Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sieci LAN w bloku - czy to zadziała?

benio123 30 Kwi 2006 16:02 3784 26
  • #1 30 Kwi 2006 16:02
    benio123
    Poziom 15  

Zastanawiam się nad budową siecie w bloku. Oczywiście chodzi o internet.
    Trochę poszukałem, poczytałem, ale schematy bardziej do mnie przemawiają.
    Zrobiłem schemat sieci, króra miała by wyglądać tak jak na dołączonym rysunku. Chodzi o to by było prosto i niezawodnie.

DSL 2000

I oto kilka pytań:

1- czy to zadziała ?
    2- czy musi być jakiś komputer matka (serwer) który cały czas jest włączony ?
    3- jak przydziela się adresy IP w takiej sieci ?
    4- Gdzie podłączyć komputer administratora (włączany chwilowo) jeśli jest taki zalecany ?

0 26
  • Pomocny post
    #2 30 Kwi 2006 18:36
    Zdzicho
    Poziom 24  

Witam.
    A co z przydziałem transferu ?. Kto pierwszy ten bierze wszystko ? Tak bez serwera dostępu do DSL to kicha, goście będą narzekać.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 30 Kwi 2006 18:44
    LEM
    Poziom 33  

Po pierwsze to nie lepiej wstawić jakiś jeden switch większy (moze zarządzalny) :?:

Pytasz o serwer, a nie określiłeś, czy nosisz sie z zamiarem dostarczania dodatkowych usług w tej sieci.

0
  • #4 30 Kwi 2006 19:07
    ~sojer
    Poziom 27  

1. Nie rozumiem o co konkretnie chodzi? Jeżeli o to czy wogóle taką sieć da się zrobić to jak najbardziej TAK.
    2. Komputer lub sprzętowy router. Osobiście radziłbym jednak komputer.
    3. Ręcznie lub automatycznie przy pomocy DHCP. Wybór należy do ciebie.
    4. każdy komputer w sieci może być komputerem admina.

0
  • Pomocny post
    #5 30 Kwi 2006 19:15
    vinci
    Poziom 25  

na pierwszy rzut oka to wszystko gra, odległosci i liczba hostów oraz switchy ok. Zgodze się z kolegami, ze router powinieneś mieć przy tak duzej sieci wypasiony, tzn między innym z zarządzanie pasmem, Qos. adresy ip albo z zakresu 10.0.x.x albo 192. 168.x.x. lub DHCP (choć nie polecam) Komputer admina bez róznicy choć dobrze żeby miał bezpośredni dostęp do routera a nie przez switcha - zawsze to jedna awaryjność sprzętu mniej przy dostepie do diagnozy sieci.

0
  • #6 30 Kwi 2006 19:23
    benio123
    Poziom 15  

Odnośnie wypowiedzi Zdzicho to da się ograniczyć jakoś transfer na każde wyjście ? Jakoś podzielić po równo ?
    Co do wspólnego switcha to pomysł odpada, bo za dużo kabli będzie przechodzić przez piętro z tym switchem i kilka pięter następnych.
    Co do innych usług to przynajmniej na początku nie przewiduję takowych.

Głównie chodzi mi o to czy jest sens i czy warto budować sieć w takiej postaci, czy użyć może innego rozwiązania.

Jeśli ktoś jeszcze ma jakieś uwagi to bardzo proszę o podzielenie się nimi.

0
  • #7 30 Kwi 2006 19:39
    vinci
    Poziom 25  

moze byc, choc lepiej zeby kazdy switch wchodził bezpośrednio do routera... mniej zawodne, pomyśl co sie stanie jak kupisz (a pewno tak zrobisz) drozszy router kosztem switchy i padnie ci piewrszy switch (albo sie bedzie wieszał)

Dodano po 5 [minuty]:

wiem ze nie zawsze sie da ale trzeba ograniczyc awaryjnośc sieci

0
  • #8 30 Kwi 2006 19:49
    benio123
    Poziom 15  

Dodaję poprawiony rysunek na którym uwzględniłem powyższe uwagi.
    Czy tak jest już dobrze?

I jeśli macie jakieś sprawdzone marki, czy modele tuch yrządzeń to proszę coś doradzić.

