Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksperymenty z rozładowaniami elektrycznymi

zasoby 02 Maj 2006 21:02 8699 30
  • Eksperymenty z rozładowaniami elektrycznymi
    Jeszcze od tej strony elektryczności nie ukazywano. Na jednej ze stron zaprezentowano rozwiązanie służące do wytwarzania efektów dźwiękowych i świetlnych podczas nagłego rozładowania. Do budowy tego eksperymentalnego układu potrzeba kondensatorów elektrolitycznych o pojemności kilkuset mikrofaradów i niskim współczynniku ESR na wysokie napięcie do pobrania np. z lamp wyładowczych aparatów fotograficznych. Działanie układu jest bardzo proste. Napięcie bezpieczne 12V zmienne jest przekształcane za pomocą transformatora na 230V (wynika to ze względów bezpieczeństwa). Napięcie jest prostowane po czym ładowany jest zestaw kondensatorów połączonych równolegle o łącznej pojemności 550uF/330V. Za pomocą przycisku podajemy napięcie na cewkę przekaźnika. Przekaźnik powoduje włączenie okładek kondensatora do obwodu discharg. Na jego końcówkach najczęściej znajduje się cienki kawałek - pasek aluminium, lub miedzi, stali. Efekty są różne w zależności od zastosowanego materiału. Najbardziej głośny oraz najbardziej widoczny okazał się pasek aluminium.

Uwaga! Eksperyment zagraża zdrowiu i życiu ludzkiemu. Energia zgromadzona w kondensatorze może zabić człowieka.

Źródło:
    http://www.penguinslab.com/capdish.htm

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 785 postów o ocenie 333, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
  • TermopastyTermopasty
    kanonier
    Poziom 11  
    Czy nie lepiej byloby wyzwalax przez triak.
    Czy ktos porobowal ladowac kondensatory prosto z sieci(przez mostek oczywiscie)?
    zasoby
    Poziom 23  
    kanonier napisał:
    Czy nie lepiej byloby wyzwalax przez triak.
    Czy ktos porobowal ladowac kondensatory prosto z sieci(przez mostek oczywiscie)?

ładować oczywiście można, ale należy odłączyć sieć przed rozładowaniem kondensatora, bo wtedy nastąpi po prostu zwarcie w sieci energetycznej i będzie to układ jednorazowego użytku :D
    tutaj jest tak dobrze zrobione, że bateria kondensatorów jest ładowana powoli niewielkim prądem
  • TermopastyTermopasty
    pawem1
    Poziom 25  
    na schemacie kondensator jest błędnie podłączony, widziłem na jakiejś stronie inne rozwiązanie, kondensatory ładowane przez dławik ograniczający prąd, bezpośrednio z sieci.
    kalasz20
    Poziom 25  
    Witam
    A po co stosować triak? Nie lepiej tyrystor ?
    Nie musi być od razu na kilkaset A wystraczy 200A , impulsowo wytrzymują więcej.
    Pozdrawiam
    kanonier
    Poziom 11  
    kalasz20 napisał:
    Witam
    A po co stosować triak? Nie lepiej tyrystor ?
    Nie musi być od razu na kilkaset A wystraczy 200A , impulsowo wytrzymują więcej.
    Pozdrawiam

Triak czy tez tyrustor duzej mocy moze byc neico poroblemem. No ale z tego co słyszałem to przy odrobinie szczęćia można znalesc jakies na złomowiskach.

Tak sobie pomyslalem ze warto by jeszcze bylo przyladowaniu z sieci zastosowac żarówke. Zmniejszala by ona prąd łądowania.
    Jak ze znajmoymi ladowalismy kondesatry z sieci to wlasnie przez zarówke. Bo czasem lubiały korki wywalic.

A ta k wogle to jak wyliczyc prad rozladowania??
    CosteC
    Poziom 28  
    Ładowanie z przetwornicy jest o tyle rozsądne że nie ma galwanicznego połączenia z siecią - zawsze bezpieczeniej.

