Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lampa xenonowa z palnika IFK120

Szokolo 02 May 2006 19:43 1768 4
 • #1
  Szokolo
  Level 19  
  Witam! Chciałbym się zapytać, czy można zrobić coś aby w.w palnik zaczął świeciś światłem ciągłym (tak jak w samochodzie xenony). Od razu mówie nie chcę tego do samochodu !!! Tylko chciałbym zrobić sobie "szperacz" z xenonowym źródłem światła. Na jakiej wogóle zasadzie działają światła xenonowe w samochodzie (jest to jakiś stroboskop np. 200Hz czy może coś w rodzaju świetlówki). Czy da się zrobić taką przetwornicę (bez skomplikowanych obwodów zabezpieczających), chodzi mi tylko o odpalenie. Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #2
  adamjur1
  Level 41  
  Jak pewnie zauważyłeś IFK 120 grzeje się mocno przy pracy z częstotliwością kilku Hz, przy pracy "ciągłej" by się spalił. ciągłej piszę swiadomie w cudzyslowi bo chodzi tu o bardzo szybkie wyzwalanie palnika.
  Ksenony ( pełne) w samochodach to lampy wyładowcze pracujące z dużego napięcia.

  Możeszspróbowac zastowania w tym pomysle trochę lepszych "niby ksenonów " np H1 Boscha 55W. Jednak trochę prądu na to trzeba.....
  Pozdr.J.
 • #3
  Szokolo
  Level 19  
  No dobra kupił bym palnik ksenonowy typowo do samochodu, który świeci światłem ciągłym. A jak wykombinować przetwornicę ??? I jak wogóle działa taka przetwornica, że ksenon świeci światłem ciągłym.
 • Helpful post
  #4
  adamjur1
  Level 41  
  Cena palnika np do C5 Citroena to ok 400 zł, elektronika do niego na pewno drugie tyle a o optyce nie wspomnę..........
  Kpl lampa ksenonowa kosztuje min 1000 zł
  Pozdr.J.
 • #5
  Szokolo
  Level 19  
  xenon (palnik) D2S Philipsa da się kupić na allegro za 70zł :-). Czy naprawdę nikt nie wie jak zrobić przetwornicę ??? I na jakiej zasadzie to wogóle działa ??? Wszędzie piszą, że do zapłonu potrzebne jest napięcie kilkunastu kV, a potem tylko napięcie podtrzymania ok. 100V AC. Ja właśnie podałem takie napięcia i nic się nie działo :-), aczkolwiek próbowałem na rurce błyskowej od aparatu :-(. Palnik podłączyłem w szereg z dławikiem, napięcie jonizacji kilka kV podałem z oddzielnej przetwornicy... Pozdrawiam!