Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD niczego mi nie wyświetla :(

03 Maj 2006 21:14 1803 14
  • Poziom 17  
    Właśnie buduję sobie jako projekt zaliczeniowy na studiach mikroprocesorowy zegar czasu rzeczywistego z termometrem i wyświetlaczem LCD.

Wszystko jest już polutowane, ale z tym ostatnim pojawił się mały problem, a mianowicie taki, że nie chce mi nic wyświetlać. :/

1 nóżka podłączona jest do masy
    2 do zasilania (5V)
    3 do wyjścia potencjometru i w zależonści od jego nastaw pojawia się tam napięcie z zakresu od 0V do 5V

Sam LCD na pewno jest dobry bo sprawdzałem go jeszcze na płytce testowej ZL1AVR do książki Dolińskiego podobnie jak funkcje do wypisywania tektu (tak nawiasem mówiąc nie są one do sprawdzenia LCD potrzebne bo ten rodzaj na starcie w górnej linijce wyświetla same kwadraciki). Nie wiem co może być nie tak.

Jakieś sugestie?

W załączniku schemat i płytka w Eaglu.
  • Poziom 33  
    wrzuc schemat w jpg'u i koniecznie program sterujacy.
  • Poziom 34  
    Chwilowo nie mam możliwości otwarcia rar'a więc wskazuję na ślepo konieczność podłączenia końcówki 5 do masy o ile nie jest podłączona do uC. Ponadto kontrast powinien mieć rezystor ok. 470ohm do masy i ok. 10k do plusa zasilania. Niektórzy wskazują konieczność podłączenia DB0 - DB3 do masy - moje wyświetlacze chodzą bez tego. Nieprawidlowo podpięty wyświetlacz zwykle zapala w 1 lini czarne prostokąty.

PS powyższe dotyczy oczywiście typowego wyświetlacza alfanumerycznego LCD.
  • Poziom 17  
    slawko_k napisał:
    wrzuc schemat w jpg'u i koniecznie program sterujacy.

Jak wspomniałem sam program sterujący nie jest potrzebny do sprawdzenia tego LCD, bo ten rodzaj na starcie w górnej linijce wyświetla same kwadraciki nawet jak na ZL1AVR wyjmowałem procka. Poza tym są one sprawdzone i przetestowane na ZL1AVR.

Z schemat (jego część) i płytka. LCD jest wlutowany w pinheader na 16 igieł.
  • Poziom 33  
    Witam
    Układ na schemacie wygląda mi na OK.
    Pomiędzy 2 a 3 noga złącza puściłeś ściezke GND, sparawdź czy nie ma zwarcia.
    Wyświetlacz pokazywał Ci kwadraty bo nie było sterowania - procka.
    To jest coś w stylu autotestu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    M. S. napisał:
    Chwilowo nie mam możliwości otwarcia rar'a więc wskazuję na ślepo konieczność podłączenia końcówki 5 do masy o ile nie jest podłączona do uC.

Jest podpięty

M. S. napisał:
    Niektórzy wskazują konieczność podłączenia DB0 - DB3 do masy - moje wyświetlacze chodzą bez tego.

Ten także chodzi.

M. S. napisał:

Nieprawidlowo podpięty wyświetlacz zwykle zapala w 1 lini czarne prostokąty.

No właśnie ten nic nie generuje. Mam problem z ustawieniem kontrastu.

M. S. napisał:

Ponadto kontrast powinien mieć rezystor ok. 470ohm do masy i ok. 10k do plusa zasilania.

Ja to ustawniam potencjometrem 8k, albo 10k.

Dodano po 1 [minuty]:

karlos79 napisał:
    Witam
    Układ na schemacie wygląda mi na OK.
    Pomiędzy 2 a 3 noga złącza puściłeś ściezke GND, sparawdź czy nie ma zwarcia.
    Wyświetlacz pokazywał Ci kwadraty bo nie było sterowania - procka.
    To jest coś w stylu autotestu.

