Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny Filtr Do Subwoofera NE125

Bedi 01 Sie 2004 17:12 14303 44
  • #31 01 Sie 2004 17:12
    Logan
    Poziom 30  

Zmniejszylem wartosc R1 do 1k. Poziom sygnalu jest teraz OK jesli chodzi o glosnosc ale jest on jakby przyspieszony, membrama lata bardzo szybko w przod i w tyl. Powstaje przy tym dzwiek takie "tyyyyymmmm" cos takiego jak sie uderza o metal. Moze kosc TL062 jest uszkodzona albo jakis kondensatorek filtrujacy ? Jak to sprawdzic ?

• #32 01 Sie 2004 18:10
    velsper
    Poziom 29  

Wygląda na to, że coś się wzbudza, albo jest przesterowane.
    Czy przy odłączonym wejściu (a najlepiej zwartym do masy) dalej trzęsie głośnikiem ?

Jak działa regulacja P2 w tym przypadku (z rezystorem 1kom) i sygnałem na wejściu ?

• #33 01 Sie 2004 18:12
    Logan
    Poziom 30  

Membrama lata tylko przy niskim basie, przy wysokim lub braku sygnalu wszystko jest OK.

Regulacja P2 dziala normalnie czyli jak jest ciszej to ten "tyyymmm" jest mniejszy lub nie ma go wcale :)

• #34 01 Sie 2004 18:35
    velsper
    Poziom 29  

Wygląda na to, iż elementy w układzie filtru są źle dobrane - pojawia się przesterowanie (za duża amplituda sygnału), choć niekoniecznie....

Zapytam się jeszcze - czy dobrze masz wykonaną obudowę do tego suba ? Źle obliczona obudowa może również powodować ten problem. Nawiązuje tutaj również do Twojego wcześniejszego postu:

logan napisał:
    ...i efekt jest taki ze nizszy bass wyrywa mi glosnik w subie :( glosniczek to gdn 25/40/1

• #35 01 Sie 2004 18:57
    Logan
    Poziom 30  

Obudowa jest dobra poniewaz podlaczylem suba pod wzmacniacz bez filtra i wlaczylem "bass test". Efekt byl taki ze glosnik pieknie chodzil a wszystkie szyby w domu sie trzesly :D Oczywiscie na wiekszej glosnosci niz z filtrem :)

• #36 02 Sie 2004 11:05
    Logan
    Poziom 30  

velsper napisał:
    Wygląda na to, iż elementy w układzie filtru są źle dobrane - pojawia się przesterowanie (za duża amplituda sygnału), choć niekoniecznie....

W papierach jest napisane "Kondensator C1 ma wplyw na dol przenoszonego pasma. Wraz ze zmniejszaniem wartosci C1 dolne pasmo przenoszenia ulega podwyzszeniu"

Myslicie ze to moze byc to ? 20Hz i tak nie slychac wiec mozna je chyba troche wytlumic ? Ma ktos pomysl jaka wartosc C1 dac ?

• #37 08 Sie 2004 01:41
    Logan
    Poziom 30  

No wiec tak ;) R1 wywalilem i teraz nie musze stosowac przedwzmacniaczy :) C1 zmniejszylem z 1uF do 100nF + 4,7nF. Pisalem do Norda ale odpisali mi ze jedyny rodzaj pomocy to odeslanie do nich filtra, na drugiego mejla z pytaniem jak zwiekszyc stromosc tego ukladu odpowiedzi nie dostalem do dnia dzisiejszego :( Czy ktos wie ktore elementy sa odpowiedzialne za stromosc ? Bo u mnie wokal normalnie slychac na subwooferze :///