Tyrystory na 80A prądu ciągłego są dosyć proste jeszcze do dostania i kosztują ~20zł. Prądy udarowe mają b. duże więc będą jak znalazł.
    ratik2
    Poziom 15  
    a czy można zastosować jeden kondensator o innej pojemności np z zasilacza komputerowego? Jak za efekt wpłynie zmiana pojemności?
    kanonier
    Poziom 11  
    Kondensator z zasialcza sie nie nadaje bo z tego co pamietam to tam sa kondensatory na 200V. A z pojemnoscia możne poeksprymetowac. Zapewne bedzie słabszy efekt przy mniejszej. Kondesatory to tego mozesz znalesc w monitorach od komputera tam sa na 400V.
    CosteC
    Poziom 28  
    A ta k wogle to jak wyliczyc prad rozladowania??
    będzie trudno. Maksymalny determinuje rezystancja obwodu. Tyle ze rozładowanie jest procesem szybki i na jego przebieg będzie wpływała każda większa indukcyjność w obwodzie. Myśle że na początek wystarczy jak policzysz rezystancje w obwodzie, nie zapominając o rezystancjach ESR kondensatorów elektrolitycznych bo te najprawdopodobniej będą największymi w obwodzie.
    kanonier
    Poziom 11  
    Chyba glowny roblem to znalzenie ESR kondensatora. No ale trudnp pytalem tak tylko z ciekawosci.
    kiler129
    Poziom 27  
    Fajno, ale ja jakoś co do tego schematu przekonania nie mam :|
    Już tak uwaliłem kilka kondensatorów, pochodziły z lamp błyskowych :D

Spróbuje to zrobić, ale zastanawia mnie co by było gdybym podpioł pod gwóźć ?
    Chyba nie da żadnego efektu bo przecież on się nie stopi ani nic :|

A i jescze jedno - na ile A dac przekaźnik ?

I jescze na tym wchemacie gdy wciśniemy przycisk rozładowania zrobimy zwarcie na mostku paląc zapewne go :|
    I tutaj przeciez prąd chyba może się ,,wrócić" :idea:

Według mnie to coś takiego (załacznik)
    Sorry za brak profesionalizmy :D

I jescze jedno - jaki trafo ?
    Nie mam pojęcia jaki i skąd :cry:
    Czy taki z zasilacza zwykłego może być :D :?:

Ja chyba jak będę robił to zamiast S1 wstawię układ radiowy bo leży jeden w szawce :D
    kiler129
    Poziom 27  
    WoW !
    To dopiero maszynak:D
    Ale zapewne cholernie droga :cry:

Za te linki dostejesz odemnie 5pkt :D

Dodano po 3 [godziny] 53 [minuty]:

Ponawiam jescze raz pytanie !
    Jaki transformator !

I jescze mam pytanko - czy można użyć kondenstorów z zasilacza od pc ?
    Wiem że efekt będzie słabszy ale ....
    kanonier
    Poziom 11  
    Z kondensatorami to trzeba by po eksprywmentowac.
    Lepiej zlutowac kilka o takiej samej pojemnosci.
    Bardzo drogie to to nie bedzie.
    Wiekszesc elementow przecierz kazdy elektronik ma.
    kiler129
    Poziom 27  
    A jaki trafo do tego ?
    Czy może być taki zwykły kloc :D
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Zamiast dwóch transformatorów podanych w opisie można użyć transformator separujący 230/230V, można również zastosować transformator z odczepami po stronie wtórnej, dzięki czemu możliwa będzie regulacja prądu wyładowania.
    kanonier
    Poziom 11  
    Ja tam wole ladowac prosto z siecie.
    A zeby ograniczcyc prad ladowania zastosuje zarowke.
    I bede odlaczal od siecie przy pomocy przekaźników(tak dla pewnosci).

