Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

port RS232 w replokatorze przerwania

piotrr00 30 Kwi 2006 23:02 14572 23
  • #1 30 Kwi 2006 23:02
    piotrr00
    Poziom 2  

Witam

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż sporo czasu spędziłem na przeszukiwaniu archiwów tego forum. Niestety, zdania są tak rozbieżne, że trrudno wyciągnąć jakieś wnioski

Zmieniłem laptopa i niestety - nowy (Dell X300) nie posiada portu RS232. Wykorzystuję go do podłączania interfejsu VAG-COM (do diagnostyki samochodów grupy VW) i LPG (do komputerów od gazu).

Pierwszym pomysłem był zakup przejściówki USB-> RS232, na Allegro wybrałem najtańszą. No cóż, nie działa.

pomysły są następujące:

1. Kupno innej przejściówki - ok, ale jakiej? są takie na chipsecie FTDI oraz na Prolific. Opinie czytałem różne - że nie działają, że działają ale tylko na USB 1.1 (komputer ma USB 2.0), że działają dobrze.

2. karta PCMCIA z RS232 - na Allegro w granicach 120 zł, zaznaczone, że działają tylko pod Windows. Podobno skuteczność takiego rozwiązania bliska skuteczności przejściówki USB -> RS232

3. karta PCMCIA ARGOSY - drogo, ale wydawało by się, że to najlepsze rozwiązanie, natomiast tu na forum czytam, że ona nie działa pod Windows XP!

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie opinie osób użytkujących takie przejściówki a w szczególności może ktoś to podpinał z interfejsami VAG?

pozdrawiam!
    Piotr[/url]

0 23
  • SterControl
  • #2 30 Kwi 2006 23:25
    NeoX
    Poziom 15  

Ja sam osobiście używam do swojego laptopa przejśćiówki Prolifica na USB1.1, a w laptopie mam USB2.0 :)
    USB2.0 jest kompatybilne wstecz, wiec to jaką przejściówke kupisz (czy USB1.1 czy 2.0) nie ma znaczenia...
    Używam jej do programowania tunera TV-SAT, ale równierz do podłączania sie pod komputer od gazu BINGO, i wszystko działa wyśmienicie.
    Jest to chyba najtańsze rozwiązanie - ja swoją kupiłem na giełdzie za niecałe 40zł.
    PS: Używam przejściówki na WinXP PRO.

0
  • #3 30 Kwi 2006 23:44
    piotrr00
    Poziom 2  

Dzięki za tak błyskawiczną odpowiedź.

Mój komputer od gazu to też BINGO, więc już może połowa sukcesu ;-)

Czekam teraz na opinie osób używających interfejsu VAG

pozdrawiam!
    Piotr

0
  • #4 13 Sie 2006 14:40
    mejdej_skc
    Poziom 10  

Postanowiłem podpiąć się pod temat, ponieważ planuje zakup przejściówki usb -> rs-232, ale mam problem. Na jakim chipsecie kupić: ftdi czy prolific? Czy jest między nimi jakaś różnica, bo przekopałem archiwum i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Aha, przejściówki będe używał do podłączenia kabli do telefonów oraz do tunera satelitarnego. Pozdrawiam

0
  • SterControl
  • #6 14 Sie 2006 10:10
    mejdej_skc
    Poziom 10  

No akurat to nie jest odpowiedź na moje pytanie, tam jest w dużej mierze poruszony temat rs-232 na pcmcia argosy. Na temat przejściówek usb jest tylko wspomniane w kilku zdaniach. Ja tylko chciałem się dowiedzieć jaka jest różnica między chipsetami ftdi a prolific; który jest kompatybilny z większą ilością urządzeń; który sprawia mniej problemów; czy też może nie ma różnicy...?

0
  • #7 14 Sie 2006 15:40
    softgroup
    Poziom 10  

Przejściówka USB -> RS232 na chipsecie PROFILIC - sprawdzone działa przy programowaniu centrali PANASONIC - wszysto działa jak należy - drivery i dokumentacja są ok. Koszt około 35 pln brutto.

Pozdrawiam.

