Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak wzmocnic koncowke mocy?

01 Maj 2006 13:15 1713 9
  • Poziom 15  
    jak wzmocnic koncowke ktora jest na schemacie?
    myslalem zeby zwiekszyc nap tranzystorow koncowych... jakie dac tranzystory i czy zmieniac rezystory w otoczeniu?
    tranzystory to:
    2SB596
    2SD526
    2SC1211
    2SA697

chce podniesc napiecie na okolo +-45V
  • Poziom 24  
    Wydaje mi sie ze dodanei jeszcze 1 lub 2 par tranzystorów wyjściowycch i podwyzszeie na nich napięcia mogło by pomóc. A te dodatkowe pary podlaczyć tak jak te co juz są. Ale pewnein nie jestem nigdy nie abwiłem sie w taki tuning wzmaka.
  • Poziom 37  
    W sumie zwiekszysz moc ale o niewielka wartosc kilka watt.
  • Poziom 15  
    zwroccie uwage ze stopien roznicowy zasilany jest innym napieciem (32v) a koncowy nizszym co daje idealna okazje do przerobek :)
    ten wzmak ma 20W przy 8R a ja chce min drugie tyle...

o jakich kondensatorach mowicie??? chyba tranzystory... w tym sek ze latwiej zalozyc na wieksze nap i natez niz starac sie znalezc na rynku oryginaly (podobno nie da rady ich nigdzie kupic)
  • Poziom 24  
    Oczywiście masz racje tranzystroy nei kondensatory-juz poprawiłem .To mozna by i dac inne tranzystory, tylko nei wiem czy w ten sposób nie pogorszysz parametrów tego wzmaka.
    A jeszcze jeden problem-czy trafo pozwoli na zwiększenie mocy 2×. Bo zazwyczaj nie daje sie chyab transformatorów z duzym zapasem mocy, wiadomo liczy sie koszt a nei jakosc i ewentualny zapas mocy.
  • Poziom 15  
    o trafo sie nie ma co martwic bo bedzie zmieniane na toroid (razem z plytka zasilania i koncowki...) super sprzet pozwala na wprowadzanie zmian bez wiekszych problemow... (najnizszy z serii)

(czasem jak sobie pomysle o tych przerobkach to mi szkoda takiego ladnego klasyka)
  • Poziom 25  
    A masz w obudowie miejsce na większe radiatory ? Może warto wyrzucić w ogóle całą końcówkę i wstawić w jej miejsce wzmacniacz scalony np na jakimś STK ?
  • Poziom 15  
    stk?
    nigdy w zyciu... koncowka musi byc tranzystorowa... w najgorszym wypadku zaloze tda7294 (moim zdaniem ladnie gra)

mnie chodzi o to zeby zachowac jego brzmienie i dlatego chce tylko zmienic tranzystory koncowe i napiecie...
  • Poziom 25  
    Oj stk podałem jedynie jako przykład. Co do przeróbki stopnia tranzystorowego to równolegle do istniejących tranzystorów należałoby dostawić najlepiej takie same tranzystory - bazy poprzez rezystory, kolektory wspólne, emitery poprzez niewielkie rezystory. To wzmocni prądową wydajnośc dwukrotnie, być może w stopień sterujący dać mocniejsze tranzystory. Rezystory ograniczników pradowych w emiterach końcówki zmniejszyć 2 krotnie. Podnieść napięcie do ok 40-50V (o ile U tranz na to pozwalają ). Może się okazać potrzeba zwiększenia niektórych rezystorów w sterowaniu.
  • Poziom 15  
    wlasnie chodzi o te tranzystory
    maja one dopuszczalne nap 80V wiec odpadaja... chce je zastapic mocniejszymi/na wieksze napiecie tylko nie wiem jakimi :(

Dodano po 5 [godziny] 28 [minuty]:

czy moge dac tu tranzystory bdx53 i bdx54c oraz jako koncowe b249c i bd250c?