Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trzeszczą głośniki

Ralf200 30 May 2003 19:03 2636 13
    Ralf200
    Level 12  
    Mam starsze radio marki Hitachi. Mam problem bo przy włączeniu światła czy jakiegoś innego urzędzenie w domu w głośniku pojawia się głośny i nie przyjemny trzask. Podejrzewam że jest to wina radia, bo głośniki nie dawno kupiłem nowe. Jest to bardzo uciążliwe i prosiłby o pomoc jeśli ktoś wie jak temu zaradzić. Z góry dziękuję.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Vinnie184
    Level 16  
    Moze lepsza filtracja zasilania? Dolutuj jakis "kondenstor" ek za mostkiem prostowniczym i powinno byc lepiej. Moge sie zalozyc ze teraz jak dasz volume na max i cisze na wejscie, to bedzie przydzwiek sieci. :)
    adi-niunio
    Level 23  
    no to jest na 100% przydźwięk sieci zasilających (czyli 50Hz), i jego usunięcie może być przez większą filtracje, albo wina może być w wzmacniaczu (np sprzężenie zwrotne nie działa tak jak powinno), a winy w głośnikach nie ma co szukać skoro to pojawia się tylko przy włączeniu oświetlenia lub innego urządzenia. A ujemne sprzężenie zwrotne zmiejsza przydźwięk sieci.
    Tremolo
    Level 43  
    można spróbowac filtrowac przed samym transformatorem - uzyć do tego celu listwe zasilajaca acart albo po prostu równolegle do diod w graetzu pododawac kondensatowry na każdą ok 1 nF, po za tym na wyjściu greca tęż pododawać po małym jakimś tam stałym kondorze. Problem był juz tu rozpatrywany.

adi_rmx - [!] to nie jest przydźwięk sieciowy - który jest dodawaniem 50Hz z sieci zasilającyej i następnych harmonicznych tego sygnału na sygnał wzmacniany, i jest to zjawisko naturalne, ciągłe buczy cały czas !

a problem jaki omawiamy, jest to zakłucenie wywołane nagłym impulsem pradowym, erozją iskrą, nagłą zmiana pola eklektrycznego, czy tez naglą zmianą wartości napięcia - wzrost prądu...[/quote]

Vinnie184 - wiele razy się tak zdarza, że mimo zaostrzonej filtracji nadal problem strzelania głośników jest poważny.

po za tym można by wyfiltrowac same włacnziki swiatła i załozyć lepsza antene ewentualnie kablówke
    ankuch
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Tremolo ma rację - zwykle lepiej i łatwiej założyć filtry na urządzeniach zakłócających niż znaleźć miejsce we wzmacniaczu gdzie te zakłócenia się dostają.
    marian-48
    Level 21  
    "Ralf 200" a spróbuj zastosować filtr sieciowy od monitora lub zasilacza komputera. Myślę, że takim filtrem wyeliminujesz te uciązliwe impulsy zakłócające. A jeżeli to nie będzie skuteczne to pozostaje Tobie podłączyć się do innej fazy o ile masz taką możliwość.

pozdrawiam marian-48
    adi-niunio
    Level 23  
    muślałem że to chodzi o takie "puk" , bo w szkole mnie uczyli że takie coś to jest przydźwięk sieci zasilającej.
    Ralf200
    Level 12  
    Zastosowałem filtr z kompa i nic nie pomogło. Prosiłbym o pomoc.
    marian-48
    Level 21  
    "Ralf 200" o ile możesz to podaj typ tego odbiornika. Cały problem to ustalenie czy te impulsy zakłócające wchodzą do odbiornika poprzez sieć czy też poprzez wejście antenowe. Podaj jakie zakresy posiada ten odb. a może posiada wejście na wzmacniacz m.cz.?
    ------------------------------------------------------------------------------
    marian-48
    Ralf200
    Level 12  
    Odbiornik jest na układzie scalonym uPC 1335V. Wydaje mi się że jest to wina sieci, ponieważ jak wziołem radio do kumpla to wystąpiły takie same trzaski jak u mnie.
    Ralf200
    Level 12  
    CZy ktoś potrafi mi pomóc? :(
    marian-48
    Level 21  
    "Ralf 200" spróbuj zasilić odb. w innym gniazdku sieciowym oraz obróć wtyk sieciowy o 180* w gniazdku. Być może to pomoże pozbyć się tych impulsów zakłócających.

pozdrawiam marian-48
    Mirekjbl
    Level 11  
    wydaje mi się, że to raczej wina anteny.
    tknefel - GORKY
    Level 13  
    powinienes zalozyc filtr sieciowy(gwaltowne skoki napiecia w sieci moga wlasnie powodowac takie trzaski). Pojawia sie rowniez zjawisko podobne do wyladowan s\atmosferycznych(ale to juz kwestia odbiornika Radiowego)