Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ExperTool i GeForce 5200 Gainward

30 Kwi 2006 19:04 2083 8
  • Poziom 20  
    Witam,
    posiadam kartę GeForce 5200 64mb firmy Gainward. Zainstalowałem sobie przed chwilą z orginalnej płytki ExperTool. Widzę, że mogę podkręcić procesor karty.
    Chciałbym się dowiedzieć ile?

Moderowany przez jankolo:

Przeniosłem z działu Komputery Software

• Poziom 18  
    Według testów z "eksperta nr 3/2004" procesor w kartach z serii 5200 można podkręcić średnio do 331MHz,a pamięć do 274MHz, ale widze, że pamięć masz stanadardowo większą, co znaczy, że Gainward, albo wstawił inne pamięci, albo je podkręcił. Jesli chcesz sprawdzić z jaką częstotliwością mogą pracować twoje pamięci, to musisz odzczytac czas dostępu z kości, zwykle jest to ostatnia cyfra w oznaczeniu po myślniku, potem dzielisz 1000 przez tą liczbę i wychodzi ci częstotliwość z jaką może pracować pamięć. Ustawianie wyższych częstotliwości niż wynika to z czasu dostępu będzie powodowac artefakty w grafice. Wszystko zależy też od tego jakie masz chłodzenie na karcie, ale ponoć wyniki podkręcania tych kart nie są rewelacyjne.
  • Poziom 20  
    Hmm. Najwięcej mogę podkręcić tyle (jeszcze nie zatwierdzałem):

PS.:
    Cytat:
    to musisz odzczytac czas dostępu z kości
    - na jakiej kości to pisze? Karty?
  • Poziom 18  
    Tak, to jest napisane na kości pamięci karty, zwykle jest coś w tymstylu:
    xxxxxxxxx - y, gdzie y to jest właśnie czas dotępu do pamieci, na mojej karcie wynosi np 4ns.

Widzę, że ten program ma jakieś ograniczenia, bo procesor możesz zwiększyć tylko o 25MHz, RivaTuner powinien Ci pozwolić na podkręcenie w szerszym zakresie. Podkręcac też można w panelu sterowania karty Nvidia, tylko w większości trzeba to odblokować. Jak chcesz to mogę Ci podać jak to zrobić.
  • Poziom 20  
    A można to sprawdzić w jakiś softwarewy sposób? Bo wnętrze komputera jest dość zabudowane :d u musiałbym kartę wykręcać aby zobaczyć co tam pisze...
  • Poziom 18  
    Raczej nie, bynajmniej ja takiego nie znam. Przeczytaj mojego poprzedniego posta, bo go edytowałem.
  • Poziom 20  
    Oki. Później postaram się jakoś dobrać do kości. A teraz prosiłbym o jakiś opisek (tak jak piszesz wyżej) jak to zrobić, ewentualnie o jakiś programik.
  • Poziom 18  
    Otwierasz edytor rejestru i przechodzisz do klucza:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\NVIDIA Corporation\Global\NVTweak

Twórz w tym kluczu wartość DWORD o nazwie coolbits, potem modyfikuj ją i nadaj jej parametr 3 w kodzie szesnastkowym.

powejściu w panel sterowania Nvidii powinna pojawic się nowa opcja odpowiedzialna za podkręcanie karty.
  • Poziom 20  
    Co do ostatniej opcji to ją mam już aktywną.