Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodz.-zamrażarka BRANDT COB305W (nie)chłodzi

03 Maj 2006 00:03 3947 12
  • Poziom 12  
    Witam,

Wyjmując dzisiaj produkty z lodówki zauważyłem, że nie są tak zimne jak zwykle. Okazało się, że lodówka przestała chłodzić. Kontrolka pracy oraz żarówka oświetlająca wnętrze - świecą. W środku było ciepło a w zamrażalniku wszystko się rozmroziło. Odsunąłem lodówkę; sprężarka cichutko bzyczała (nie tak jak zawsze) i była gorąca a skraplacz był zimny. Nie było też słychać charakterystycznego szumu przepływającego w instalacji czynnika chłodzącego. Kręcenie termostatem nic nie dawało. Wyłączyłem lodówkę i oczyściłem zamrażalnik z resztek lodu (nie było go zbyt wiele bo ostatnio rozmrażałem). Po 0,5h włączyłem lodówkę i .... zaskoczyła.
    Sprężarka cicho buczała - jak dawniej - w lodówce słychać było przepływ cieczy, a skraplacz zaczął robić się ciepły (jak dawniej). Ale po wyjęciu wtyczki z gniazdka i ponownym włączeniu słychać tylko cyknięcie w sprężarce i cisza - lodówka nie chłodzi. Po ok 10 min przerwy i włączeniu do gniazdka ... działa i pewnie tak będzie chłodzić do momentu aż termostat jej nie wyłączy bo później pewnie już nie zaskoczy. Z tego by wynikało, że lodówka a w zasadzie sprężarka ewidentnie ma problemy ze startem.

Proszę o informację - co to może być. Czy to jakaś prosta usterka (do równie prostego usunięcia) czy raczej to coś poważniejszego do czego będzie trzeba wezwać speców (a jeśli tak to ile może kosztować naprawa)?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc
  • Moderator Elektrotechnika
    Jeśli wyłączasz chlodziarkę z sieci,to przed ponownym włączeniem musisz troche odczekać ,resztę wyjaśnił kol.eeban :wink:
  • Poziom 12  
    Topolski Mirosław napisał:
    Jeśli wyłączasz chlodziarkę z sieci,to przed ponownym włączeniem musisz troche odczekać ,resztę wyjaśnił kol.eeban :wink:

Ale z Was "jajcarze" :) - same "konkrety". Ale oprócz tego, że muszę trochę odczekć i potrzebny jest chłodziarz to może ktoś wie co jest powodem takiego zachowania się urządzenia i ile gotówki może ulec rozmrożeniu w wyniku wizyty chłodziarza? W końcu nie po to podnoszę temat na forum elektroda.pl, żeby się dowiedzieć że "Potrzebny chłodziarz". Tyle to nawet moja "babcia sąsiadka" wie :) . Może Kolega eeban uzupełniłby swoją wypowiedź.
    ;)

PS.
    Póki co to po wczorajszym uruchomieniu lodówka zaczęła chłodzić do momentu aż termostat nie wyłączył sprężarki :( Rano w chłodziarce było chłodno (choć temperatura raczej wzrastała) a w zamrażalniku lód, ale niestety skraplacz był już zimny. Po wyłączeniu lodówki z prądu, odczekaniu ok 1h i włączeniu chłodziarki do prądu sprężarka się załączyła i lodówka znowu zaczęła chłodzić. Co to może być? ?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Dzięki za fachową poradę i wyjaśnienie problemu.
    W lodówce tej jest termostat mechaniczny. Zgodnie z Twoją sugestią przyjrzę mu się bliżej. Zastanawia mnie jeszcze jedno. Na panelu mam przycisk super frost po wciśnięciu którego (teoretycznie) sprężarka powinna działać non stop. Czy w przypadku uszkodzenia termostatu wciśnięcie tego przycisku nie powinno włączyć sprężarki?

PS. A w kwestii "babci sąsiadki" to nie bardzo rozumiem. Nie chciałem nikogo urazić a jedynie zwrócić uwagę na fakt, że tak ogólnikowe odpowiedzi mijają się trochę z sensem tego forum. Być może Kolega eeban ma rację ale dobrze by było gdyby dorzucił parę zdań dlaczego jest tak a nie inaczej. Wtedy miałbym jasność co i jak i nie zawrcał głowy sobie i innym. Np. Twój post jest przykładem odpowiedzi na jaką liczyłem. :D

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Witam,

Sprawdziłem termostat i wygląda, że jest OK. Problem musi chyba tkwić w czymś innym. Po włączeniu lodówki do prądu po dłuższej przerwie sprężarka się włącza - słychać jej buczenie, ale niestety nie słyszę obiegu czynnika chłodzącego (a wcześniej jeszcze było słychać) w efekcie czego chłodziarka nie chłodzi.
    Chyba nic tu nie wymyślę.
    Czy zna ktoś jakiegoś sprawdzonego chłodziarza w Krakowie?

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    eeban napisał:
    Potrzebny chłodziarz:!::!::!:

czyli wracamy do punktu wyjścia
  • Poziom 12  
    :) Nie mniej jednak chciałbym wiedzieć co się dzieje z moją chłodziarką, żeby później chłodziarz nie wciskał mi kitu.

• Specjalista AGD
    EmBaS napisał:
    :) Nie mniej jednak chciałbym wiedzieć co się dzieje z moją chłodziarką, żeby później chłodziarz nie wciskał mi kitu.

Witam.
    Nie bądź taki podejrzliwy bo może do Ciebie trafić ktoś z Elektrody :?: :D:D
  • Poziom 12  
    Witam,

Dziękuję wszystkim za pomoc i udzielone wskazówki, dzięki którym wiedziałem na czym stoję i czego mogę się spodziewać.

Po moich testach i obserwacjach - wspartych uwagami z forum - wyeliminowałem uszkodzenie termostatu, jak również wyciek czynnika (bo po dłuższych przestojach lodówka chłodziła).

Panowie "chłodziarze" podejrzewali jednak wyciek, więc zabrali lodówkę na serwis celem sprawdzenia sprężarki i szczelności układu.

Okazało się, że powodem uszkodzenia była przytkana instalacja, przez co blokowany był obieg czynnika. I pewnie dlatego po dłuższej bezczynności sprężarce udawało się wprawić czynnik w ruch, ale po zatrzymaniu i ponownym uruchomieniu (po ok. 0,5h) już nie - pewnie zmieniało się ciśnienie albo "cuś" :-) - zresztą pewnie doświadczeni grypowicze wyjaśnią co się mogło dziać i jak się ten czynnik zachowuje gdy długo "siedzi w spokoju" a jak gdy go "rozhula" sprężarka :-).

W każdym bądź razie instalację przeczyszczono, sprawdzono, napełniono i ... lodówka działa.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.