0
  • #9 30 Kwi 2006 19:49
    LEM
    Poziom 33  

benio123 napisał:
    Co do wspólnego switcha to pomysł odpada, bo za dużo kabli będzie przechodzić przez piętro z tym switchem i kilka pięter następnych.

Można i tak, ale w sumie sie zastanów. Jeśli tylko jest taka możlowość, to powinno sie to ograniczać do jednego punktu. W ten sposób zachowałbyś pełną kontrolę nad wszystkim. Dając switche co kilka pięter napewno nie obejdzie sie bez problemów typu ktoś wypnie kogoś ze switcha, ktos niechcący wyłaczy zasilanie, któryć switch na którymś piętrze sie zawiesi itp, itd. , a zje*ki bedziesz Ty dostawał od pozostałych. Tak to zamkniesz to wszystko w jednej szafie rackowej i w kazdej chwili bez biegania po pierach bedziesz wiedział co sie dzieje.

0
  • Pomocny post
    #10 30 Kwi 2006 19:54
    jaroslawk
    Poziom 21  

Witam,
    Wszyscy projektując sieć blokową zapominają o bezpieczeństwie posiadacza DSL. Ostatnio dzięki serwerowi i logowaniu ruchu uratowałem życie właścicielowi DSL (sprawa w prokuraturze). W każdej sieci znajdzie się jakaś kanalia która zatruwa życie.

Co do sieci to będzie działała – proponuję zrobić tylko rozsądny podział pasma dla maniaków P2P. Jeżeli jest taka możliwość, tak jak już koledzy wspominali, lepszym wyjściem jest jeden switch, no może dwa maksymalnie.

Pozdrawiam

0
  • #11 30 Kwi 2006 20:01
    vinci
    Poziom 25  

już lepiej ale nie wiem czy znajdziesz tani router 5 portowy ..gdziesz musisz puscic siec przez siwtch-switch, w praktyce kolega LEM ma racje dodajac przy tym niewielka rozbudowe w przyszlości. Ale jezeli cos chciałbys rozbudować więcej to lepiej położeć switch na kazdym pietrze. ostatnio sprzet wychodzi taniej niz dodatkowe kable

0
  • #12 30 Kwi 2006 20:03
    benio123
    Poziom 15  

Niem, że w niktórych opcjach DSL nie można dzielić się łączem, a niektóre można. Co do brania za to pieniędzy to jeszcze nie do końca jestem pewien czy można.
    Co do maniaków P2P to mam właśnie pytanie.
    Czy można ograniczyć transfer poprzez router. Nie chciał bym mieć serwera.

0
  • #14 30 Kwi 2006 20:27
    benio123
    Poziom 15  

A jaki model routera jest dobry? :?:
    Co do tego routera wystarczy mi z czterema wyjściami. Po prostu dam tylko trzy switche i podłączę więcej kabli z pozostałych.

0
  • #15 30 Kwi 2006 21:28
    vinci
    Poziom 25  

tak, zawsze to mniej urządzeń, routery d-link, cisco, patrz aby miał zarzadanie pasmem, Qos. nie zawdony , polecam wyszukiwarke elektrody.

0
  • #16 30 Kwi 2006 21:55
    tzok
    Moderator Samochody

Sporo osób poleca routery Pentagrama serii Cerberus.
    Ale jeśli to ty masz być adiministratorem tej sieci to poproś na początek kogoś, żeby ci to skonfigurował i wytłumaczył podstawy, albo idź na jakiś kurs, bo czarno widzę funkcjonowanie tej sieci.

0
  • #17 30 Kwi 2006 22:29
    patry11
    Poziom 13  

Z Uwagi że jestem nowy w tym temacie. Ale ja by to tak zrobił na routerze podzielił pasmo na 4 bez liczenia admina to masz 2000/4=500 na Switchu podzielisz na 5 to masz 100. Ale to są KiloBity czyli na kilobajty 100/8=12,5 to słabo ale zawsze coś. A co sieci to tak jak przedstawiłeś na obrazku jest ok nie jest źle.