Pokazywał kwadraty ja płytce ZL1AVR. Na tej mojej nic. Coś z kontrastem jest nie tak. :(
  • Poziom 33  
    Witam
    Napisz jakiś prosty program do wyświetlania.
    Zaprogramuj procka, podłącz wyswietlacz i patrz co się dzieje.
    Sprawdź wszystkie połączenia, może masz jakies zwarcie, albo przerwe.
    Sprawdź na płycie ZL1AVR czy LCD dalej działa.
    Po mojemu to układ powinien zadziałać.
    Jedyne do czego bym sie mógł doczepić, zmienił bym prowadzenie ścieżek na Twojej płytce - tak kosmetycznie.
    Może masz potencjometr uszkodzony....
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    karlos79 napisał:
    Witam
    Napisz jakiś prosty program do wyświetlania.
    Zaprogramuj procka, podłącz wyswietlacz i patrz co się dzieje.
    Sprawdź wszystkie połączenia, może masz jakies zwarcie, albo przerwe.
    Sprawdź na płycie ZL1AVR czy LCD dalej działa.
    Po mojemu to układ powinien zadziałać.
    Jedyne do czego bym sie mógł doczepić, zmienił bym prowadzenie ścieżek na Twojej płytce - tak kosmetycznie.
    Może masz potencjometr uszkodzony....
    Pozdrawiam

Może to coś z potencjometrem. To raczej są problemy z regulacją kontrastu niż samym wyświetlaniem, bo kiedy wyjmuję procka z płytki nawet nie wyświetla czarnych kwadracików, co np dzieje się jak LCD chodzi na ZL1AVR. Spróbuję użyć innego potencjometru.

I jeszcze jedno: czy jakiś negatywny wpływ może mieć to, że potencjometr nie ma około 10k, ale np. 8 k, albo 12k? Może sprzedawca dał mi przypadkiem trochę za duży, albo za mały?
  • Poziom 10  
    ja sam uzywam 5K i to w zasadzie jest tez za duzo, wez pokrec potencjometrem. Zeby sie nie okazało ze wszystko odziala, tylko kontrast skopany :)
  • Poziom 34  
    Kontrast w moich wyświetlaczach (wszystkich) jest bardzo czuły. Sprawdzone wartości rezystorów to jak pisałem wcześniej 10k pomiędzy 3 pinem wyświetlacza a +5V i 470ohm pomiędzy 3 pinem wyswietlacza a masą. Wartości takie może być ciężko uzyskać za pomocą potencjometru. Podłącz na próbę rezystory stałe. Kontrast wystarczy wyregulować raz. Dobrać wystarczy rezystor pomiędzy trójką a masą. Im mniejszy tym czarniejsze znaki (i odwrotnie). Już przy 1k znaki staja się blade.
  • Poziom 30  
    Spróbuj podłączyć nóżki 30 i 32 z proca do 5V . Wyświetlacz jest sterowany z portu analogowego i dlatego może nie działać.Albo na próbę podłącz LCD pod inny port.
  • Poziom 17  
    ufalowiec napisał:
    ja sam uzywam 5K i to w zasadzie jest tez za duzo, wez pokrec potencjometrem. Zeby sie nie okazało ze wszystko odziala, tylko kontrast skopany :)

Mój ma więcej bo ok. 8k. Kręciłem w lewo i prawo i nic. :(

Dodano po 1 [minuty]:

M. S. napisał:
    Kontrast w moich wyświetlaczach (wszystkich) jest bardzo czuły. Sprawdzone wartości rezystorów to jak pisałem wcześniej 10k pomiędzy 3 pinem wyświetlacza a +5V i 470ohm pomiędzy 3 pinem wyswietlacza a masą. Wartości takie może być ciężko uzyskać za pomocą potencjometru. Podłącz na próbę rezystory stałe. Kontrast wystarczy wyregulować raz. Dobrać wystarczy rezystor pomiędzy trójką a masą. Im mniejszy tym czarniejsze znaki (i odwrotnie). Już przy 1k znaki staja się blade.

Masz na myśłi coś takiego? Ta zielona nitka wchodzi na port 3 LCD?
  • Poziom 17  
    Mol napisał:
    Spróbuj podłączyć nóżki 30 i 32 z proca do 5V . Wyświetlacz jest sterowany z portu analogowego i dlatego może nie działać.Albo na próbę podłącz LCD pod inny port.

Na razie chcę uzyskać czarne kwadraciki na wyświetlaczu Na rzie nawet nie mam procka włożonego w płytkę. To raczej powinna być wina złej regulacji kontrastu.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Miałem na myśli dwa STAŁE rezystory w ukladzie +5V, 10k, pin 3 LCD, 470ohm, masa.

I jeszcze jedno - niektóre LCD (głównie graficzne) wymagają podania na końcówkę "kontrast" napięcia UJEMNEGO. Najprościej będzie zerknąć do układu, z którego wyświetlacz był wymontowany.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zrób zwarę między 1. a 3. nóżką bez żadnych rezystorów - jeśli wtedy nadal nie wyświetla kwadratów (a na tej innej płytce działa), to prawdopodobnie wymaga napięcia ujemnego dla kontrastu - sprawdź czy na tej drugiej płytce nie ma generatora napięcia ujemnego.