Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować porządny sterownik do świateł punktowych?

02 Maj 2006 22:58 1496 5
  • Poziom 22  
    Jak w temacie :) otóż światełka jest to dekoracja wesołych miasteczek (myśle że nie raz widzieliście takie) i robimy z nich listwy składające się z 16 światełek łączone po 4 gdyż każde ma 60V a więc uzyskujemy 240V a z napięcia idzie 230 więc będą dłużej świecić ale to swoją drogą... Więc wszystko jest podzielone na 4 części po 4 żarówki : 1,2,3,4 :) i sterownik raz włącza pokolei 1234 później 4321 potem 1i3 2i4 itd. Mamy takie 2 sterowniki jeden ma bodaj 4,5kw drugi 6 ale są one dość drogie, więc tu moje pytanie : Jak zrobić taki ? Ja tam na elektronice wielce się nie znam ale zmontować elementy umiem :P Jutro dam fotke tego sterownika :) Za cenne uwagi z góry dziękuje :)
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Pisząc 'porządny' masz na myśli z dużą ilością efektów, na dużą moc czy inne?

Sterowników na 4 kanały to znajdziesz sporo projektów. Na 8 kanałów to jeszcze więcej.
    Jeżeli chodzi o dużą moc to do zwykłego sterownika dajesz mocne tyrystory lub triaki z radiatorami i masz kompletny. No i oczywiście transoptory o ile sterownik jeszcze takowych nie miał.

Napisz więcej szczegółów:
    - czy ma być możliwość wyboru efektów czy ma samo zmieniać kilka efektów w kółko lub losowo (tzn. czy lepiej żeby był z obsługą czy bezobsługowy)
    - czy ma być 4 czy 8 kanałów (na 8 można więcej efektów wyciągnąć ztym że więcej kabli w układach żarówek potrzeba)
    -itp
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    samo niech zmienia efekty tylko żeby była możliwość regulacji szybkości programu. 4 czy 8...Hmmm 4 kanałowy :) Bo on ma być do karuzeli 12 ramiennej o długości 5 m każde ramię i ogólnie na każdym jest 32 lampek co daje 8 czwórek...Jak by było 8 kanałów to mogło by być ciemno więc lepiej 4. Chciałem dać fotki ale niestety rano wstaje a karuzele pojechały już na wyjazd więc po weekendzie prześle fotki co i jak :)
    A może tak spytam : który element odpowiada za to że raz miga pokolei 1,2,3,4 potem 4,3,2,1 potem 1,3,2,4 itd ?
  • Poziom 22  
    ... który element odpowiada za zmiany efektów ?

Zależy na czym jest zrobiony sterownik. Może to być zwykły układ cyfrowy lub CMOS, pamięć EPROM ew. mikroprocesor.

Jeżeli nie potrzebna będzie zmiana ręczna efektów to najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zwykłych układów TTL lub pamięci EPROM z zapisanymi sekwencjami wzorów do zapalenia. Zastosowanie TTL ma pewne ograniczenia funkcjonalne. Zastosowanie EPROMa da możliwość zapisania większej ilośći możliwych kombinacji zapalania się świateł tymbardziej że można zapisać równolegle dwa zestawy wzorów dla 4 kanałów.
    Zastosowanie mikroprocesora wiąże się z napisaniem programu oraz zabezpieczeniem przed ew. zakłóceniami (od strony silników zasilanych w karuzelach falownikami będzie ich trochę).
    Są też specjalistyczne układy scalone przeznaczone do sterowania światłami (np. firmy HOLTEK) ale raczej ciężko dostępne (chyba że coś w tej kwestii się zmieniło).

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Może się ono wydać trochę dziwne ale jest możliwe do zrealizowania. Kupić światełka choinkowe takie ze sterownikem za kilkanaście złotych i zamiast oryginalnych ciągów żaróweczek dołączyć odpowiednio duże triaki które będą sterowały żarówkami o dużej mocy.

Moja propozycja to takie coś z EPROMem. Ale to tylko moje zdanie. Może ktoś inny jeszcze zaproponuje coś prostszego lub bardziej funkcjonalnego.
  • Poziom 22  
    po weekendzie wrzuce fotki tych sterowników, albo chociaż jednego, myśle że to rozjaśni co dokładnie w nim siedzi i łatwiej będzie :] ale i tak dziękuje za cenne uwagi i rady :) .A co sprawia że sterownik jest albo 4kw albo 6kw itd... Transformatorek ? czy coś jeszcze ?
  • Poziom 22  
    Jeżeli komplety żarówek są na 230V to moc ograniczają tylko elementy wykonawcze takie jak np. tyrystory, triaki czy przekaźniki. Nie wiem jakie są zastosowane w Twoim sterowniku ale najczęściej są to triaki.
    Transformatorek służy tylko do zasilania elektroniki. Jeżeli całość byłaby zasilana przez transformator to taki który wytrzyma 4-6kW byłby gabarytowo zbliżony do wielkości pojedynczego krzesełka karuzeli ;)

No chyba że tam taki jest.