Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strzelające potencjometry.

01 Cze 2003 00:01 2547 28
  • Poziom 12  
    Mam przedwzmacniacz Toshiby SY-C15, Jest problem z potencjometrami od Volume i od Bass. A problem w tym że jak tylko zacznę kręcić mam taką jazdę na chacie. Bębenki rozwala. Czy to są napewno walnięte potencjometry?. I jak z nich ściągnąć oznaczenia?, bo na nich są tylko japońskie haszcze.

Ludzie pomóżcie jeszcze trochę i będe głuchy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zacznij od ich wyczyszczenia, z kupieniem nowych moze byc problem.
  • Poziom 27  
    Witam
    Największy problem może być z potencjometrem od głośności ,ponieważ może posiadać odczep , a takie potencjometry ciężko dostać.
  • Poziom 21  
    Ja bardzo często korzystam z dobrodziejstw chemii np; spróbuj potraktować te trzeszczące potencjometry preparatem w aerozolu p/n KONTAKT 60
    ----------------------------------------------------------------------
    POZDRAWIAM marian-48
  • Poziom 26  
    u mnie pomogl WD40, to chyba cos podobnego jak kontakt...ale dokladnie niewiem i sie zobaczy jak dlugo to podziala, powinno byc dobrze. a byl to u mnie dwukasetowiec sanyuo z radiem, trzeszczaly oba potencjometry- od basu i glosnosci, troszke WD i przestalo od razu. najpierw proboj czyscic, a potem wymieniac
  • Poziom 20  
    Najlepszy do potencjometrów wg mnie jest PR CLEANER .Używałem różnych innych środków ale ten jest rewelacyjny.Nie dość że ładnie pachnie to nie wysycha i leczy skutecznie 99% potencjometrów oprócz tych z przerwaną ścieżką oporową.
  • Poziom 12  
    Z tym czysczeniem jest mały problem, ponieważ są to potencjometry obrotowe, i są one zamknięte w solidną metalową obudowę. I co teraz?
    Srodki w spray powinno sie dac wprowadzic do srodka bez otwierania potencjometru, jesli sie nie da to trzeba go poprostu rozebrac :idea:
  • Poziom 12  
    Dzięk za pomoc jutro idę po coś do czyszczenia jak zrobię to da znać.
  • Poziom 32  
    Witam.
    Środki czyszczące, konserwujące czy regenerujące podane przez kolegów bardzo polecam (sam z nich korzystam) z jedną uwagą.
    Za ich pomocą można tylko doraźnie podratować potencjometry albo i nie (zależnie od stopnia zużycia potencjometru).
    Po takiej naprawie i poprawnym działaniu potencjometrów proponowałbym jednak rozejrzenie się za nowymi gdyż może się okazać, że próba następnej regeneracji może nic nie dać.
  • Poziom 17  
    elbob napisał:
    [...]Za ich pomocą można tylko doraźnie podratować potencjometry albo i nie (zależnie od stopnia zużycia potencjometru).
    Po takiej naprawie i poprawnym działaniu potencjometrów proponowałbym jednak rozejrzenie się za nowymi gdyż może się okazać, że próba następnej regeneracji może nic nie dać.

Potwierdzam, efekt moze byc taki, ze po czasie warstwa oporowa zostanie nadmiernie wysuszona po odparowaniu srodka czyszczacego.

Joachim
  • Poziom 21  
    Powodem trzeszczenia potencjometrów nie zawsze jest warstwa oporowa.Bardzo często winę za to ponosi łączenie śliagacza z wyprowadzeniem na zewnątrz i wtedy skuteczność chemii jest o wiele większa. W latach dosyć odległych, kiedy nie było na naszym rynku chemii stosowano mieszaninę benzyny ekstrakcyjnej z oliwą do konserwacji maszyn do szycia. Ta mikstura była także bardzo skuteczna.

pozdrawiam marian-48
    Heh, może to śmieszne, ale proste i na 100% skuteczne.
    Drogie, specjalistyczne środki z czasem wyparowują (szybciej niż się wydaje)
    Moja wybróbowana metoda bez rozbierania potencjometra to wymoczyć w benzynie i wstrzyknąć strzykawką zwykłego oleju silnikowego.
    Kto się z tego śmieje niech spróbuje.
  • Poziom 18  
    A ja mam jeszcze inny sposób. Otóż mieszam olej silnikowy z drobno spiłowanym grafitem (papier ścierny 500) z ołówka i tym traktuję potencjometry. Efekt gwarantowany albo zwrot pieniędzy! :D :sm16: :D

Pozdrawiam,
    Piquś
  • Poziom 17  
    Piquś napisał:
    [...]Otóż mieszam olej silnikowy z drobno spiłowanym grafitem (papier ścierny 500) z ołówka i tym traktuję potencjometry. Efekt gwarantowany[...]

...oraz zmiana wartosci rezystancji.

