Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate U4 - czym zastąpić uszkodzony element w elektronice

kwierzyk 03 Maj 2006 16:10 2928 20
  • #1 03 Maj 2006 16:10
    kwierzyk
    Poziom 15  

Witam wszystkich serdecznie !

Posiadam dysk Seagate U4 Model ST38421A.

Dostałem od kolegi 40 - tke seagate i postanowilismy podmienic elektroniki, jednak w czasie testu z mojej sprawnej elektroniki poleciał dymek. A mianowicie dosłownie cisnienie dymku wywierciło i przepaliło otwór w prostopadłościennym elemencie, "takiej kosteczce". Jest ona koloru brazowego na górze odczytałem napis 1RO lub 1R0. Nie moge teraz dokładnie tego powiedzieć bo naprawiłem elektronikę zwierając po prostu drucikiem luty tego elementu.

Wczesniej bez tej zwory dysk startował, zakręcił talerzami i stuk stuk, jak dałem zwore to zaskoczyło i działa OK.

W związku z tym moje pytanie, gdzie znajde ów element z napisem 1R0 lub 1RO ? czy jest jakiś zamiennik, mam kilka elektronik od Seagate'ów które mają po 1 GB, ale niczego takiego tam nie wynalazłem.

Czy dysk moze sobie swobodnie pracować ze zworką zamiast tego elementu czy też wartoby jak najszybciej ten element zdobyć i wlutowac na miejsce uszkdzonego ?

Dodaję fotke z "tą kostką" o której mowa ;) mam nadzieję że ktoś pomoże, bo ciągle nie daje mi spokoju że ta zworka może sie zetknąć z płytką( goły drucik miedziany 1 cm długosci )

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, widac przy kostce ze była lutowana, próbowałem ją wylutować jednak mam zbyt kiepski sprzęt lutowniczy, więc dolutowałem zworke z drucika, poza tą kostką innych przepaleń nie znałazłem.

0 20
  • #2 03 Maj 2006 16:27
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam. Jest to rezystor zabezpieczający o wartości 1Ω w wersji SMD. Jeśli będziesz miał problem z wlutowaniem, to możesz zamiast SMD kupić zwykły, miniaturowy (0,125W). Bez tego elementu dysk będzie pracował prawidłowo (ze zworą) nie ma jednak zabezpieczenia, które jak piszesz okazało się skuteczne.

0
  • #3 03 Maj 2006 16:49
    kwierzyk
    Poziom 15  

tylko 1 Ohm ? coś strasznie mała wartość... drogie sa te rezystory SMD ?

0
  • Pomocny post
    #4 03 Maj 2006 16:58
    Krzychu7
    Poziom 39  

Jest to rezystor zabezpieczający, stąd jego mała wartość. Rezystory w obudowie SMD są tanie, ale nie wiem, czy sprzedadzą Tobie 1 sztukę (spróbuj).

0
  • Pomocny post
    #6 03 Maj 2006 17:44
    apuln
    Poziom 12  

Zanim wymienisz ten ten smd pomyśl dlaczego uleg uszkodzeniu,użyłeś
    innej elektroniki i zrobiłeś zwarcie do masy-inne wyprowadzenia.

0
  • #7 03 Maj 2006 18:00
    kwierzyk
    Poziom 15  

wszytsko możliwe, kształt ten sam, ale pewnie inna zawartość na płytce, nie dopatrzyłem która to seria no i moja elektronika była od U4 a tamta od U5... I pewnie była różncia w kontaktach bo jak włączyłem go to ładnie sie zaczął kręcic a po sekundzie zaczął lecieć dymek heh ;) widac tak sie nagrzało że zaczął się topić ten rezystor, i tak z jednej strony jest "spalony"

Ale najwazniejsze, że dysk działa, niedawno znowu zaczął wariowac ale to na skutek tego, że drucik odpadł, dąłem etraz solidniejsza zworkę i troche wiecej cyny.

Ponawiam pytanko, czy rezystorki do których dałem link nadadzą się jako zamiennik tego SMD ?

0
  • #8 03 Maj 2006 18:15
    apuln
    Poziom 12  

Pisząc o zwarciu do masy mam na myśli elektronikę z 8.4 gb i mechanikę
    z 40-tki(bo chyba wtedy nastąpiło przepalenie oporu),następnie włożyłeś
    elektronikę z powrotem i wtedy było słychać stuki,po wlutowaniu zwory
    dysk działa.ten smd jest w zabezpieczeniu 5v elektroniki w części zamkniętej hermetycznie.

Dodano po 5 [minuty]:

Ten link jest zły przekierowuje do tej strony.

0
  • Pomocny post
    #10 03 Maj 2006 18:57
    TONI_2003
    Moderator

Witam!
    Szanowni koledzy czy aby na pewno jest tak jak napisał kolega Krzychu7 może poczekamy gdy ktoś co ma taki sam element i go pomierzy i się wypowie.
    Kolego kwierzyk możesz zrobić fotkę tak by ten element był prostopadle?
    Pozdrawiam Brać lutującą !