0
  • #18 30 Kwi 2006 22:54
    tzok
    Moderator Samochody

Bez QoS jest równopodział na każde połączenie, z zarządzaniem pasmem można na sztywno rozdzielić pasmo między komputery w LANie, można też ustawiać priorytety, np. streaming video ma priorytet nad ftp. W przypadku bardziej zaawansowanego oprogramowania na routerze można dzielić pasmo na komputery po równo z uwzględenieniem ich zapotrzebowania (ktoś może mieć wyłączony komputer albo siedzieć na GG).

0
  • #19 01 Maj 2006 00:41
    jedynygarf
    Poziom 20  

przy takiej sieci uważam że wszystko będzie ci idealnie chodziło oczywiscie gdy masz jeden swith to jest cool nom ale poszty itd jest pewna raguła im miej sprzętu tym mnied żeczy które mogą się zapsuć ale ja mam w ten sposób połozona sieć w bloku z tym że co blok to jeden swith i wszystko chodzi OK tylko z doswiadczenia ci powiem z tanich switchy bierz tylko i wyłącznie planeta w koniecznie metalowych obudowach mi na nich działa nawet link na 170m bez problemu (dlinki tez chodziły ale tylko przez tydzień na tym linku) są stabilne i wewnątrz budynu bezawaryjne ja wszystkie edimaxy i inne wynalazki dawno powyrzucałem .

co do routera to hmm chyba bardziej chodzi o menadzer pazma z wbudowanym routerem na tą ilość to nawet Planet BM-500 ci zadziała (ok500zł) ale jesli ma byc bardziej niezawodnie to lepiej MH 2000 (ok1600zł) lub inny dystrybutor tego sprzetu to OVISLINK RS-2000 (1300zł) to ten sam sprzet z troszke innym softem niebaw się w zadne wiecznie wieszajace sie serwery ,a ten sprzet nawet jak Ci sie zawiesi to odrazu sie restartuje.

Dodano po 22 [minuty]:

tak bedzie najlepiej a swithe łącz ze soba na kablu ftp cot 6 bedzie najlepiej dzodziło dla userków najtansa draka z allegro wystarczy i rest obiobo lepsza od beldena

w załączonym pliku shemat

0
  • #20 01 Maj 2006 11:57
    tzok
    Moderator Samochody

Do DMZ może być przypisany dowolny komp, wcale nie musi być podłączony do switcha w routerze.
    Dobrze jest też wprowadzić blokadę MAC (lepsze switche mają tryb uczenia się MAC), wtedy nikt nie wepnie niezarejestrowanego komputera do sieci.

0
  • Pomocny post
    #21 01 Maj 2006 13:00
    jedynygarf
    Poziom 20  

tzok napisał:
    Do DMZ może być przypisany dowolny komputer, wcale nie musi być podłączony do switcha w routerze.
    Dobrze jest też wprowadzić blokadę MAC (lepsze switche mają tryb uczenia się MAC), wtedy nikt nie wepnie niezarejestrowanego komputera do sieci.

Jesteś mało zorientowany chyba w budowie MH-2000 ma on z porty wan (wejscie netu) 1 port lan (podłancza sie do niego switha i poszczegulne kąpy) i jeden port DMZ (główne zastosowanie to podłączenie switha i za niem serwery lub kąpa admina dzięki temu ma duzo większe mozliwości i ten port to niejest swith) pozatym to bezsensu przy tak małej sieci jakies drogie swithe pozatym macówe mozna dać do lokalu ale poco wtedy ludzi kąbinują i wprowadzają routery z klonowaniem maca wieć to niejest najlepszy pomysł ,a MH daje neta na chaslo i po macówie wieć jest dość bezpieczny

0
  • #22 01 Maj 2006 14:09
    tzok
    Moderator Samochody

Akurat tego routera nie znam, ale w routerach D-Linka w DMZ można umieścić dowolny komp.

Ograniczenie MAC ma jedną cenną cechę, nie może być podłączonych więcej użądzeń niż jest zarejestrowanych, trzeba kupować router.

