Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak duża moze być odleglość kabla od routera do komputera.

Miroos 01 May 2006 19:17 1544 9
 • #1
  Miroos
  Level 2  
  Witam ,chcialem sie dowiedziec jak moze byc najdlusza odleglos (w metrach) od routera do komputera przewodem oczywiscie, bo chcialem podlaczyc sasiada ktory jest odemnie oddalony o okolo 70m ??
 • #2
  DARREK
  Level 18  
  jak miałem sieć z kolegami to śmigało znakomicie, a długość kabla wynosiła 110 metrów. oczywiście "skrętką". nie wiem czy to zależy ale kabel leciał po budynku (mozna powiedzieć, że prawie po prostej)

  podaj więcej informacji (czy kolega mieszka w tym samym bloku, naprzeciwko... jak mniej więcej kabel ma być zamontowany etc.)

  Pozdrawiam
  DARREK®
 • #3
  kwiatek25
  Level 11  
  Do 100 m możesz w ciemno podłączać skrętką oczywiście .BNC może być dłuższy ale to już archaik więc nie polecam
 • #4
  Miroos
  Level 2  
  skretka to znaczy jak, ja mam od routera do komputerow w domu podlaczone 1do1, a do niego mam zrobic kabel skrosowany?, kabel bedzie szedl dachem po lini prostej.
 • #5
  ixnick
  Level 12  
  mi udało się wycisnąć 130m (w 95% na zewnątrz) na skrętce ale okazało się, że nie da rady na prędkości 100Mb/s i musiałem ustawić 10Mb/s. Połączenie miało być tylko do Internetu, więc mniejsza pędkość nie przeszkadzała. Ale to było kilka lat temu, bo teraz to albo ja mam pecha do kabli (a wybieram dobrej kategorii oczywiście) albo robią je coraz gorsze, bo po zamontowaniu znajomym kabla o długości ~60m z czego tylko ~20m biegło na zewnątrz budynku nie było sygnału przy 100Mb/s i byłem zmuszony przestawić na 10Mb/s. Może nie jestem wielkim fachowcem w ciągnieciu i zaciskaniu kabli ale całkiem zielony tez nie jestem i nie wiem czemu tak to działało... Dlatego taka rada jesli nie masz jeszcze kupionego kabla - proś w sklepie o możliwie jak najlepszy. Gdyby okazało się, że jednak nie ma sygnału po zamontowaniu to mozna kupić switch i ustawić go u kolegi - to zawsze wzmacnia sygnał.
  Skrosowany robi się tylko jak łączysz bezpośrednio komp z kompem bez routera, switcha lub huba.
 • #6
  DARREK
  Level 18  
  kwiatek25 wrote:
  Do 100 m możesz w ciemno podłączać skrętką oczywiście .BNC może być dłuższy ale to już archaik więc nie polecam


  może i archaik.. ale gdzie niegdzie nie da się zastosować skrętki i daje rade wtedy tylko bnc. ale to już inna historia

  Miroos wrote:
  skretka to znaczy jak, ja mam od routera do komputerow w domu podlaczone 1do1, a do niego mam zrobic kabel skrosowany?, kabel bedzie szedl dachem po lini prostej.


  możesz śmiało kupować kabel tzw. "skrętkę" ( RJ45 ) najlepiej jakby kabel był podwójnie ekranowany. tj. każda żyła jest w osobnym ekranie jak również całość ma osobny ekran. (to kwestia ceny)
  Do podłączenia komputerów do routera musisz zastosować kabel niecrosowany (tak jak wspomniał kolega ixnick) czyli 1 do 1

  Pozdrawiam
  DARREK®
 • #7
  ~sojer
  Level 27  
  ixnick wrote:
  teraz to albo ja mam pecha do kabli (a wybieram dobrej kategorii oczywiście) albo robią je coraz gorsze, bo po zamontowaniu znajomym kabla o długości ~60m z czego tylko ~20m biegło na zewnątrz budynku nie było sygnału przy 100Mb/s i byłem zmuszony przestawić na 10Mb/s.

  To karty sieciowe i switche robią coraz gorsze. Ostatnio montowałem sieć na najtańszej skrętce z allegro (130zł/300m) i przy 120metrach nie było żadnych problemów.
 • #8
  jeyel
  Level 13  
  Zgadam się z przedmówcą - problem tkwi nie w kablach, ale w kartach sieciowych. Jeżeli trzeba podpiąć kabel powyżej 100m to karty sieciowie muszą być markowe: ja mam dobre doświadczenia z 3COM (pewnie używane mozna kupić całkiem tanio).
 • #9
  SKBIS
  Level 12  
  Ja na starych ale dobrych kartach 3com (10Mb jeszcze) osiągnąłem ok.200m i wszystko śmigało. Trzeba tylko dobrze wtyczki zarobić. Piny 1,2 pierwsza para 3,6 druga para. Jak się zarobi tak, że kable są z różnych par to i 50m nie pódzie bo przesłuch będzie za duży (i inne parametry też).
 • #10
  DARREK
  Level 18  
  to oczywiste, że od kart sieciowych również zależy. Ale twórca tematu nic nie napisał jeśli chodzi o producenta kart sieciowych jak i modelu routera

  Pozdrawiam
  DARREK®