Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zależność przekroju drutu cewki od mocy i indukcyjności

02 Maj 2006 20:50 1529 4

 • Spec od akustyki
  Czy ktoś zna prosty sposób na wyznaczenie odpowiedniego przekroju w zależności od wymienionych czynników? Bo stwierdzenie odpowiednio gruby jest malo precyzyjne. Może jakaś zależność od przewidywanego prądu płynącego przez cewkę itp.
 • Poziom 24  
  Jeśli to cewka powietrzna, wyznacznikiem jest gestośc pradu. W praktyce dla miedzi przyjmuje się 2.5A/mm2. Może byc i więcej jesli dopuszczalna jest podwyższona temperatura cewki. Dla cewek z rdzeniem, nie znam uniwersalnej "recepury". Zreszta uważam że takiej poprostu nie ma.
 • Poziom 19  
  witam ja dla trafo jak nawijam to licze 45 jako stała liczba dziele przez pole powierzchni rdzenia trafo tak jak i cewki, w ten sposób obliczam ilosć zwoji na jeden wolt, a co do przekroju to znając moc cewki i napięcie zasilania licze prśd i dobieram przekrój przewodu według tabeli
 • Poziom 40  
  a o jaka cewke ci chodzi? O cewke glosnikowa czy do zwrotnicy?

  W cewce do zwrotnicy rozwaza sie tylko straty mocy raczej trudno jest spalic cewke nawet jesli bylaby nawinieta cienkim drutem. Czym grubszy drut tym mniejsze straty. Procentowy udzial strat to stosunek rezystancji cewki filtra do impedancji glosnika.

 • Spec od akustyki
  Znowu nie doprecyzowałem :/

  Cewki do zwrotnicy, tak żeby starty mocy były na przyzwoitym poziomie. No i co to jest przyzwoity poziom.