Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do wiatraka od samochodu?

30 Apr 2006 19:10 2729 13
  • Level 10  
    Cześć. Potrzebuje zrobić zasilacz do wiatraka (ten z chłodnicy) od samochodu (jakiegoś Opla). Zasilacz ten chciałbym zasilać z gniazdka sieciowego (230V/50Hz). Wiatrak pobiera napięcie 12V, ale nie znam jego obciążenia. Jakich części powinienem użyć (parametry, itp.)? Jeśli ktoś mógłby mi napisać oraz dołączyć jakiś schemat to byłbym bardzo wdzięczny. Z góry dziękuje!
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się

• VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam
    Zapewne ok.3-5A, jest kilka schematów na forum w dziale zasilacze :P
    Podłącz pod akumulator, w szereg amperomierz, śmigiełko i będzie wiadomo dokładnie na jaki prąd?
  • Level 20  
    Witam.
    Moze poprostu uzyj prostownika do ladowania akumlatorow,i po sprawie. Jak bedziesz chcial skladac samemu zasilacz to napewno cenowo wyjdzie Ci wiecej niz kupno gotowego prostownika.
    Pozdrawiam.

qutrit wrote:
    uzyj prostownika do ladowania akumlatorow

Ale w tym przypadku nie ma 'maciupcich' obrotów :P
  • Level 11  
    Bezpiecznik dmuchawy w Astrze ma 30A. To taka informacja na wypadek jakiego zakresu użyc w przypadku badania amperomierzem.
    Po dobraniu odpowiedniego transformatora moze
    warto poeksperymentowac z prostownikiem jedno i dwu połówkowym oraz kondensatorami wygładzajacymi aby uzyskac kilka predkości bez budowania specjalnego układu sterującego.
  • Level 20  
    Witam

Wojciech_Gąsieniec napisal:"Bezpiecznik dmuchawy w Astrze ma 30A."
    Bezpiecznik to moze ma 30A,ale przypuszczam ze nie pobiera wiecej niz 5A.Moze tam pisalo 3A :?:

_PREDATOR_napisał: "Ale w tym przypadku nie ma 'maciupcich' obrotów" Obroty nie maja znaczenia liczy sie prad pobierany przez silnik,sam kolega napisal ze jest to prad 3-5A a taki zakres posiada prawie kazdy prostownik.

Pozdrawiam.
  • Level 10  
    Dziekuje Panowie za zainteresowanie. Otoz chodzi mi tutaj o zwykly zasilacz, ktory podlacze do gnizdka, tego wiatraka i bedzie sobie dzialal. Zalezy mi na tym, aby zobic to samemu. Jakie czesci bylyby mi do tego potrzebne? Jakie parametry powinne miec? Czy taki zasilacz moglbym zlozyc 'na pajaka' czy potrzeba bedzie jakas plytka drukowana? Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Najprościej odczepy z transformatora, przełącznik, mostek prostowniczy (25A), kondensator filtrujący i masz problem z głowy, na pająka :P, choć na druku to estetycznie wygląda.
  • Level 27  
    Często wiatrak od chłodnicy robi tyle wiatru że może oberwać uszy więc przydała by się regulacja obrotów. Co do samego wiatraka silnik na 12V ale prąd pobierany może przekraczać kilkanaście amperów. Podłącz ten wiatrak przez amperomierz ( miernik uniwersalny ) do akumulatora albo pożyczonego prostownika , bo bez znajomości mocy silnika trudno coś doradzić ( jakiej mocy transformator itp.).
  • Level 10  
    Tak więc mostek już mam. Teraz transformator. Ma być na 12V? Obciążenie ma jakieś znaczenie? Czy ktoś mógłby polecić mi jakiś sklep internetowy, gdzie mógłbym zakupić taki transformator? Byłbym bardzo wdzięczny.

Obroty możnaby regulować potencjometrem? W jaki sposób go dobrać (wyliczyć R z prawa Ohma?), i w którym miejscu włączyć go w obwód?

Z góry dziękuje za odpowiedzi!
  • Helpful post

VIP Meritorious for electroda.pl
    Hikoko wrote:
    Czy ktoś mógłby polecić mi jakiś sklep internetowy

http://www.indel.pl/
  • Level 10  
    Witam,
    Mam już odpowiedni transformator i mostek prostowniczy. Chciałem dorobić do tego jeszcze regulacje napięcia, żeby obniżać i podwyższać obroty tego wiatraka. Czy wystarczy mi do tego potencjometr 5K$$\Omega$$ i układ LM350? Jesli nie, to w jaki sposób rozwiązać sprawe regulacji (fajnie by było mieć takie coś), no i czy mógłbym do tego wszystkie podłączyć wiatrak komputerowy (12V, 0.13A)? Zapomniałbym. Wiatrak od chłodnicy pobiera ~3,2A. Sprawdzałem ;).

Tak, z odpowiednim radiatorem, tu masz wszystko na ten temat:
    http://elenota.iele.polsl.gliwice.pl/search.php?szuk=lm350&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    zerknij też na ten dział jest tam troszku schematów :P :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=230856#230856
  • Level 16  
    Witam
    proponuje zrobić generator na ne555 o zmiennym wypełnieniu, sterujacy jakimś tranzystorem mocy np 2N3055. zmieniajac wypełnienie zmieniamy prąd średni silnika a zatem tez jego obroty. Robiłem coś takiego kumplowi w "pająku" i działało bardzo dobrze. Tranzystor był umieszczony na radiatorze o powierzchni ok.80 cm2