Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

intalacja dwuprzewodowa i różnicówka

30 Apr 2006 15:46 4894 7
  • Level 16  
    proszę o pomoc;

stara instalacja w drewnianym domu ;
    załozyłem przepływowe ogrzewacze Dafi 3.5 kW/230
    jak podłączyć różnicówke dla bezpieczeństwa ?
    dla zera wkopałem w ziemie trzy duże rury ocynkowane.
    co dalej....... ?
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Postępujesz jak w przypadku układu sieci TT. Przez różnicówkę prowadzisz L i N , a obudowę ( PE) podłączysz do uziemienia (rur). Będzie działać poprawnie.

Pzdr.

p.s.
    Sprawdź rezystancję uziemienia!
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Rezystancja uziemienia według regułki powimma wynosić:
    Ra x Ia ≤ Ul

Ra -> rezystancja uziemienia
    Ia -> wartość prądu powodującego samoczynne wyłączenie
    Ul -> napięcie bezpieczne , dla przemiennego 25 lub 50V

W twoim przypadku samoczynne wyłączenie zapewnia różnicówka o prądzie znamionowym 30 mA. Rezystancja uziomu mniejsza od 800 Ω (dla Ul=25V) lub 1k6 (dla Ul=50V). Zalecane max 15Ω (rejony energetyczne). Z innymi odbiornikami możesz postąpić podobnie. Decyzja należy do ciebie.

Pzdr.
  • Level 11  
    Witam.
    Odradzam stosowanie wyspy TT. A co będzie, gdy różnicówka zawiedzie? Prawie na pewno nie uda się uzyskać rezystancji uziemienia gwarantującej samoczynne szybkie wyłączenie. Na obudowie będzie długotrwale napięcie niebezpieczne. Chyba lepiej (z dwojga złego - bo najlepiej wymienić całą instalację na trójprzewodową) jest przejść na
    TN-S. Przewód PEN rozdzielić na PE (ochronny - połączony z obudową) i N (netralny - do gniazdka), a punkt rozdziału uziemić. Oczywiście należy zastosować szeregowo z rożnicówką zabezpieczenie nadprądowe (albo różnicówkę z wbudowanym zabezpieczeniem).
  • Level 26  
    polecam prześledzenie dyskusji na tym forum
    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=9124&highlight=instalacja+2+przewodowa+r%F3%BFnic%F3wka.
    moim zdaniem propozycja kolegi Dylan_Gd jest jak najbardziej zgodna z tym artykułem
    http://ise.pl/info/index.php?pid=241
    a co do zastosowania wył.różnicowych to zastosowałbym (budynek drewniany!)najpierw wył przeciwpożarowy o znamionowym prądzie zadziałania 300-500mA a potem dopiero o prądzie 30mA.na terme i dodatkowo ewentualnie na inne odbiorniki.wiem że to podwyższa koszty ,ale bezpieczeństwo przede wszystkim
  • Level 20  
    Z tego co słyszałem, stare układy instalacji takiego typu jak opisał kolega azala, mogą powodować częste wybicia zabezpieczenia różnico-prądowego. Wiem to z własnego doświadczenia i kiedyś pojawiło sie takie sformułowanie na forum.
  • Level 17  
    Moje zdanie jest takie. Do termy doprowadzić nowe przewody najlepiej 2,5mm2. Prąd znamionowy jaki pobiera urządzenie to 15A i należy zastosować wyłącznik nadprądowy typy S301 B16 lub C16 a do tego wyłącznik różnicowo prądowy, lub wyłącznik różnicowy z wbudowanym członem nadprądowym. Na końcu należy wykonać pomiar impedancji pentli zwarcia dla sprawdzenia czy podczas zwarcia nastąpi samoczynne szybkie wyłączenie.