Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(kineskop)czy mozna go uratowac?

Marcin_xx1 02 Maj 2006 22:25 3297 13
  • #1 02 Maj 2006 22:25
    Marcin_xx1
    Poziom 21  

Witam. Duzy, 29'' telewizor upadł z szawki i po mimo poprawniosci napięc na
    katodach czynna jest tylko katoda B. pozostałe po mimo barku stwierdzenia na nich zwarc do pozostałych elementów wyzutni i zachowanym zazeniu oraz wzrokowej ocenie braku pękniec w połączeniach wewnątrz banki nei emitują
    strumienia. CZy istnieje jakas nadzieja na uratowanie tego kineskopu? moze są jakies sposoby? Wielkie dzieki za ewentualne odpowiedzi.

1 13
  • Pomocny post
    #2 02 Maj 2006 22:30
    Richi
    Poziom 39  

Nie.
    I się nie opłaca nawet regenerować poprzez wymianę dział RGB gdyż istnieje prawdopodobieństwo że i maska kineskopu jest uszkodzona.

0
  • Pomocny post
    #3 02 Maj 2006 22:30
    zdzich42
    Poziom 40  

Pierwsze to zastanawiam sie czy to kineskop. Nie piszesz jakie napiecia na katodach, czynna katoda B to znaczy obraz jest ale tylko niebieski czy jest dominujący niebieski a treści brak. Ocena wizualna jakości kineskopu nie oceni. Skoro spadł z "szawki" to spodziewałbym sie że są jakieś pęknięcia płyt.

0
  • #4 02 Maj 2006 23:28
    Marcin_xx1
    Poziom 21  

Sprawdzałem działanie nieaktywnych wyzutni podłanczając pod nie napięcie z aktywnego niebieskiego działa i bez rezultatu, stopien mocy jest sprawny poniewaz niebieski czy to wysterowany czerwonym czy zielonym swieci.

Jest to A68ESF. o którym własnie czytałem na forum . Jutro zajme się nim dokładniej. Ale z tego co pamiętam to nieaktywne działa nie pobieraja pradu .

Dodano po 2 [minuty]:

Jest tresc obrazu.

0
  • #5 03 Maj 2006 01:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #6 03 Maj 2006 23:45
    KW
    Poziom 21  

Jak będziesz pewny na 100% że to kineskop to możesz jeszcze założyć na szyjkę kineskopu w miejscu wyżutni jakiś silny elektromagnes zasilany napięciem zmiennym. Jego pole magnetyczne i związane z nim drgania mechaniczne wyżutni mogą ponownie spowodować zetknięcie pękniętych połączeń w dziale elektronowym.

0
  • #7 04 Maj 2006 00:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 04 Maj 2006 02:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 05 Maj 2006 19:30
    Marcin_xx1
    Poziom 21  

WITAM . po właczeniu odbiornika jest "zdrowy" obraz tyle ze w koloze niebieskim. Po odłączeniu tzrech katod od wzmacniacza mam na nich następujące napięcia wzgledem masy miezone multimetrem cyfrowym o rezystancji wewnętrznej kilku MΩ . na katodzie B( sprawnej) 100V, na G - 7V, R- 12 V.

Zaraz wyprubuje podziałanie pomem elektromagnetycznym na ewentualnei rozerwane połączenia ( swietny pomysł , dzieki KW.)

pomiar rezystancji po między katodami a resztą elektrod i zazeniem w stanie zimnym , omomiezem od 20 MΩ nie wykazuje zadnej rezystancji.

Dodano po 2 [minuty]:

mała pomyłka ,oczywiscie rezystancja po między katodami a resztą elektrod oraz zazeniem jest wyzsza niz 20 MΩ.

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

No wiec jak panowie??? bo mi to wygląda na przerwe :( i pewnei trzeba go będzie zutylizowac szkoda bo elektronika grundisia i w pięknym stanie moze pokusze sie o zamiane kineskopu bo mam podobny gabarytowo ale starszy i z jasniejszym tłem.

0
  • #10 06 Maj 2006 14:26
    Richi
    Poziom 39  

Jeżeli ci na nim tak bardzo zależy to podmień kineskop.

0
  • #11 06 Maj 2006 20:00
    twimpex
    Poziom 20  

Witam , czy ten tv jak spadl to chodzil czy byl wylączony , podstawiając kineskop z pewnoscia sie upewnisz o co chodzi ale jak chodził to wszystko mozliwe , pozdrawiam

0
  • #12 06 Maj 2006 21:07
    Richi
    Poziom 39  

Marcin_xx1 napisał:
    WITAM . po właczeniu odbiornika jest "zdrowy" obraz tyle ze w koloze niebieskim.

Odpowiedź dla twimpex

Marcin_xx1 napisał:
    Po odłączeniu tzrech katod od wzmacniacza mam na nich następujące napięcia wzgledem masy miezone multimetrem cyfrowym o rezystancji wewnętrznej kilku MΩ . na katodzie B( sprawnej) 100V, na G - 7V, R- 12 V.

tzn masz na odłączonych od kineskopu katodach takie napięcia ??