Joachim
  • Poziom 13  
    Bardzo silne trzaski spowodowane są przerywaniem nie składowej zmiennej gdyż ta ma wartość kilkuset mV a składowej stałej która może mieć kilka V. Zmniejszenia trzasków ale nie przerywania, moża dokonać odizolowywując oba końce potencjometru od składowej stałej dobrym (o małej upływności) kondensatorem - pomoże tu pomiar napięcia stałego na końcówkach potencjometru.
  • Poziom 17  
    Andrzej_H napisał:
    Bardzo silne trzaski spowodowane są przerywaniem [...] składowej stałej która może mieć kilka V. Zmniejszenia trzasków ale nie przerywania, moża dokonać odizolowywując oba końce potencjometru od składowej stałej dobrym (o małej upływności) kondensatorem - pomoże tu pomiar napięcia stałego na końcówkach potencjometru.

Dlaczego oba konce? Dwa kondensatory na skrajach sciezki w przypadku regulatora glosnoci to filtr zmieniajacy parametry w zaleznosci od polozenia suwaka (jesli te kondensatory na koncach sicezki oporowej beda rozne). Wystarczy pojemnosc na sciezce doprowadzajacej sygnal do potencjometru i pojemnosc na suwaku tego potencjometru.

Joachim
  • Poziom 13  
    Przepraszam za "oba końce" myślałem oczywiście o zasileniu potencjometru i suwaku !.
  • Poziom 17  
    Ja mam technicsa SA-GX130D zalanego browarem. Potencjometr delikatni trzeszczy w jednym kanale a mniej więcej w połowie zanika całkiem dzwięk. Jest tam potencjometr z silniczkiem, który wygląda na drogi i trudno dostępny. Czy jak go potraktuję WD40 i wstrzyknę olej silnikowy to go nie rozwalę do końca? Boję się ryzykować żeby go nie zepsuć. Bo żeby się dostać do środka to trzeba wylutować chyba z 10 nóżek. Ile może kosztować nowy?
    pozdrawiam
  • Poziom 21  
    :arrow: Lukasz K najlepszym byłby np [/I]contakt 60 ale jak nie masz to może być WD 40[I], wstrzyknij nie wylutowując go i pokręć ośką od min. do max. powinno pomóc. Nie umiem doradzić Tobie, gdzie można kupić nowy ( z pewnością występuje jako moduł z silnikiem). Cena to pewnie ...horror ... niestety.
  • Poziom 17  
    problem w tym że tam jest jakiś smar.Jak zastosuje WD 40 lub CONTAKT to wszystko mi sie wyleje na płytkę. I ryzyko ze WD dobierze mi się do ścieżek jest duże. Potencjometr jest solidnie zabudowany i gdy zacznę coś wpryskiwać resztki nie bedą miały ujścia. Czy jest duże ryzyko uszkodenia takiego potencjometru przy zastosowaniu w/w metod? Jak coś nie pojdzie to nie chcę go kupować :(

dzieki za odpowiedz pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Wielokrotnie używałem WD40 oraz Kontakt 60 i zawsze ze skutkiem pozytywnym. Nadmiar preparatów, które wyciekły zawsze usuwam zwilżoną szmatką lub chusteczką higieniczną w benzynie ekstrakcyjnej do sucha. Oczywiście sprzęt jest odłączony od zasilania sieciowego.
  • Poziom 31  
    ja rozbieram,myję scieżki spirytusem i rysuję ołówkiem - na pół roku intensywnego użytkowania wystarczy - jak masz startą warstwę oporowa (co zazwyczaj sie zdaża) to żadne wd ci nie pomogą......
    sprawdź jeszcze blaszki bo czasem się luzują powodują przerywanie dzwięku - wystarczy je podgiąć......
    stary i sprawdzony sposób i zawsze pomaga bez mazania się jakimiś preparatami.....
  • Poziom 17  
    a mi nie chcialo sie radyjko wlaczac przez potencjometr z wlacznikiem, pomoglo zcisniecie kombinerkami .
  • Poziom 20  
    ja potencjometry poddaje kompieli w spirytusie ,lub benzynie.potem lekko naoliwiam wpuszczając do środka troszka tego specyfiku
    .
    chodzą dobrze choc w końcu i tak trzeba je wymienić
  • Poziom 22  
    A moja rada jest taka:jeśli nie możesz odczytać jakie to potencjometry,to wylutuj,zmierz i kup nowe,bo jeszcze trochę i nawet zmierzyć nie będziesz mógł.
  • Poziom 13  
    Nie ma to jak Kontakt 60 na takie potencjometry.
  • Poziom 35  
    Powodem tego trzasku może też być upływność kondziołków
    sprzęgających -jeżeli to elektrolity-na coś takiego nie
    pomoże żadna chemia...
  • Poziom 17  
    Wyczyściłem kontakt 60 posmarowałem olejem maszynowym. Chodzi jak marzenie. Wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam