Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt gitarowy distortion i problemy

01 Maj 2006 05:13 4578 15
 • Poziom 15  
  Schemat w załączniku.
  Problemy z układem:
  1. Układ pierwotnie był przeznaczony na 9 V lecz okazało się że pojawiało sie podwójne przesterowanie (dolne ścięcie fali) po podniesieniu napięcia do 14 V poprawiło się znacznie, jak jest tego przyczyna jak to naprawić?
  2. Potencjometr LEVEL ma za zadanie regulować proporcje pomiędzy głośnością gitary czystej i przesterowanej, niestety przy jego max przekręceniu w lewo zauważalne jest jedynie całkowite wyciszenie sygnału (według mnie powinien być wtedy słyszalny sygnał bądź to czysty bądź wzmocniony nieprzesterowany).
  3. Częste uszkodzenia układu HCF4066BE (pierwotnie miał być CD4066) które zauważa się po tym że dźwięk oprócz przesterowania na układzie TL081 jest również przesterowany na 4066 co poprawia się po wymianie scalaka 4066 na nowy, taka sytuacja zdarzała się tak samo często przy zasilaniu układu na 14 jak i 9 V.

  z góry dziękuje za wszelką pomoc
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Witam! Potencjometr,,Level” działa poprawnie, gdy suwak jest w dolnym położeniu, to układ jest całkowicie przyciszony, ustawienie powinno polegać na wyregulowaniu poziomu przesterowanego, do czystego, a przełącza go klucz na 4066. Potencjometrem 10K ustawiasz punkt pracy wtórników emiterowych, wejściowego i wyjściowego, chyba, że tam od strony kolektora brakuje kropki, jako połączenie, w tedy będzie to dodatnie sprzężenie zwrotne i będzie to miało decydujący wpływ na wzmocnienie drugiego stopnia, 470K to ujemne sprzężenie zwrotne kości i zarazem ustawie wzmocnienia(przesterowania), do takich wynalazków to najlepiej jest podejść z generatorem i oscyloskopem, chyba, że ma się dużo szczęścia. W emiterze pierwszego stopnia 10K musisz tak dobrać żeby na emiterze była połowa napięcia, jakie jest na kolektorze, bo inaczej nastąpi nie równe obcinanie jednej z połówek sinusoidy, z praktyki wiem, że te 10K to tak standardowo, na pałę walą nie patrząc na wielkość zasilania układu, to samo musisz zrobić z ostatnim stopniem, ale najkorzystniej będzie jak podejdziesz do tego z przyrządami. Wysokie napięcie zasilania przez podnoszenie, jest bardzo nie korzystne w takich układach, wzrasta mocno wzmocnienie układu i wszystkie jego szumy, układ ma duże tendencje do wzbudzania się, najkorzystniejsze są fuzy o bardzo niskim napięciu zasilania, jak chcesz to mogę Ci podrzucić układ tylko na dwóch tranzystorach zasilany pięcioma woltami i daje głowę, że dużo lepiej to pójdzie od tego, a widziałem w jednym ze starszych elektroników mocno rozbudowany fuz zasilany dwoma woltami, w prawdzie go nie robiłem, ale jestem świecie przekonany, że pójdzie to rewelacyjnie. Jeżeli układ jest zasilany tak niskim napięciem, to obcięcie sinusoidy następuje na bardzo małym wzmocnieniu, taki układ praktycznie się nie wzbudza, a jego szumy są minimalne.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Ten układ jest bardzo podobny (jak nie identyczny) do schematu z czasopisma 'ELEKTRONIKA PRAKTYCZNA' z roczników 90'. Puiblikowana była tam seria efektów gitarowych - niestety, tak jak większość układów z tej gazety urządzenia te nie chciały pracować poprawnie a najczęściej nie działały wogóle...
  Na stronce https://tremolo.elektroda.pl/ masz sporo fajnych układów.
 • Poziom 15  
  maroo tak to jest właśnie AVT 303

  Dodano po 20 [minuty]:

  janek11389 będe bardzo wdzięczny jak podrzucisz mi schemat distortiona na niskie napięcie

  janek11389 napisał:
  chyba, że tam od strony kolektora brakuje kropki

  gdzieś w którymś z tych miejsc jak na rysunku w załączniku (zakreślone na czerowno)
 • Poziom 15  
  ten (jak na początek) dość prosto wygląda

  https://tremolo.elektroda.pl/Efekty/Ibanez%20Sonic%20distortion%20poprawiony.gif

  IC1 to NE5532 mam rozumieć, akrat mam dwie sztuki NE5532P (ośmio nóżkowe) nadadzą się?

