Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik do akumulatora żelowego 12v 100Ah

$$$misiek 01 Maj 2006 09:16 9582 2
  • #1 01 Maj 2006 09:16
    $$$misiek
    Poziom 2  

Witam wszystkich, proszę o pomoc i zaznaczam że jestem pierwszy raz na forum.
    Na początek dodam że jestem kompletnym laikiem. Posiadam akumulator żelowy SSB 100Ah 12V który używam do zasilania silnika elektrycznego do łodzi. Posiadam również prostownik - jak to dla laika - automat - (KINZO 19A1260), który używałem do ładowania zwykłego akumulatora samochodowego.
    Czy takim prostownikiem mogę ładować i czy naładuję ten akumulator,
    Czy nie uszkodzi się w żaden sposób akumulator ani prostownik
    Jeśli nie mogę używać tego prostownika to jaki mam kupić i jak nim ładować ten akumulator.

Pytania te nasuwają sie mi dlatego, iż w sklepie w którym kupowałem ten akumulator powiedziano mi, że musze do niego dokupić "specjalny"prostownik, którego cena oczywiście mile zaskakuje :), i że tylko nim będę mógł całkowicie naładować ten akumulator.

Z góry dziękuje za odpowiedzi na moje pytania i rozwianie moich wątpliwości

Pozdrawiam.

0 2
  • #2 01 Maj 2006 17:33
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Akumulatory żelowe muszą byc ładowane "bez gazowania", a to znaczy, że napięcie końcowe ładowania, zmierzone na zaciskach akumulatora ma wynosić 14,4V. Jeżeli masz "przypadkową" ładowarkę, to należy kontrolować to napięcie - najlepiej miernikiem cyfrowym (kupisz na Allegro typ "830" za ok. 10 zł). Dobrze jest zadbać, aby prąd ładowania nie przekraczał prądu "10 - godzinnego", czyli dla Ciebie to jest 10A. Ładowanie mniejszymi prądami nie jest szkodliwe, tylko dłużej trwa (aż akumulator osiągnie 14,4V - wtedy koniec ładowania!). Jedynym ważnym parametrem określającym stan naładowania jest właśnie to napiecie. Można oczywiście do dowolnego prostownika dorobić układ sygnalizacji lub wyłączania, uruchamiany napieciem 14,4V, to robota dla poczatkujacego elektronika.

0
  • #3 01 Maj 2006 17:51
    $$$misiek
    Poziom 2  

Wielkie dzięki Jerzy Węglorz za szybką odpowiedź.
    Sprawdziłem miernikiem i było napięcie 15,7 V od razu wyłączyłem, teraz będę wiedział na co patrzeć przy ładowaniu.
    Pozdrawiam

0