Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ilumofonia-kolorofon ze śmiecowych części...

marcin_oizo 02 Maj 2006 16:09 7470 15
  • Witam! Nie będę sie tu rozpisywał bo każdy chyba wie co to jest kolorofon... Znalazłem kiedyś schemat w jakiejś książce o tyrystorach, nistety nie był to nowa książka no i elementy na schematach też nie bły nowe. Mianowicie układ oparty jest na 5 tranzystorach TG50 :D i na 4 tyrystorach radzieckich. 4 tyrystorach bo kolorofon jest 4 kanałowy a raczej kolor czwarty (niebieski) zapala się gdy brak jest sygnału na kanale sopranów (zielony). W moim wynalazku nie zamontowałem tego dodatkowego kanału ze względu na brak miejsca w skrzynce która pochodzi z jakiegoś radia (bodajże Beskid czy Narew). Schemat tego kolorofonu krąży gdzieś po Elektrodzie, jeśi jest ktoś zainteresowany proszę pisać, wskażę miejsce... Jako kolorową folię zastosowałem przesłonki z lamp estradowych takich jak w teatrze, filharmonii. Nie pytajcie skąd mam... :D
    Żarówki 12/21W z samochodu, trafo pochodzi z radia Amator, odblaski z motoroweru Komar bo akurat ich to ci u mnie dostatek:D. Kolorofon ma już swoje lata ale działa beż problemu, przeżył już nawet sylwestra 2004.
    Napisałem że kolorofon jest ze śmieciowych części. Prawda, zastosowałem elementy jakie miałem pod ręką, z moich zapasów, tranzystory też jeszcze miałem, kurzyły się więc je wykożystałem :).
    Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    73 de SQ9MYU
    Specjalizuje się w: radio i telewizja
    marcin_oizo napisał 1493 postów o ocenie 120, pomógł 49 razy. Mieszka w mieście Częstochowa. Jest z nami od 2005 roku.
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda
    I obudowę z OR Diory, widzę też druki, no nie powiem, smykałkę do wykorzystania 'tajli' to Ty masz, gniazdo bezpiecznikowe toć muzeum :P , rzuć schemacikiem (link).
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    Podaje schemat mojego wynalazku.
    _PREDATOR_ właśnie pisałem że to są elemente staaaare jakie znalazłem w półce, pywnicy... :D
    romek77r
    Poziom 16  
    Fajny i prosty kolorofonek :D Ciekawe, czy ja tez mam gdzies takie czesci :) Pozdrosc
    macio8888
    Poziom 22  
    Fajny kolorofonik :D
    Mowisz, ze trafo z Amatora?? hmm.. wytrzymuje bez problemu obciążenie żarówek??

pozdrawiam macio8888
    maziu
    Poziom 18  
    szukałem właśnie czegoś prostego i na częściach tak starych ze moge je znaleźć u siebie ;] dzinX

podoba mi sie twoja obudowa a ten dodatkowy kanał to możesz zrobić z boku tak jak latarki wyglądają ;]
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    MACIO- tak trafo z amatora wytrzymuje bez problemu ale zapomniałem napisać że musiałem odwinąć kilka zwojów bo fabrycznie jest przystosowane na 32V! Po podłączeniu żarówek najnormalniej sie paliły.
    MAZIU- myślałem o dorobieniu tego kanału ale gdzieś z tyłu. Może kiedyś to zrobię :)
    Pozdrawiam wszystkich!!!
    micho a
    Poziom 35  
    mi sie opodoba zawsze bardzo cenie prace z tego co sie ma pod ręka ................nie sztuka znsalezć schemat i zbudować za 2 stówki coś sztuka stworzyć coś z tego co sie ma pod ręka najmniejszym nakładem kosztów :D:D

wygład i stylistyka ok mnie pasuje jak polski c-230b :D:D

ocena 5/5

powiedz mi dobrze przepuszcza światło ta folia z reflektotrów ?? to były fabrycznie kwadratowe kawałki czy przycinałes ??interesuje mnie do których parów to są filtry i ile kosztuja
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    Dziękuję za ocenę :)
    Filtry bardzo dobrze przepuszczają światło, mnie wystarcza. Mam je z reflektorów z Filharmonii, musiałem je przyciąć bo były duże.
    Napisałeś: "interesuje mnie do których parów to są filtry i ile kosztuja " Nie rorumiem pytania.
    Ja za folie na filtry nic nie dałem bo w Filharmonii pracuje mój dziadek i przyniósł mi trochę tego ja wymieniali w reflektorach.
    Pozdrawiam
    maziu
    Poziom 18  
    takie głupie pytanie z mojej strony ;] czy muszą być wykorzystane tranzystory Germanowe np. TG50 czy można użyć innego tranzystora PNP nie chodzi o zamienniki tylko o byle jaki PNP . Jeśli nie to dla czego ?

pozdroffka<MAziu>
    maziu
    Poziom 18  
    nom spróbuje mam już prawie wszystkie elementy . Tranzystory germanowe są niby lepsze przy małych sygnałach na wejściu bo mają mniejszy spadek napięcia a przy podłączeniu kolorofonu prosto do wzmacniacza można zastosować dowolny PNP no ale poipróbujemy ....

Pozdroffka <MAziu>
    maziu
    Poziom 18  
    dupa że sie tak brzydko wyraże ... te filtry są do kitu heh ale kumpal mi załatwił polski fajny kolorofon ;] C23B więc nie bede siejuż bawił ... ta technologia powinna odejsć w niepamięć ...

pozdroffka <MAziu>
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    maziu napisał:
    D... że sie tak brzydko wyraże ... te filtry są do kitu heh ale kumpal mi załatwił polski fajny kolorofon ;] C23B więc nie bede siejuż bawił ... ta technologia powinna odejsć w niepamięć ...

pozdroffka <MAziu>

Nie masz ochoty nie rób. Mój kolorofon działa bez problemu...
    maziu
    Poziom 18  
    zrobiłem dlatego zaryzykuje stwierdzenie z poprzedniego postu . bez podstawnie bym nic nie mówił .jedynie do twojego wykonania nic nie mam .
    Pk0007
    Poziom 10  
    a ja już szukam ponad miesiąc takiej płytki i nie mogę znaleźć a może ma ktoś na sprzedaż taką płytkę do sterownika ???