Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja akumulatorów Li-ion

k4be 29 Kwi 2006 20:13 37185 13
  • #1 29 Kwi 2006 20:13
    k4be
    Poziom 31  

Mam sporą ilość mocno wymęczonych 18650 różnych producentów i typów. Dobrze sobie radzą przy małych prądach obciążenia, ale przy rozładowywaniu 0.8A mierzone pojemności są rzędu 200mAh. Czy da się te ogniwa jakoś zregenerować, żeby pracowały sensownie przy dużym prądzie?
    Dodatkowo mam 2 ogniwa Samsunga 2.2Ah. Początkowo przy ładowaniu silnie się grzały a po odłączeniu zasilacza napięcie szybko spadało. Po potraktowaniu akumulatorem 12V wydają się działać jak nowe (mierzona pojemność 2Ah(malpa)0.8A), jednak po kilkunastu godzinach po naładowaniu napięcie spada do 3.9V (dłużej nie czekałem, bo po co). Czy uda się naprawić je zupełnie tą sztuczką z 12V?

2 13
  • #2 27 Maj 2006 18:14
    RSP
    Poziom 27  

Przy podwyższonych napięciach powyżej 4,3V na celę w akumulatorach Li-Ion następuje degradacja ( utrata pojemności ) , a jeśli napięcie jest duże 8-9V na celę akumulator może eksplodować !!!.

0
  • #3 27 Maj 2006 23:39
    k4be
    Poziom 31  

Ta ogólnie znana informacja mnie nie interesuje. Szukam jedynie sprawdzonych sposobów regeneracji wydajności akumulatorów.

2
  • #5 02 Mar 2007 13:07
    k4be
    Poziom 31  

Niestety jedyne co tam widzę, to naprawa bezpiecznika ciśnieniowego.

0
  • #6 02 Mar 2007 13:49
    kosci
    Poziom 11  

Tak naprawa bezpiecznika ale ten bezpiecznik praktycznie w każdym akumulatorze po kilku latach lekko sie wybrzusza a aku traci swoją pojemność.
    Mi np naładowany aku 3,7V mający prąd zwarcia 1A po wciśnieciu tego bezpiecznika i ponownym naładowaniu ma prąd zwarcia ok 5-8A.
    Narazie testuje takie aku w swoim notebooku i widze dużą poprawę przed naprawą pracował ok 2min po wciśnieciu bezpieczników trzyma 25min.
    Testuje tak dopiero od kilku dni.

0
  • #7 05 Lut 2008 21:06
    club-x
    Poziom 1  

Akumualtory można zregenerować poprzez łądowanie (ustalonym napięciem) dla akm Li-Jon z prądem najlepiej jak najmniejszym ok. 0,1 A, lepiej dłużej a mniejszym prądem. A przed tym dobrze też jest jeszce zamrozić akm w zamrażrce (lodówce) na ok. 2-3 dni, zawinięty w aluminiową foie, np. taką od czekolady, potem zawinąć w odpowietrzoną zwykłą folie, tak by weszło jak najmniej powietzra, włożyć do zamrażanki na 2-3 dni w temp ok. od -10 do max. -30^C, wyjąć zawinąć szczelnie w kartke od gazety lub papier toaletowy (obojętnie jaki:D) połążyć na suchej powierzchni w temp. pokojowej, trzymać tak ok 3-5 dni w zależności od wielkości i pojemności akumulatora, odwinąć z papieru i ładować. Jak wspominałem długo ale małym prądem ok 0,1 A (100mA) akm np. 12V 1,3 Ah ładować przynajmniej 13h.. Polecam sprawdza sie, akumualtor wtedy odzyskuje uszkodzone jednostki i regeneruje sie w pzrypadku pojemności. W przypadku 12V należy ładować napięciem 14-16V. Dziękuje za zastosowanie mojej skutecznej metody. Sprawdzi sie z góry, jak wykonasz wszystkie czynności prawidłowo:!::D:D:D

0
  • #8 08 Lut 2008 10:47
    k4be
    Poziom 31  

club-x napisał:
    akm np. 12V
    Dość nietypowe napięcie jak na Li-ion...