Trafo separujace to sie chyba nie nadaj bo i tak jakby nie patrzec w momecie rozladowania wytworzy sie zwarcie.
    CosteC
    Poziom 28  
    Czy ja wiem bogatych... Jak sie dobrze przyłożysz to znajdziesz podobne rzeczy na złomowisku. Tyle że trzeba dobrze poszukać. No i chyba nie tyle chyba że ci sie trafi bateria kondensatorów z kompensacji mocy biernej. Ale koszty owszem są. Trudno żeby nie było - sprzęt jest przemysłowy :)
    gresss
    Poziom 12  
    Umnie działa, ładuje z baterii 1,2V x 3. Super wybucha cyna. Polecam dla tych którzy znaja sie na indukcji!!!
    cinee
    Poziom 12  
    Wyzej ktos wspomnial o kondensatorach z monitora. Mam dwa 250uF/400V, gdyby je podlaczyc rownolegle to byloby juz 500 micro. Tylko jak z ESR? Ten kondki pochodza ze starego kolorowego tv. Druga sprawa to przekaznik, jaki to ma byc?
    [+]poprawilem
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    cinee napisał:
    Wyżej ktoś wspomnial o kondensatorach z monitora. Mam dwa 250uF/400V, gdyby je podłączyć szeregowo to byłoby już 500 micro. Tylko jak z ESR? Ten kondki pochodzą ze starego kolorowego TV. Druga sprawa to przekaźnik, jaki to ma być?

Pojemność kondensatorów przy łączeniu szeregowym maleje a nie rośnie.

Aby zwiększyć pojemność należy połączyć kondensatory równoległe.
    kanonier
    Poziom 11  
    cinee napisał:
    Wyzej ktos wspomnial o kondensatorach z monitora. Mam dwa 250uF/400V, gdyby je podlaczyc rownolegle to byloby juz 500 micro. Tylko jak z ESR? Ten kondki pochodza ze starego kolorowego tv. Druga sprawa to przekaznik, jaki to ma byc?
    [+]poprawilem

Nie wiem jak bedzie z ESR. Ale napewno 2x250µF bedzie sie szybciej rozladowywac niz 1x500µ( w teori). Ale w pratyce roznica jest nie wyczuwalna. Przynajmniej tak mi sie zdaje. Ja sie bawilem i kondensator 6800µF ładowalem i bardzo szybko sie rozladowywal.
    Co do przekaźnikow to nie wiem. Warto by zastosowac taki na conajmniej 30A. Jakies przemysłowe.
    cinee
    Poziom 12  
    Przekaznik mam ESB 40 firmy ABB, 4x40A, prad mozna rozlozyc na cztery styki. Mam nadzieje ze go nie spale bo cena 50 euro... :|
    http://www.abb.com/global/abbzh/abbzh251.nsf!OpenDatabase&db=/global/seitp/seitp329.nsf&v=9AAC910006&e=us&m=9F2&c=D1ECA7EAE2CF924EC1256D8F0026A450
    kiler129
    Poziom 27  
    cinee napisał:
    Przekaznik mam ESB 40 firmy ABB, 4x40A, prad mozna rozlozyc na cztery styki. Mam nadzieje ze go nie spale bo cena 50 euro... :|
    http://www.abb.com/global/abbzh/abbzh251.nsf!OpenDatabase&db=/global/seitp/seitp329.nsf&v=9AAC910006&e=us&m=9F2&c=D1ECA7EAE2CF924EC1256D8F0026A450

Będzie dobry, tylko rozłóż prąd na 4 styki :idea:
    Brian O'Connor
    Uczeń
    robił to ktoś u siebie w domu?? ile mniej wiecej kosztuje wszystko do tego i ile czasu zajmuje zrobienie takiego czgos dla "żółtodzioba" ??
    gresss
    Poziom 12  
    ja złożyłem to z tego co miałem pod ręką, ale układ własny zrobiłem. Nie opłaca się budować tego na nowych częściach. Najlepiej wziąść je z odzysku wtedy wyjdzie tanio wszystkie elementy są standardowe i nie ma z nimi problemu!