jest. Może ktoś wie lu posiada jakieś schematy z których to by winikało?...
 • #16
  ax
  Level 1  
  witam
  Ja stawialbym na zawor rozprezny-wymiana
 • #17
  bandi21
  Level 30  
  Nie znam klimy w tym aucie ale czujnik jest zawsze za parownikem czyli po przeciwnej stronie co wentylator czyli mierzy temp. po przejściu przez parownik.Moze to ci coś pomoże.
 • #18
  zygmunt dziuk
  Level 10  
  ax: hej. jeżeli miałby to być faktycznie zawór rozprężny z tego wynika że "fachowcy" włożyli mi niewłaściwy (świeżo wymieniony). Czy zawór taki w climatronic-ku może pełnić również funkcje regulatora przepływu czynnika (czy jest regulowany)? Czy ktoś wie gdzie można sprawdzić jaki powinien być faktycznie?
 • #19
  bandi21
  Level 30  
  zawór rozprężny ma za zadanie zredukować ciśnienie z ok.12-16 atm do 1-3 atm i nie ma wnim żadnej regulacji.Cała regulacja polega na uruchamianiu i wyłączaniu sprężarki jesli wysokie ciśnienie dojdzie do max wartości.Im większy jest odbiór ciepła z wnętrza samochodu tym częściej włączona sprężarka.Układ elektroniczny ogranicza spadek temp ]. przy parowniku do +4 stopni po to aby nie zamarzł(twój problem)Jeśli temp schodzi poniżej+4 to sprężarka powinna się wyłączyć,a jak sam widzisz wymiana zawory niczego nie zmieniła.Myślę że brniesz z tym zaworem w ślepy zaułek.Pozdro
 • #20
  Sławek62
  Level 17  
  Sprawdź czujnik ciśnienia.Jest on odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie sprężarki. Jeśli on nie będzie funkcjonował ,to sprężarka się nie wyłączy.
 • #21
  homer00
  Level 14  
  Witam sorry za odgrzanie kotleta ale czy ktos doszedl dlaczego ta rurka tak zamarza?
 • #22
  mlinda94
  Level 9  
  Witam!
  Chciałbym odgrzać temat. W moim Passacie mam problem z zamarzającą klimatyzacją. Chodzi o kimatronik. Po włączeniu na auto przy temperaturze zewnętrznej około 10 stopni ostatnio klimatyzacja mi dosłownie zamarzła, świeże powietrze nie miało się praktycznie jak przedostać do wnętrza. Wentylator startuje od razu i pracuje cały czas bez przerwy razem z kompresorem, a wszystkie węże łącznie z osuszaczem pokrywają się grubą warstwą szronu. Ktoś mógłby opisać jak prawidłowo powinien się zachowywać układ w passacie b5?
 • #23
  bandi21
  Level 30  
  Odnośnie wcześniejszych wpisów to w Passacie B5 nie ma zaworu rozprężnego tylko dysza dławiąca.