1
  • #9 23 Lut 2008 00:30
    wwpiotr
    Poziom 11  

Witam,
    Mam 2 ogniwa 18650 3,6V chciałem je zregenerować, na początek rozładowywałem przez kilka godzin dokładając rezystory tak aby napięcie z obciążeniem nie spadło poniżej 2,9V. Gdy otrzymałem 3V bez obciążenia podłączyłem ogniwo do ładowarki od nokii. Podczas ładowania napięcie powoli rosło (ok 8 godzin) aż do 4,25V, prąd około 200-280mA po czym je odłączyłem.
    Następnie chcąc sprawdzić pojemność ogniwa podłączyłem do niego rezystor 3,4 oma pobierał około 1A, niestety napięcie na ogniwie spadło do 3V po około 5 min.

Moje pytanie:
    Czy coś zrobiłem nie tak jak należy ?? czy ogniwo jest uszkodzone ??

0
  • #10 23 Lut 2008 02:56
    k4be
    Poziom 31  

Zasilacz do ładowania telefonów Nokia (błędnie nazywany ładowarką) daje nieodfiltrowane napięcie z prostownika napięcia sieci. Bardzo prawdopodobne, że wykorzystany miernik nie mierzył wartości szczytowej napięcia tak zasilanego akumulatora. A akumulator się niszczy bardzo szybko po wzroście napięcia powyżej 4.22V.
    Poza tym napięcie ładowania powinno być stabilizowane na tym poziomie przez układ dostarczający energię, a zakończenie ładowania będzie wskazywane przez spadek prądu ładowania poniżej pewnej wartości (zwykle 0.1C).
    Masz jeszcze szanse na uratowanie ogniwa - podłącz je na jakiś czas do 'diody zenera mocy' - kilka schematów jest na forum - o napięciu 2.8V, a następnie na jakieś 6 godzin do zasilacza stabilizowanego 4.15V, z ograniczeniem prądowym do 0.5C (dla tego rozmiaru pewnie jakiś 1A). Może pomoże.
    Jakiego producenta są ogniwa?

1
  • #11 23 Lut 2008 19:47
    wwpiotr
    Poziom 11  

Ogniwa są firmy Panasonic.
    Mam jeszcze takie pytanie, chciałem zrobić bardzo prosty zasilacz stabilizowany na LM317 i ustawić napięcie na 4,15 - 4,2.

Moje pytanie:
    Jak ograniczyć prąd np: do 200mA?? Prosze o w miare proste rozwiązanie gdyż zaawansowanym elektronikiem nie jestem :)

0
  • #12 23 Lut 2008 19:53
    k4be
    Poziom 31  

W Panasonic może być wyłączony bezpiecznik ciśnieniowy - gdzieś na forum była instrukcja naprawy.
    Ograniczenie prądu to najprościej odpowiednia żarówka włączona szeregowo z wyjściem, całkiem niedawno widziałem też lepszy układ z tranzystorem przy LM317 - będzie szybciej ładować. Trzeba szukać :)

1
  • #13 23 Lut 2008 20:15
    wwpiotr
    Poziom 11  

Bezpiecznik ciśnieniowy jest OK, proces naprawy owego bezpiecznika przeprowadzałem na innych ogniwach, problem jest taki ze gdy z tak naprawionego ogniwa pobiera sie 1- 2 C zaczyna wylewać sie jakiś płyn z niego (prawdopodobnie naruszona membrana bezpiecznika, jeżeli nie jest uszkodzona to ponownie odskakuje).

Schemat zasilacza znalazłem na LM338K daje większy prąd.
    A ograniczenie prądu jest mi potrzebne ponieważ po rozładowaniu ogniwa do 2,9V należy je podobno ładować prądem 0,1C

-1
  • #14 23 Lut 2008 23:02
    OldSkull
    Poziom 27  

wpisz do googla (albo na wyszukiwarce na forum) "lionchg" - sprawdzone, działa. Zamiast podanego tranzystora można użyć dowolnego innego, a ograniczenie może się nieco różnić (tam jest podane 0.65/R, mi wyszło ok 0.53/R)

0