Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sirius Computers model: 300X czyli (Codegen) ATX 2.03 nie startuje?

hubiwit 30 Apr 2006 16:13 4144 25
    hubiwit
    Level 25  

Witam
    Podłączyłem kiedyś do zasilacza ATX czajnik 12 V 10 A pochodził chwile po czym zasilacz się wyłączył i od tej pory nie idzie go włączyć.

Wymieniłem spalone tranzystory i diody, napięcie +5VSB jest, na nóżce 4 układu scalonegoTL494 jest 4,5V (zielony kabelek mam zwarty do masy) co robić?
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Helpful post
    k4be
    Level 31  
    Działa jakieś zabezpieczenie skoro na 4 nie ma masy. Sprawdź jeszcze raz diody na wtórnej i tranzystory kluczujące (może nowe są niesprawne albo niewłaściwe?).
    hubiwit
    Level 25  
    Sprawdziłem, niby wszystko jest ok, ale zasilacz nie startuje...
  • Helpful post
    k4be
    Level 31  
    Jakie napięcie na 1, 2, 12, 14, 15, 16 nodze układu scalonego TL494 ?
    hubiwit
    Level 25  
    TL U
    1= 0,8 V
    2= 0V
    12= 8,9V
    14,15 = 4,9V połączone razem
    16= 0V
  • Helpful post
    k4be
    Level 31  
    Jakieś zabezpieczenia zmniejszają napięcie na pin 2 i zwiększają na 4. Trzeba sprawdzić, co im nie pasuje (a może są uszkodzone?). Ja bym się nadal czepiał którejś z podwójnych diod na radiatorze.
    Jaki to w ogóle zasilacz?
    hubiwit
    Level 25  
    hubiwit wrote:
    Wymieniłem spalone tranzystory i diody,

Zasilacz działał na granicy zadziałania zabezpieczeń - raz się włączał, a raz nie. Może transformator się przepalił, jak to sprawdzić?
  • Helpful post
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    z pierwszego postu: jakie tranzystory i diody się spaliły ? to po podłączeniu czajnika ?

-
    "na 4 nie ma masy" - na tej nodze wcale nie musi być masy aby zasilacz działał,
    do takiego obciążenia na linii "+12V" przydaje się sprawdzić te niezbyt mocne diodki na blaszce i przykręcone razem do radiatora,
    uruchamianie zasilacza -> wstępne obciążenie "+5V" i "+12V"

napewno na nodze 2 masz 0V ?
    hubiwit
    Level 25  
    Sorry, mam 2.5 V mój miernik coś źle pokazuje (za 16zł z Tesco bo Metex mi się spalił), chyba mu się pokrętło nastawiania zakresu popsuło i nie zawsze styka, na nodze 16 - 0V jest na pewno, na nodze 4 powinno być w okolicach 0V, żeby zasilacz wystartował, na niej działają zabezpieczenia i ,,zielony przewód".
  • Helpful post
    k4be
    Level 31  
    No to teraz przydałoby się ustalić czemu na nóżce 4 jest tak wysokie napięcie...
    hubiwit
    Level 25  
    Jest około 3,6V według tego badziewiastego miernika, coś powoduje zadziałanie zabezpieczenia, da się sprawdzić co? Może odciąć ścieżki do nogi 4 i zaryzykować? Może zabezpieczenia się spaliły, na jakiej zasadzie działają?

Już wiem skąd ta rozbieżność na nodze 4:
    +4,5V jak zielony kabelek nie jest dołączony do masy,
    +3,6 V jak zielony kabelek jest podłączony do masy
    Czyli wg, mnie to układ załączania zasilacza jest sprawny, tylko jakieś zabezpieczenie wstrzymuje prace, sądząc po napięciach na 4 nodze układu TL494.
    Odlutowałem diodę łączącą zabezpieczenia z nogą 4 i nadal nic, napięcie spadło do ok 0V, a zasilacz nadal nie startuje...