0
  • #8 19 Sie 2006 22:22
    enigmatee
    Poziom 10  

też planuje zakup jakiegoś konwentera na rs232 mam wyjście db25 wiem że są chyba jakieś możliwości przejścia na rs z db25 kiedyś nawet sie spotkałem na allegro z taką przejściówką . Mam rs 232 ale jeden pin wpadł mi do środka te bolce sa na jakiś sprężynkach i nieraz nieodskakują istne paści zastanawiam sie tylko jak Dell mógł takie coś wyprodukować w laptopie. a co do konwentera z usb na rs nie jestem do tego przekonany

0
  • #9 20 Sie 2006 00:15
    regdos
    Poziom 12  

Ja używałem kilku przejściówek USB->RS na Prolifticu do programowania sterowników PLC , serwonapędów róznych firm itp. i jeżeli oprogramowanie nie ma jakiś specjalnych wymagań to wszystko chodzi bez problemu.

Używałem też RS na PCIMCIA i też chodziła sprawnie. Zaletą rozwiazania tego co ja miałem było to, że można było taką przejściówkę odpalić pod DOS-em i działały programy DOS-owe to programowania mokrokontrolerów.

USB używałem w laptopie actina, toshiba a teraz Fujitsu-Siemens a PCIMCIA na actinie system to XP HOME i XP PROF SP2

0
  • #11 20 Sie 2006 21:08
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam, ja też miałem problem z przejściówką usb -> rs-232, używam do programowania centrali telefonicznej, na 6 portów USB poprawnie działa na jednym a na pozostałych nie mogę zestawić połączenia, spróbuj wszystkie porty USB może masz ten sam problem co ja.

0
  • #12 20 Sie 2006 22:19
    regdos
    Poziom 12  

Groniu: postaram się dowiedzieć o firmę tej przejściówki na PCIMCIA bo już nie pracuję w tamtej firmie. Nie programuej tunerów cyfrowych.
    --edit--
    http://www.qart.com.pl/prod/PCMCIA_1XRS-232.html - taką przejściówkę używałem.

Jarek68: dziwne, ja przerobiłem już 4 przejściówki i każda na dowolnym porcie USB działała, objawem co do portów jest to, że w każdym porcei może przypisać inny numer portu COM, ale można sobie to zmienić w ustawieniach.

0
  • #13 22 Sie 2006 01:17
    Jarek68
    Poziom 20  

Ja też jestem zdziwiony po ustawieniu w programie tylko z jednym ustawieniem COM i jednym USB działa, już chciałem zwrócić przejściówkę ale nie dałem za wygrane i kombinowałem z ustawieniami aż trafiłem na jedną z którą wszystko działa.

0
  • #14 05 Paź 2006 21:37
    tomasz0703
    Poziom 25  

Witam ja probowalem dwie przejsciowki usb na rs232 i niedzialal zaden program diagnostyczny(vag com opel tech) kupilem pcmcia na allegro za 80 pln i smiga wszystko(tech2 vag com i lpg bingo).Z tego co kiedys czytalem to chodzi o przerwania (te usb na rs232 nie maja przerywan czy cos takiego) Pozdrawiam

0
  • #15 06 Paź 2006 00:11
    tzok
    Moderator Samochody

Generalnie, prawdziwego portu RS-232 dostarczają tylko karty zgodne z UART 16C550, są to zawsze karty 16bit a port jest na magistrali ISA. Tylko te karty dostarczają portu COM pod standartowym adresem 3F8h lub 2F8h i przerwaniem 3 lub 4 przez co dją gwarancję działania programów DOSowych "piszących" bezpośrednio pod adres portu w pamięci. Jedyne takie karty jakie spotkałem są produkowane przez Argosy i Silicom i przynajmniej te drugie działają pod XP (ale pod XP i tak nie działają programy DOSowe, które odwołują się do portu COM w opisany tu sposób).

0
  • #16 06 Paź 2006 08:28
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

enigmatee napisał:
    też planuje zakup jakiegoś konwentera na rs232 mam wyjście db25 wiem że są chyba jakieś możliwości przejścia na rs z db25 kiedyś nawet sie spotkałem na allegro z taką przejściówką .

