Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

codegen model:300x1 uszkodzony

03 Maj 2006 01:28 1389 6
  • Poziom 13  
    Mam zasilacz który po włączeniu do sieci zaczyna cicho piszczeć, w momencie uruchomienia zaczyna piszczeć o wiele głośniej i po chwili sie wyłącza, Kiedy go rozebrałem nie zauważyłem zadnych uszkodzeń. Nie wiem od czego mam zacząć, nie wiem też gdzie może tkwić ta usterka, i czym mogła być spowodowana.
    Dziękuje za pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    można zacząć od sprawdzenia napięcia na fioletowym przewodzie względem masy (po włożeniu wtyczki zasilacza do sieci), potem ewentualnie kondensatory po stronie wtórnej przetwornicy pomocniczej
  • Poziom 13  
    ale ja jestem slepy dopiero teraz zobaczylem ze w miejscu podwojnej diody na plytce jest czarny slad sprawdzalem miernikiem i chyba jest spalona ale zaraz wylutuja ja i sie upewnie, i jak bedzie trzeba to wymienie tylko nie wiem czy to wlasnie przez ta diode tak piszczal czy moze jest cos jeszcze, acha napiecie na przewodzie jest ale co do kondensatorow to nie mam pewnosci ale wygladaja na zdrowe
    nie wątpie że "napiecie na przewodzie jest" - to się sprawdza na wartość po obciążeniu (np. rezystor 5Ω)

jak masz na myśli te diodki (np. FR502) spięte razem na blaszce i przykręcone do radiatora to nie mają lekko zwłaszcza teraz gdy zapotrzebowanie na prąd z "+12" jest większe - mam tu takiego 300X1 gdzie te obie diody tak nagrzały i zwęgliły wokół laminat, że ścieżki poodchodziły, jedna dioda miała zwarcie ...

a kondensatory owszem mogą wyglądać na zdrowe, nawet te z pojemnością 10% nominalnej :wink:
  • Poziom 13  
    te dwie diody spiete razem (fr 502) sa dobre ale zeczywiscie sciezki sie odpazyly i popekaly, diody wlutowalem spowrotem i sciezki polaczylem drutem, ale kiedy wlaczylem zasilacz do sieci zrobilo sie zwarcie i spalil sie bezpiecznik, juz sam nie wiem co robie zle
    sprawdź czy czegoś nie zwarłeś; te diody pracują dopiero jak ruszy przetwornica główna (zwarcie zielony -> czarny); jak piszczy już po włączeniu do kontaktu to, jak wcześniej napisałem, obciąż +5V_STB i zaobserwuj co będzie (także napięcie)
    Trzeba było nie wlutowywać tych diodek tylko coś mocniejszego w TO220 czy nawet - jak się zmieści - TO247, z tych dużo łatwiej jest odbrać ciepło przez radiator, i tak już narobiły bałaganu na laminacie.
  • Moderator
    Witam !
    ... a już na pewno elektrolity w tej linii są do wymiany !
    Sprawdź czy masz w przetwornicy standby elektrolit jeśli tak również wymień . Zasilacz podłączaj tylko poprzez żarówkę wpiętą szeregowo (40W)od strony sieci 230V dopóki nie naprawisz zasilacza !
    Sprawdź pozostałe diody na radiatorze zwłaszcza w linii +5V , a i resztę również .
    Pozdrawiam Brać lutującą!