Odlutowałem nogę 4 i podłączyłem do masy - nadal nic :cry:
  • Helpful post
    WojtasJD
    Napisałem, że nie musi być 0V na nodze 4 do działania TL494;

Naprawdę łatwiej jest coś podpowiedzieć jak zna się 'historie choroby' - co z tymi spalonymi tranzystorami i diodami - jakie oznaczenia i dlaczego zostały wymienione (było wspomniane tylko o jakimś czajniku)?
    hubiwit
    Level 25  
    Więc tak podłączyłem pod zasilacz czajnik 12V/10A (taki mały do samochodu, dane z tabliczki znamionowej). Raz startował z takim obciążeniem raz nie - było na granicy zadziałania zabezpieczenia, kiedyś podłączyłem go pochodził chwile i się wyłączył.

Zasilacz z czajnikiem chodził przeciążony, nawet wentylator zwalniał (duże spadki napięcia na +12V) od tego czasu już się nie chciał włączyć.

Wymieniłem dwie diody na radiatorze (te spięte razem) bo były przepalone. Wymieniłem też przepalone tranzystory - te na radiatorze 2 koło dużych kondensatorów elektrolitycznych (na tym radiatorze, co nie było diod (tym mniejszym), dalej robiłem to, co w poprzednim poście, a zasilacz nadal nie startuje :cry:
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    Witam!
    Podaj dla mnie napięcia TL494 na nogach nr. 8,11 kolego hubiwit .
    Wartości mają być jednakowe (jeśli nie wymiana tranzystorków na tych nogach czasami jeszcze diodek 1N4148) .
    Pozdrawiam Brać lutującą !
    hubiwit
    Level 25  
    8 = 1, 5 V
    11 = 1, 5 V
    Czyli takie same
  • Helpful post
    TONI_2003
    Moderator
    hubiwit wrote:
    wymieniłem też przepalone tranzystory - te na radiatorze 2 koło dużych elektrolitów ( na tym radiatorze, co nie było diod ( tym mniejszym), dalej robiłem to , co w poprzednim poście, zasilacz nadal nie startuje :cry:

... tak skoro na tych nogach na TL 494 jest oki to mamy jeszcze jedną zagadkę więcej być może będzie to rozwarty opór jeden lub nawet dwa w bezpośrednim sąsiedztwie tych wymienianych tranzystorów mocy (cytat) mam na myśli te opory z dublowane na każdym z nich .
  • Helpful post
    k4be
    Level 31  
    rezystory R6 do R12
    TONI_2003
    Moderator
    Opory do sprawdzenia na okoliczność rozwarcia !
    hubiwit
    Level 25  
    Zaraz sprawdzę, czyli czy nie są zupełnie rozwarte - przepalone o to chodzi?

Edit: 03 Maj 2006 01:24
    Rezystory ,,niestety" też są dobre, co jeszcze mogło się spalić?
  • Helpful post
    WojtasJD
    jakie byla oryginalna para tranzystorów i jakie wstawiłeś ?
    hubiwit
    Level 25  
    mospec s20c40c ->pbyr 1545ct
    mospec s20c40c ->45n03lt
    e13007 ->c2335-r

tranzystory przełożyłem z innego - sprawnego zasilacza ATX - z powodu świąt sklepy elektroniczne są zamknięte :cry:
  • Helpful post
    WojtasJD
    hubiwit wrote:

mospec s20c40c ->45n03lt

wychodzi na to że zamiast podwójnej diody Schottky (2x 10A , 40V) wstawiłeś tranzystor nMOSfet (45A , 30V)
    a może to tylko pomyłka przy pisaniu postu ?
    hubiwit
    Level 25  
    tak, pytałem się na IRC`u i powiedzieli mi że mogę tak wymienić, kupię nowe diody i wymienię na właściwe
    TONI_2003
    Moderator
    Bajki Ci napisali kolego !
    PHP45N03LT=30V/45A (Logic level FET)
    http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/search....zuk=PHP45N03LT&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    SR2040=20A/40V(Schottky Barrier Rectifier)
    http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=SR2040C&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    S20C40C=20A/40V(Schottky Barrier Rectifier)
    http://www.datasheet4u.com/html/S/2/0/S20C40_MospecSemiconductor.pdf.html
    Podaj link gdzie Ci tak odpisali....
    hubiwit
    Level 25  
    :arrow: Link do chat

Edit: 02 Wrz 2006 00:53
    Gdy policzyłem cenę elementów...:cry: zasilacz poszedł na części :cry:
    Dziękuje za pomoc, zamykam.
    Pozdrawiam