0
  • #13 07 Maj 2006 02:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 07 Maj 2006 15:38
    KW
    Poziom 21  

Najlepszym lekarstwem na sprawdzenie kineskopu jest podłączenie go do miernika kineskopów lub w ostateczności do innego telewizora. Każdy szanujący się serwis powinien mieć miernik kineskopów. Jest wiele ogłoszeń w internecie i czasopismach fachowych, w których są podane parametry i ceny tego rodzaju sprzetu. W ostateczności można to zrobić samemu. O ile dobrze pamietam, kiedyś w Radioamatorze i Krótkofalowcu lub Radioelektroniku był opis takiego przyżądu. Jeżeli komuś się nie chce tego robić to taki kineskop można podłączyć w celu sprawdzenia do chociażby starego tranzystorowego ruskiego Elektrona. Nie jest istotne że cewki nie pasują. Obraz może być za szeroki lub za wąski. Chodzi tylko o sprawdzenie emisji czyli świecenia. Trzeba tylko pamiętać o zasilaniu obwodu żarzenia z odzielnego zasilacza a nie z trafa linii. Dla bezpieczeństwa można przynajmniej na początku eksperymentu powiększyć wartość kondensatora pomiędzy kolektorem i emiterem tranzystora końcowego linii. Jeżeli jest to tylko jednostkowy przypadek i nie opłaca się robić takich użądzeń i eksperymentów, to można zasilić żarzenie kineskopu i sprawdzić każdą z katod oddzielnie podając na siatkę drugą 200 do 300V napięcia stałego a na siatkę pierwszą ujemne napięcie względem katody o wartości regulowanej w granicach od 0 do 150V. Te napięcia są różne w zależności od typu kineskopu. W katodę włącza się miliamperomierz o zakresie około 1,5mA. W ten prosty sposób można zmierzyć emisję i napięcie odcięcia każdej z katod. W szczególności można je porównać. W zależności od typu telewizora i zastosowanego w nim wzmacniacza wizji kineskop z nierównymi emisjami może w ogule nie zaświecić, lub może świecić tylko w jednym z kolorów. Ostatnio miałem telewizor po upadku w którym pękła płytka kineskopu w taki sposób, że nie było tego widać, a usterek było aż trzy. Począwszy od obwodu żarzenia, który chwilami przerywał poprzez ciągły zanik jednego z kolorów i chwilowe zaniki drugiego.
    Jeżeli omawiany w tym temacie kinskop po upadku i włączeniu miał jakieś zanieczyszczenia pomiędzy elektrodami a w dodatku jest kineskopem Philipsa to z dużym prawdopodobieństwem nastąpiło odpalenie katod a właściwie ich połączeń z cokołem. Wtedy nawet "Święty Boże" nie pomoże. Nie raz widziałem w kineskopach Philipsa, które dostawały zwarć i upływności jak coś błysnęło w wyżutni i wtedy to już tylko śmietnik albo regeneracja. Ten błysk to nie jest przepalenie jakiegoś drutu lecz oderwanie powierzchni czynnej katody w miejscu doprowadzenia do niej elektrody.
    Wyżej pisałem o elektromagnesie jako metodzie mechanicznej ingerencji w katodę, ale uważam za bardzo mało prawdopodobnę powodzenie takiego eksperymentu.
    Jest jeszcze jedna metoda na uszkodzony kineskop. Jeżeli przyczyną jest oderwanie powierzchni czynnej katody to można spróbować podłączyć do niej znacznie wyższe napięcie żarzenia w nadziei, że nastąpi stopienie zalegającego w niej baru i dzięki opaczności połączenie przerwanego obszaru. Jednak mnie nigdy się to nie udało. Trzeba pamiętać, że te eksperymenty można robić po całkowitym upewnieniu się o przyczynach i rodaju uszkodzenia kineskopu oraz o tym, że prędzej doprowadzą do całkowitego jego zniszczenia niż naprawienia.
    Analizując jednak wszystkie przypadki odbiorników po upadku to muszę stwierdzić, że najczęściej dochodziło do odkształcenia maskownicy i błędów czystości, a nigdy nie zdażyło mi się aby uszkodziła się wyżutnia.
    Bardziej prawdopodobna jest utrata próżni na skutek zgięci kołków w podstawce kineskopu, ale w takim przypadku po kilku dniach kineskop zacznie świecić w środku jak neon, bo procesu utraty próżni nie da się zatrzymać.
    Jak sugerował jeden z moich przedmówców, jeżeli odbiornik pracował w momencie upadku to jest duże prawdopodobieństwo odpalenia katod na skutek zwarcia w momencie upadku wywołanego drganiami wyżutni lub ewentualnym dostaniem się pomiędzy siatki w tym momencie jakichś odprysków czy zanieczyszczeń. Może to być grafit albo getter.

0
  Szukaj w 5mln produktów