0
  • #23 04 Maj 2006 19:52
    pawel29
    Poziom 11  

Polecam serwer na NDN Fresco i przełącznik zazaąrzalny.
    serwer na allegro polecam są tanie wystarczy poszukać np.
    http://www.allegro.pl.item102010567__kompletny_serwer_router_dla_sieci_lan_wan_.html
    Sam jade na ruterze i swichu od 3 lat i nostop sie zawiesza, na początku miodzio. Już od dawna bym zmienił tylko nie odemnie to zależy.
    Zarządzas ze swojego kompa przez LSM.
    http://nnd.freesco.pl/
    http://lms.rulez.pl/
    Sprawdz te stronki, to co nieco sie dowiesz.

0
  • #24 08 Maj 2006 14:15
    benio123
    Poziom 15  

Oj widzę, że nie ma co liczyć na jedno najlepsze rozwiązanie.

Może wiąc wypowie się ktoś kto ma zbudowaną w miarę prostą małą sieć i nie ma z nią dużych problemów.

Nie musi to być znowu super tanie rozwiącanie. Ważne by nie było potem problemów z zawieszaniem itp. Może już i być komputer serwer.

0
  • #25 08 Maj 2006 14:56
    tzok
    Moderator Samochody

To jest dość duża sieć, więc na pewno tanie (>1000zł) routery odpadają, będą za wolne i się zaczną "zatykać". Albo "korporacyjny" router sprzętowy, najlepiej renomowanej firmy (CISCO, 3COM) albo softwareowy na Linuksie.

0
  • #26 08 Maj 2006 14:59
    punisher999
    Poziom 16  

Po prostu kieruj sie zasadą im mniej swichy tym lepiej, ale im mniej swichy tym wiecej portów muszą mieć. Co do takiej średniej sieci jak ty nam rozrysowałeś to bym nie kupował rutera sprzetowego, tylko bym sie troszkę poduczył i postawił coś na linuxie. (ja tak zrobiłem i jestem z tego naprawde zadowolony) Na Tymczasem polecam ci gotowe rozwiązanie www.dug.net.pl tam jest w artykułułach dokładnie wytłumaczone co i jak krok po kroku.

0
  • Pomocny post
    #27 09 Maj 2006 00:13
    wowka
    Poziom 28  

Pamietaj ze jednym kablem mozesz podlaczyc 2 kompy bo masz jedna pare wolna i wg rysunku masz do polozenia minimalnie 10 kabli, a to wcale niejest duzo, zmiescisz to w jedna sredniej wielkosci oslonke. Jak chcesz to daj te cztery switche ale zobaczysz jak ci sie zaczna zawieszac, w czasie burzy ryzyko uwalenia porotw - choc w bloku niewielkie ale sie zdarza. Komplikujesz niepotrzebnie proste sprawy, naprawde lepiej sie pomeczyc jeden dzien dluzej z przeciaganiem kabli, niz pozniej sie denerwowac ze jakis switch sie zawiesil, niema komu zresetowac a ludzie beda ci dzwonic zebys cos z tym zrobil, bo przeciez abonament zaplacili i chca miec internet. Z doswiadczenia powiem ci jeszcze ze (o ile switche beda na klatce schodowej) lepiej pociagnac wiecej kabli lanowych niz switcha chocby dlatego ze odpada ci problem z ich zasilaniem, niby nic takiego ale zobaczysz w praktyce ze zawsze to jakis problem i dodatkowa robota, pozatym switche warto by zamknac w jakis puszkach ktore tez kosztuja i trzeba je jakos do sciany umocowac.
    Sprzet zes sie psuje wiec musisz miec troche na czarna godzine zeby miec co podstawic w razie awarii, tak to kupujesz dwa 24 portowe, jak port padnie to podstawiasz a zepsuty wysylasz na gwarancje. Co do routera to posataw mikrotika albo jakiegos minilinuxa. "Co do brania za to pieniędzy to jeszcze nie do końca jestem pewien czy można." - jak ci ludzie troche zycie zatruja bo "internetu niema" to odrazu odechce ci sie tej calej sieci. Lepiej odrazu ustal ze bedziesz na tym troche zarabial, bo sprzet potrzebuje serwisu, a robic to za darmo to szybko ci sie odechce - szczegolnie jak cos sie stanie np w sobote wieczorem kiedy bedziesz mial ochote gdzies wyjsc a ludzie zaczna ci dzwonic zebys cos zrobil bo im internet na gwalt potrzebny

0