Zamianę DB-9 na DB-25 załatwisz standardową przejściówką.
    Jest nawet do samodzielnego wykonania.
    Jakie piny połączyć znajdziesz na www.hardwarebook.net

0
  • #17 15 Lut 2007 20:33
    ajus3
    Poziom 13  

Ja kupilem na allegro kontroler pcmcia z rs232 na ukł. UART 16C950. W opisie aukcji pisalo, że jest w pełni kompatybilny programowo z UART 16C550 oraz kompatybilny ze standardem kart PCMCIA 16-bitowych rev. 7.1 oraz PCMCIA II 32 bitowy. Nie znam sie za dobrze na tym ale chcialbym to spróbować uruchomic pod DOS'em. Czy jest wogole szansa ? Mam sterowniki pod windowsa. Lub na jakichś innych sterownikach ?

0
  • #18 15 Lut 2007 20:41
    tzok
    Moderator Samochody
  • #19 30 Kwi 2007 09:11
    jacek antoszczak
    Poziom 15  

Witam. Mam taki sam problem jak ajus3 , mam pytanie czy sobie poradziłeś i czy wszystko działa,

0
  • #20 08 Maj 2007 10:53
    TxF
    Poziom 1  

Hej,

Z przejściówką na Profilicu dogadałem się z silnikiem, skrzynią biegów i ABSem Audi B4, ale nie dogadałem się z modułem poduszek powietrznych (nie udało się zsynchronizować) - to udało mi się dopiero na innym notebooku po prawdziwym RS-232 (interfejs: opto we wtyczce OBD-II, z Viakena).

Połączenie zależy więc od sterownika w samochodzie. Być może da się podstroić vag-coma tak, aby się z niektórymi dogadał, ale w moim przypadku "Start Baud" nie wystarczał (trzeba zresztą wiedzieć, na jaką wartość go ustawić; niektóre starsze sterowniki pracują podobno z prędkością 240 bodów).

Podobno PCMCIA daje możliwość "prawdziwego" portu szeregowego (czyli są przerwania, a nie jedynie możliwość zaprogramowania akcji co konkretny czas), nie miałem jednak okazji tego sprawdzić. Z Passatem 1995 wspomnianym Profilic-2303 dogaduję się bez problemu, być może więc zestaw Profilic plus ten interfejs jest na tyle szczęśliwy, że w większości przypadków działa.
    Pozdrawiam,

0
  • #21 08 Maj 2007 11:36
    tzok
    Moderator Samochody

TxF napisał:
    (...)Podobno PCMCIA daje możliwość "prawdziwego" portu szeregowego (czyli są przerwania, a nie jedynie możliwość zaprogramowania akcji co konkretny czas), nie miałem jednak okazji tego sprawdzić. (...)
    Daje ale nie każda - tylko 16bitowe karty na 16C550, tanie karty z Allegro na OCX950 i innych klonach 16C950 nie dają takiej możliwości, tworzą tak samo wirtualne COMy jak przejściówki na USB.

0
  • #22 08 Maj 2007 16:18
    ajus3
    Poziom 13  

Do Pana Jacka Antoszczaka: witam niestety nie udalo mi sie nic wykombinowac, a co lepsze kupilem karte Silicoma, ktora podobno dziala pod DOSem a u mnie nie ruszy.
    Posiadam laptopa Omnibook 900. Czy instalowal ktos ta karte na takim laptopie ? Z tego co do tej pory udalo mi sie ustalic to jest problem z kontrolerem pcmcia pod Dosem :/

0
  • #23 08 Maj 2007 19:17
    tzok
    Moderator Samochody

Sterownik Silicom'a obsługuje ograniczoną liczbę kontrolerów PCMCIA, w razie problemów trzeba poszukać w supporcie producenta laptopa Card and Socket Services for DOS lub użyć jakiegoś uniwersalnego sterownika przed załadowaniem driverów od karty.

http://www.tssc.de/ (CardWare)

http://www.madge.com/_assets/downloads/lsshelp8.0/LSSHelp/AdvFeat/CrdSrvM/CrdSrvM2.htm

0
  • #24 02 Cze 2007 17:14
    ajus3
    Poziom 13  

Udalo mi się zainstalowac karte silicom, otorz caly czas uruchamialem DOSa przez opcje:start>zamknij system>uruchom ponownie w trybie ms-dos. Wystarczylo ze dokonalem zmian w pliku msdos.sys na dysku c. Dzieki temu komputer uruchamia sie bezposrednio pod dosem, nie wiem jaka jest roznica ale sterowniki udalo sie zainstalowac pomyslnie.

0