Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

USB<->RS232 który kabel kupić ?

niziak 02 May 2006 11:49 2957 12
SterControl
    niziak
    Level 13  
    Wiam!
    Najtańszym źrodłem adaptera USB->RS232 jest kabel od tel. komórkowego - można dostać je na allegro już np za 13 zł, obciąć wtyczke i już mamy do dowolnego wykorzystania.

W związku z tym mam pytanie - od których telefonów szukać kabla aby
    poziom sygnałow był TTL 5V?
    Wiekszość nowych kabli i telefonów komunikuje się za pomocą logiki 3,3V.
    [/url]
  • SterControl
    bolek
    Level 35  
    RS232 to standard napięc, jeśli telefon ma napisane iż kożysta z 232 to spodziewaj się że będzie tam panować +- 10V, jeśli chcesz uzyskać 5V to musisz dać jakiegoś MAXa
  • SterControl
    niziak
    Level 13  
    no tyle z teorii to kazdy wie. Niestety "made in china" ma sie nijak do teorii. Stad moje pytanie. Jak sadze bylo jednoznaczne.
    polik80
    Level 14  
    są fajne układziki firmy FTDI mianowicie ft232 co więcej bez problemu można znaleść też sterowniki do nich na stronie producenta, schematy aplikacyjne też. układzik kosztuje około 20 PLN. największy problem to jak to dziadostwo polutować domowym sposobem. mam taki układzik od miesiąca i nadal się zastanawiam jak to zrobić :)
    Można je kupić w internetowym sklepie KAMAMI

Dodano po 3 [minuty]:

a z tymi kablami to jest niewielki problem bo jak już go rozbieżesz to okazuje się że do układu który w nim, siedzi nie można nigdzie znaleźć datasheet
    niziak
    Level 13  
    Moze sie nie wyrazilem jasno, ale chodzi mi o cos innego.
    Kazdy kabel do telefonu pracujacy w windzie jako COM ma uklad usb->rs232 np FTDI. Za tym ukladem jest np max232 w wersji 3,3V.
    I chodzi mi o to zeby sie dowiedziec ktory kabel ma na zlaczu (do telefonu) logike 3,3V a ktory 5V.
    Np moj kabel do sony-ericsson T630 pracuje na 3,3V.
    Skladanie samemu nie ma sensu ze wzgledow finansowych.

OFF TOPIC:
    W podanych linkach byl poruszany troche inny temat - programatorow na port szeregowy. Doloze troche moich doswiadczen:
    - programator avr910 dziala na kazdym porcie szeregowym (ma wlasny uC ktory robi wszystkie przebiegi czasowe)
    - programator avr910 jest b wolny, programowanie atmegi 128 to kupa czasu
    - proponuje zainteresowac sie softem - megaload dla avr. Laduje sie go w bootblock'a. Przy starcie procesora program w bootblocku sprawdza zy np zwarty jest okreslony pin portu do masy i jesli tak to rozpoczyna flashowanie po porcie szeregowym. Idzie to bardzo szybko gdyz megaload przesyla dane duzymi paczkami z suma CRC. Nie potrzebujemy juz programatora, komunikacja odbywa sie przez port szeregowy flashowanego AVR'a.
    serwisant_tel_fax_ksero
    Level 11  
    "nie potrzebujemy już programatorka " fajnie a botloader do flasha i fusy to telepatycznie ustawi , a jak bedzie p-rogramował attiny to bota gdzie wgra ?
    niziak
    Level 13  
    Sądze że rzeczy oczywistych nie trzeba pisac, bo lubie pisac szybko i krótko.
    vedy1
    Level 15  
    Witam!!
    Pytanie jest jak najbardziej na miejscu. Ja używam do transmisji z moim ADUC kabelka od CF62 logika 5V, a poza tym najlepsze jest chyba to, że można wyprowadzić sobie napięcie 5V i zasilać z tego układ a 0,5A spokojnie wystarcza. Jak będę miał czas to sprawdzę to na 3,3V czy będzie chodzić. Acha kabelek na allegro kosztuje 8,99zł więc za tą cenę się opłaca :D;]
    Grzesiek1711
    Level 16  
    vedy1, co miałes na myśli że 0.5A wystarcza...tzn. chodziło Ci o wydajność portu USB?? - powiem wam ze to minimalna wydajność. mam PDA na którym jest napisane 5V 2A i bez problemu ładuje się z USB. Fakt, na notebooku po podłączeniu PDA rwało połączenie (w momencie ładowania baterii, ale po naładowaniu,gdy spadał pobór prądu wszystko wraca do normy).

veny1 piszesz, że kabelek od CF62 ma 5V na wyjściu??...musze to przemyśleć...przydałoby się zrobić komunikację po USB :), a sterowniki idzie przepisać pewnie...żeby urządzenie odzywało sie jako nasze, a nie Siemens CF62 :) - więcej do szczęścia nie potrzeba :P
    vedy1
    Level 15  
    Witam!!
    5V - chodziło mi o to że można zasilać z portu USB
    0,5A - to jest o ile się nie myle maksymalny prąd (podawany w specyfikacjach) USB 2.0 - jak się mylę to chętnie się dowiem jaki jest:)
    Kabelek USB (mój) do komórki jast oparty na sterowiku CP2102 (http://www.silabs.com/public/documents/tpub_doc/dsheet/Microcontrollers/Interface/en/CP2102.pdf), który jest po prostu przejściówką z USB na UART (zresztą prócz TXD i RXD ma jeszcze dodatkowe wyjścia/wejścia takie jak w COMie). Zasilałm układ z USB czyli 5V i bez problemu sie komunikuje w ten sposób. Układ oferuje na wyjściu stabilizator 3,3V max 100mA co też jest ciekawą funkcją.
    PaXq3
    Level 13  
    ja polecam USB przerobilem na serwisowy i smiga bez problemu nie tak jak COm zawszw jakies bledy :D