0
  • Pomocny post
    #11 03 Maj 2006 19:02
    tronic1
    Spec od komputerów

Mam stary dysk Seagate i na nim element 1R0.Ma dokładnie 1 Ω.
    Dzięki uspokoiłeś mnie :D TONI_2003

0
  • #12 03 Maj 2006 19:41
    kwierzyk
    Poziom 15  

to mam wyprywac dysk z komputera czy już nie potrzeba ? Czy te rezystory z aukcji do której link podałem nadadzą się ?

0
  • Pomocny post
    #13 03 Maj 2006 20:25
    tzok
    Moderator Samochody

Nadadzą się tylko wątpliwy jest sens ich stosowania, ten miał moc tak dobraną aby w razie potrzeby przepalić się. Możesz kupić zwykły ("przewlekany") rezystor 1R tylko 0,125W (takie małe) i bez problemu dostaniesz go na sztuki w sklepie "elektronicznym".

0
  • #14 03 Maj 2006 20:27
    tronic1
    Spec od komputerów

Lepiej załóż rezystor.Te z aukcji powinny być dobre,powinny wystarczyć (0.6W).

0
  • #15 03 Maj 2006 20:34
    kwierzyk
    Poziom 15  

Lepszy rydz niż nic, czyli lepiej rezystor chociażby 0,6W niż grubasny drut który w razie potzreby sie nie spali, tylko doprowadzi do uszkodzenia dysku (odpukać) a sklepu elektronciznego niestety ale nie mam w promieniu 30 km, a kumpel ma teraz matury więc nie będzie miał czasu mi tego kupić :( więc bire te z aukcji, poza tym BC Components, firma raczej dobra hehe ewentualnie popytam sprzedającego czy ma coś o mniejszej mocy tak jak zalecacie 0,125 W

0
  • #16 03 Maj 2006 21:03
    tronic1
    Spec od komputerów

No nie wiem czy 0.125W bedzie wystarczający jeśli chodzi o moc.Poszukaj na necie po katalogach ile tak wyglądający SMD ma W.

0
  • #17 03 Maj 2006 21:45
    apuln
    Poziom 12  

" kwierzyk" na twoim miejscu nie wyciągałbym dysku , pisałeś że niemasz
    odpowiedniej lutownicy a sam opór nieda się umieścić płasko na druku(bo jest większy) co grozi przypadkowym zwarciem -jak nastąpi zwarcie za oporem (zasilanie scalaka przy głowicach) już nie będziesz się musiał tym martwić.

Dodano po 15 [minuty]:

A tak przy okazji cena jest za 100 szt.

0
  • #18 04 Maj 2006 06:46
    kwierzyk
    Poziom 15  

wiem wiem, nawet dobrze że za 100 sztuk. Biorę dzisiaj te rezystory, na pweno w jakis sposób poradzę sobie z montażem zwykłego rezystora zamiast SMD. Oczwyiście dam podkładke z jakiegos materiału ciuniutkiego jako izolacje, żeby się nic nie zetkło tam czasem, rezystro nie będzie wydzielał chyba aż tyle ciepła żeby ta podkładka się skopciła co nie ?

:arrow: apuln

Pisząc, że nie mam odpowiedniej lutownicy nie miałem na mysli tego, że mam jakiś zabytek, ale to, że nie mam tak precyzyjnego i dobrego sprzetu jak np lutownica prosta z grotem 1 mm czy tez HOT AIR ;)

mój sprzęt do lutowania tak wyglada, i nie jest chyba az taki zły hehe

0
  • #19 04 Maj 2006 13:57
    tzok
    Moderator Samochody

Lutowałem czymś akim płyty główne i SMD ale wymaga to wprawy i jest bardzo ryzykowne, bo trzeba używać cienkiego grota a jak się przepali to przeskok iskry jest bardzo prawdopodobny a układy CMOS czegoś takiego bardzo nie lubią.pod rezystor to podkłądki dawać nie musisz, chodziło raczej o to, że jak dysk będzie leżał w obudowie na innym dysku lub na metalowej powierzchni to może się zrobić zwarcie, bo rezystor będzie odstawał.

0
  • #20 04 Maj 2006 15:57
    kwierzyk
    Poziom 15  

ten dysk ma "gumowy skafander" hehe ;) i nie jest on w obudowie na innym dysku. Ten U4 słuzy mi wiernie od ponad pół roku w kieszeni i świetnei sobie radzi. Więc ryzyko raczej znikome, bo cały spód tego dysku jest zasłonięty tą czarną gumą.

co do tego lutowania :arrow: bardzo trudno sie tą lutownicą lutuje malutkie drobiazgi i inne podobne elementy.

Przy okazji postu mała reklama, mam nadzieje, że nikt się nie obrazi ;)
    Może komus sie coś z tego przyda, wystawione na aukcjach allegro dysk twardy Seagate 40 GB:

http://www.allegro.pl/item100811891_seagate_40gb_uszkodzony_.html

0
  • #21 04 Maj 2006 16:34
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli z tym dyskiem z aukcji dysk się nie włącza, usuń z elektroniki czarny sześcienny element w pobliżu złącza zasilania, oznaczony BUX C237.

0
  Szukaj w 5mln produktów