• #38 13 Sie 2004 14:51
    mkul
    Poziom 18  

mam ten sam filtr i przy ustawieniu odciecia na max czyli 250hz przy glosniejszym sluchaniu cos zaczyna charczec, ale ja odcinam przy 80Hz i wtedy jest ok, jesli słyszysz wokal to znaczy ze odciąłeś właśnie okolo 250Hz a to zdecydowanie za dużo dla subwoofera. Podniesienie dołu pasma nic raczej nie zmieni, bo problemy z tego co zauważyłem robią się przy zwiększaniu częst. odcięcia

pozdrawiam

P.S. nie zmienisz stromości - zmieniając wartości elementów zmienisz tylko częstotliwość odcięcia, żeby zwiększyć stromosć musialbyś zastosować filtr co najmniej 3go rzędu czyli zaprojektować inną płytkę, bo ten jest 2go rzędu
    aha i wymień tego tl062 na tl072

• #39 13 Sie 2004 22:45
    Logan
    Poziom 30  

mkul napisał:
    mam ten sam filtr i przy ustawieniu odciecia na max czyli 250hz przy glosniejszym sluchaniu cos zaczyna charczec, ale ja odcinam przy 80Hz i wtedy jest ok, jesli słyszysz wokal to znaczy ze odciąłeś właśnie okolo 250Hz a to zdecydowanie za dużo dla subwoofera. Podniesienie dołu pasma nic raczej nie zmieni, bo problemy z tego co zauważyłem robią się przy zwiększaniu częst. odcięcia

pozdrawiam

P.S. nie zmienisz stromości - zmieniając wartości elementów zmienisz tylko częstotliwość odcięcia, żeby zwiększyć stromosć musialbyś zastosować filtr co najmniej 3go rzędu czyli zaprojektować inną płytkę, bo ten jest 2go rzędu
    aha i wymień tego tl062 na tl072

mam podkrecone na 80Hz i jak wylacze satelity to slychac troche srednie tony, czemu mam wymienic ten tl062 na tl072 ? przeciez to zamienniki i tl062 jest lepszy (poczytaj watek tl062 zamiast tl072 mojego autorstwa)

• #40 13 Sie 2004 23:02
    mkul
    Poziom 18  

jedyna zaleta tl062 to to, że pobiera mniej prądu, ale za to znacznie bardziej szumi, u mnie raczej średnich nie słychać i to chyba jest 80Hz bo suba ciężko zlokalizować, nie zmieniałem żadnych elementów poza R1, którym sobie dopasowałem czułość, możnaby sprawdzić wszystkie elementy u mnie brakowało dwóch kondów, na początku miałem jakieś dziwne dźwięki, ale okazało się że obudowa była nieszczelna (głośnik nie był uszczelniony)
    aha i to że testowałeś obudowę bez filtra albo na innym wzmaku nie daje pewności, że jest ok, bo wszelkie problemy ze szczelnością pojawiają się właśnie przy niskich częstotliwościach (przynajmniej u mnie tak było)

• #41 29 Sie 2004 18:27
    yellow_p
    Poziom 11  

Ludzie !!!!! Co wy robicie z tym filtrem.
    Ja złożyłem ich chyba z 12. Cztery oryginalne a ostatnie to już sam sobie trawię płytki na wzór NE125 bo w ten sposób oszczędzam na przesyłce.
    I zawsze chodził. Robiłem go dla kumpli i wszyscy są zadowoleni.

Najważniejsze sygnał ma być podany na filtr a nie przez żaden wzmacniacz czy przedwzmacniacz. To filtr działa jak przedwzmacniacz.

Sygnał -> filtr NE125 -> wzmacniacz mocy ->głośnik

Zwróćcie uwagę na rezystor R1. Jeżeli sygnał ma małą wartość np. z karty dźwiękowej komputera to R1 musi mieś wartość 10Kohm. Można doprowadzić sygnał również ze wzmacniacza z wyjścia głośnikowego (równolegle z kolumną) ale wtedy R1 musi mieć większą wartość (ok 1Mohm).

I najważniejsze: filtr wymaga symetrycznego zasilania czyli trzy kable: plus, masa, minus.

• #42 30 Sie 2004 04:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 25 Sie 2005 19:55
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #45 18 Cze 2006 19:09
    datch
    Poziom 12  

witam mam taką małą prośbę czy mógł by mi ktoś wysłać na maila datch(malpa)op.pl płytkę i schemat montażwy elemtów tego filterka byłbym bardzo wdzięczny
    Z góry dziękuję