Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofala Cinex. Brak napięcia 220V na trafo WN.

01 Maj 2006 18:39 1962 9
  • Poziom 10  
    Witam
    Kuchenka mikrofalowa Cinex 30L, grill i termoobieg.

Przy otwartych drzwiczkach niby wszystko ok. Po zamknięciu odrazu obraca talerzem,ale nie grzeje. Na panelu mozna wybierać wszystkie opcje ale po wciśnięciu start nie reaguje. Nadal obraca talerzem i tyle. Na trafo nie podaje 220V.

Druga ten sam model.
    Działa panel sterujący ale nie uruchamia kuchenki. Bezpieczniki i zabezpieczenia termiczne sprawne.
    Na trafo nie podaje 220V.

Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

Włączniki od drzwiczek w drugiej chyba ok, bo po zamknięciu drzwiczek działa cała regulacja i mikrofala po starcie odlicza czas do końca. A po otwarciu nie pozwala na uruchomienie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Uszkodzony albo przekaźnik na płycie głównej albo w pobliżu zegara (taki czarny sześcian). Bardzo częsta awaria, do sprawdzenia w pierwszej kolejności.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Tak właśnie myśałem że to przekaźnik. Trochę poczytałem na forum o mikrofalach i trochę było o uszkodzonych właśnie przekaźnikach.
    Jak go sprawdzić czy jest uszkodzony? Da się bez wymontowywania?
    Jest ich tam kilka.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    W zasadzie się da.Trzeba tylko odróżnić styki,jedne są cewki które załączają styki(dochodzi do nich niskie napięcie z zasilacza) a inne przełączają obwód sieciowy.Najpierw trzeba określić (metodą nap.dotknięcia plastykowej obudowy lub na słuch)który przekaźnik klika po wystartowaniu kuchni i jak już jesteś w stanie określić który klika to trzeba sprawdzić czy styki załączają napięcie sieci.W niektórych kuchniach przekaźniki załączające sieć mają wyprowadzone osobne styki w postaci konektorów, można wtedy odpiąć konektory i albo po odpieciu sprawdzić omomierką czy styki załączają się prawidłowo albo zewrzeć odpięte przewody sieciowe (jeśli są tylko tylko dwa bo jeśli są trzy to lepiej nie próbować) i zobaczyć czy wówczas się kuchnia załącza,jeśli po zwarciu "na krótko" styków konektora odpiętych od przekaźnika załączy się to znaczy że przekaźnik ubity.
    Jeśli masz przekaźniki wlutowane w płytkę(wszystkie wyprowadzenia)to tylko w zasadzie można podłączyć równolegle do styków miernik nastawiony na napięcie przemienne 230V i zmierzyć czy w momencie zadziałania spadnie na zero lub prześledzić obwód który załączają styki i sprawdzić czy podają napięcie.Jesli po wystartowaniu kuchni nie klika żaden przekaźnik to najprawdopodobniej uszkodzony jest panel lub któryś z mikrowyłączników w drzwiach.
  • Poziom 10  
    Przekaźników jest 6 sztuk. 3 z wyprowadzonymi konektorami (grill,termoobieg, mikrofala). Posprawdzałem omomierzem i są sprawne.
    Pozostałe trzy są w całości na płytce i czeka mnie rozbieranie mikrofali bo ciężko się do nich dostać. Klikanie jednego z nich przy włączaniu słychać.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    No to jeśli nie da rady po kabelkach dijsć to trzeba jednak rozebrać panel. Ale jeśli jest jak mówisz czyli jeden z tych z konektorami jest od załączenia MW to powinien kliknąć przy załączeniu,jeśli nie klika to też trzeba sprawdzić panel jeśli mikrowyłączniki są ok. to trzeba sprawdzić co steruje tym przekaźnikiem.
    A jak posprawdzałeś omomierzem?ten od mikrofali klika?,załącza się? bo jeśli tak to trzeba szukać nie na panelu tylko gdzieś po drodze zasilania trafa od magnetronu.
  • Poziom 10  
    Rozkręciłem całą mikrofalę :D. Wszystko okazało się wporządku z przekaźnikami. Wróciłem jeszcze raz do mikrowyłączników chociaż je wcześniej sprawdzałem i wydawały się ok,ale nie wyjmowałem z obudowy. Okazało się że winny był jeden z nich. Mam nadzieję że ją teraz skręce.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Czyli tak jak pisałem w pierwszym poście,jeśli już coś sprawdzasz to tak dokładniej bo można się samemu w kanał wpakować.
    Myślę że poradzisz sobie ze skręceniem.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

W przyszłości jeśli będziesz szukał pomocy na forum to kliknij czasem na "pomógł",choćby za to że ludzie czas poświęcają na naprawy nie swojego sprzętu,nawet jeśli czasami droga jest okrężna,tak jest milej.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc. Nie wiedziałem do czego służy ta opcja "pomógł", nigdy z niej nie korzystałem. Błąd już naprawiony.
    Pozdrawiam