  a przyłączenie do nużek prawie tak jak na poprzednim schemacie tylko do góry nogami (jak w załączniku) czy może jeszcze inaczej?
 • Poziom 21  
  Jednak dobrze pamiętałem.
  Moja rada to daj sobie spokój z tymi układami, chyba że masz dożo wolnego czasu (pewnie wyjdzie z tego całkiem nowy projekt :)).
  Wykonałem je wszystkie i żaden nie działał, ba nawet jeden robiłem trzykrotnie...
  Z własnego doświadczenia wiem, jakie układy tłoczyła ta gazeta, sprzedawane przez nią kity również zawierały błędy i były bezużyteczne.
  pozdro
 • Poziom 15  
  co jak co ale takie pierdułki jak regulator prędkości wentylatora czy blokada pompy paliwa do samochodu (na dwóch przekaźnikach) z AVT wyszły :-) i tyle: zdalne sterowanie nie działa, distortion połowicznie, bramka szumów padała szybko i już mi się nie chciało przy niej robić

  wziołem ten AVT-303 (mam go właśnie na przez nich wyprodukowanej płytce) odwracam a tu co drugi lut suchy, jednak jak się robi kita jakiegoś to trzeba samemu sobie płytke przygotować elegancka na grubej warstwie midzi
  poprawiłem luty a dodatkowo polutowałem troche po ścieżkach i dzwięk się nieco poprawił ale idealnie nie jest

  Dodano po 4 [godziny] 22 [minuty]:

  a moze by tak zapodać mniejsze oporniki
  te zakreślone na rysunku i będe mógł zasilać mnijeszym napięciem, czy to nie przejdzie?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Witam! Jeżeli układ jest dobrze dopracowany, to każda zmiana napięcia zasilania spowoduje znaczne zmiany wzmocnienia i zmiany punktów pracy tranzystorów. Natomiast mnie bardziej ciekawi czy na płytce jest łączenie tych dwóch oporników z tym kolektorem, jeżeli nie to ja bym to połączył i zobaczył jak to będzie się zachowywać, bo wydaje mi się, że tak jak teraz to jest błąd.
  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  w tym miejscu na płytce jest tak jak samo jak na schemacie

  Dodano po 9 [minuty]:

  narysuj jak według ciebie powinno być
 • Poziom 42  
  Witam! Opornik 10K od zasilania, to, co zaznaczyłeś czerwonym kółkiem, łączy się z potencjometrem 10K, między nimi przechodzi linia, kolektor tranzystora, ten punkt przecięcia, połącz razem, czyli z kolektorem, bo mnie się wydaje, że powinno to być połączone, nic się nie bój, na pewno nic się nie uszkodzi.
 • Poziom 15  
  spróbowałem, po połączeniu w ten sposób słychać dzwięk nie wzmocniony nie przesterowany taki jak prosto z gitary
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Co Do samegu układu AVT303

  w oryginalym PCB był błąd brak masy trzeba było przyłączyć jeden z punktów do masy(kabelkiem) inaczej układ wogule nie działał.

  potencjometr Level co w opisie jest mylące służy wyłącznie do podgłaśniania
  dźwięku przesterowanego (tzn przy załączonym przesterowaniu mamy możliwość regulacji od 0 do poziomu powiedzmy 0.6V czyli p. zadziałania ogranicznika )

  układ jest łudząco podobny do boss'a DS-1

  co do uszkodzeń kluczy cmos ...to zdarza się wyłącznie przy grzebaniu paluchami na pcb w innym przypadku (efekt miałem dość długo) nic złego się nie dzieje.

  a i bardzo ważne ! ten dzielnik na 2ch opornikach i potencjometrze służy do ustawiania napięcia równego połowie zasilania !! czyli np 4,5V można dać również tylko 2 oporniki bez potencjometru i nic złego się nie stanie .
  ------------------------------------------------------------------------------------
  Dla kluczy Cmos jak i wzm. operacyjnych zasilanych napięciem unipolarnym tzn np +9V należy stworzyć " punkt masy ".
  Aby można było wzmacniać lub przełączać sygnał sinusoidalny trzeba dodać do niego pewną stałą wartość najlepiej połowę napięcia zasilania
  wtedy możemy przesłać bez zniekształceń największą amplitudę.

  pozdrawiam Łukasz
 • Poziom 15  
  Okazuje się że na nóżce na drugim od lewej emiterze c547b jest słyszalny dzwięk wzmocniony ale troche przesterowany (powinien być tylko wzmocniony) jeśli uderzy się w struny mocniej, takie samo przesterowanie słychać jeżeli przekręci się do zera pokrętło intensywności DRIVE (do regulacji intensywności sygnału przesterowanego obok scalaka TL081) tak nie powinno być bo nawet w dolaczonym do płytki opisie jest napisane że na tej nóżce tego tranzystora powinien być słyszalny dzwięk czysty wzmocniony, jak temu zaradzic może zmniejszyc poziom sygnału na wejściu do tego tranzystora lub zmniejszyć wzmocnienie na tym tranzystorze na przykład regulująć zasilanie